X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Elżbieta Wrotnowska-Gmyz: Reduta zrewolucjonizowała krajowy teatr

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 18:30
- Reduta z miejsca zrewolucjonizowała krajowy teatr. Określana jest mianem największego polskiego laboratorium teatralnego. To wyjątkowe zjawisko, z którego wpływu na nasze postrzeganie misji teatru oraz jej prestiżu nie zdajemy sobie sprawy - podkreśliła teatrolog Elżbieta Wrotnowska-Gmyz.
Audio
  • 1.12.19 Elżbieta Wrotnowska-Gmyz: Teatr Reduta to wyjątkowe zjawisko.
Aktorzy Teatru Reduta na scenie
Aktorzy Teatru Reduta na scenieFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Równo 100 lat temu w salach Teatru Wielkiego powstał Teatr Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego. Przy okazji rocznicy odbyła się uroczysta sesja plenarna Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

dziady 1967 pap 1200.jpg
Premiera "Dziadów". Dejmek wsadza kij w mrowisko

- Rok Reduty, który obchodzimy, a w ostatnich dniach mamy jego apogeum, jest świetną okazją do tego, by odwołać się do historii tego miejsca i wartości, jakie niesie. Można powiedzieć, że Reduta, założona 29 listopada 1919 roku, z miejsca zrewolucjonizowała krajowy teatr. Określana jest mianem największego polskiego laboratorium teatralnego. To wyjątkowe zjawisko, z którego wpływu na nasze postrzeganie misji teatru oraz jej prestiżu nie zdajemy sobie sprawy – podkreśliła Elżbieta Wrotnowska-Gmyz.

Jeden z najważniejszych dni dla polskiego teatru

W opinii dyrektor Instytutu Teatralnego, data powstania Teatru Reduta jest drugą co do ważności w kontekście polskiego teatru. - Ustępuje miejsca chyba tylko momentowi, w którym założono Teatr Narodowy - wskazała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Przełomowe objazdy

Częścią życia Reduty były objazdy teatralne, które wpisały się w kulturalny pejzaż  przedwojennej Polski. Ideę tę kontynuuje Instytut Teatralny.

Gardzienice mat promo 1200.jpg
Włodzimierz Staniewski: do Gardzienic wracam jak do matecznika

- Od 12 lat staramy się przemierzać kraj wzorując się na legendarnych objazdach Reduty, które jak piszą historycy teatru w radykalny sposób zmieniły oblicze polskiego teatru, bo w bardzo trudnych warunkach prezentowano wielkie spektakle i widowiska. Tuż po zakończeniu I wojny światowej, w obliczu wielkiego niedostatku, poprzez spektakle starano się w pewien sposób scalać świeżo odrodzoną Rzeczpospolitą - przypomniała Elżbieta Wrotnowska-Gmyz.

Więcej informacji o historii Teatru Reduta oraz o najciekawszych wydarzeniach upamiętniających 100. rocznicę jego powstania można znaleźć na stronie www.instytut-teatralny.pl

Audycję prowadziła Magdalena Piejko.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

Data emisji: 1.12.2019

Godzina emisji: 18.20          

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"List z Warszawy". Natalia Kozłowska: to bardzo współczesny musical

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 17:21
- Nasz musical jest bardzo intymny - mówi w "Muzyczne Jedynce" Natalia Kozłowska. Reżyserka zdradza szczegóły nachodzącej premiery "Listu z Warszawy", czyli spektaklu o relacjach polsko-żydowskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Kalina o instalacji "Wagony-sarkofagi": będzie symbolizowała gehennę tysięcy Polaków

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 18:35
Na początku grudnia w Muzeum Katyńskim zostanie otwarta nowa instalacja. "Wagony-sarkofagi" będą nawiązywały do upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej. Po raz pierwszy o szczegółach przedsięwzięcia mówił na antenie Polskiego Radia 24 rzeźbiarz i autor projektu Jerzy Kalina. – Wagony będą częścią tryptyku zlokalizowanego przy wejściu do muzeum – zaznaczył.
rozwiń zwiń