X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Przemysław Żurawski vel Grajewski o szczycie NATO: nie zabrakło turbulencji

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 11:13
- Dwa wydarzenia inicjujące o charakterze negatywnym wywołały trzy wydarzenia o charakterze pozytywnym. Bilans jest dobry, co nie znaczy, że można zapomnieć o turbulencjach związanych ze szczytem NATO w Londynie - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.  
Audio
  • 5.12.19 Gość PR24: prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski
Prezydent Francji Emmanuel Macron i prezydent RP Andrzej Duda podczas rozmów w ramach spotkania Szefów Państw i Rządów NATO w Watford pod Londynem
Prezydent Francji Emmanuel Macron i prezydent RP Andrzej Duda podczas rozmów w ramach spotkania Szefów Państw i Rządów NATO w Watford pod Londynem Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Chodzi o głośną wypowiedź prezydenta Francji Emanuela Macrona z początku listopada, gdy powiedział, iż doświadczamy "śmierci mózgu" NATO, a także o działania Turcji, która najpierw kupiła wbrew stanowisku USA rosyjskie systemy obrony powietrznej S-400, a w ostatnich dniach zagroziła zablokowaniem planu obrony dla krajów bałtyckich i Polski, jeśli NATO nie uzna ugrupowań kurdyjskich, z którymi walczy Turcja, za terrorystów.

Publiczne skonsolidowanie NATO

NATO-Londyn-pap-1200.jpg
Najkrótszy szczyt NATO. Dyskusje pod Londynem w cieniu kontrowersji

Gość Polskiego Radia 24 wyjaśnił, że skutkiem tego "wstępnego rozdania" była deklaracja prezydenta USA w sprawie trwałości więzi transatlantyckich. - Pewne zatracie wrażenia, które wytworzył jako efekt uboczny własnej presji wywieranej na sojuszników europejskich ws. zwiększenia przyjmowania na siebie obciążeń obronnych. To z kolei wywoływało zarzuty pod jego adresem, że ma transakcyjny stosunek do bezpieczeństwa. Dawało to wrażenie uzależniania wsparcia amerykańskiego od wkładu europejskiego. Na kanwie sporu z Emanuelem Macronem, przy potrzebie odcięcia się od jego skrajnych poglądów, nastąpiło publiczne skonsolidowanie Sojuszu poprzez deklarację głowy mocarstwa dominującego na rzecz spoistości Sojuszu - powiedział prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. Dodał, że uzyskaliśmy również odcięcie się kanclerz Angeli Merkel od poglądów prezydent Macrona.  - To również ruch ku konsolidacji Sojuszu - zauważył. 

Turecki epizod 

Trzecim pozytywnym wydarzeniem zdaniem eksperta było solidarne wystąpienie Polski i trzech państw bałtyckich podczas spotkania z Recepem Tayyipem Erdoganem. - Prezydent Turcji wycofał się ze swoich wcześniejszych deklaracji. Powinno nas to cieszyć z uwagi na ujawnioną solidarność polsko-bałtycką, akcja został szybko przeprowadzona i żadne państwo nie wyłamało się - podkreślił prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.  Wyjaśnił przy tym, że historycznie relacje polsko-tureckie, w kontekście wspólnego zagrożenia rosyjskiego, były bardzo dobre od XVIII wieku. - Wspólnota interesów i pamięć historyczna skłaniała nas zawsze do podtrzymywania dobrych relacji. Epizod (przyp. red. groźba blokady planu obrony krajów bałtyckich i Polski) był zaskakujący i mam nadzieję jednorazowy - podsumował ekspert. 

Spotkanie szefów krajów członkowskich NATO zostało zorganizowane w 70. rocznicę powstania Sojuszu. Politycy rozmawiali głównie o przyszłości NATO, a także o relacjach z Rosją, Chinami, wzmacnianiu gotowości wojsk, misjach w Iraku i Afganistanie oraz o finansowaniu obronności. Polskę na szczycie reprezentował prezydent Andrzej Duda.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Michał Rachoń. 

Data emisji: 5.12 

Godzina emisji: 10.06

PR24 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Śmierć mózgowa" NATO. D. Trump i J. Stoltenberg krytykują prezydenta Francji

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 13:15
- To bardzo obraźliwe dla wielu sił, również dla człowieka, który robi bardzo dobrą robotę zarządzając Sojuszem - stwierdził Donald Trump podczas spotkania z dziennikarzami, które poprzedziło śniadanie prezydenta USA i pierwszego sekretarza NATO. Amerykański prezydent dodał, że organizacja "odgrywa ważną rolę", szczególnie teraz, gdy - jego zdaniem - staje się ona bardziej elastyczna.
rozwiń zwiń