X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jarosław Krajewski: ws. Mariana Banasia możliwe jest honorowe rozwiązanie

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 16:39
- Z punktu widzenia instytucji państwa i troski o wspólne dobro, najlepszym rozwiązaniem byłaby dymisja. Ten wariant cały czas jest możliwy. Możliwe, że Marian Banaś przemyśli przez weekend swoje położenie i wybierze honorowy wariant związany z dymisją - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Jarosław Krajewski.    
Audio
Jarosław Krajewski
Jarosław KrajewskiFoto: PR24

W czwartek wieczorem szef NIK spotkał się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i wiceprezesem partii, ministrem spraw wewnętrznych i koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim. Po rozmowie rzecznik ugrupowania Radosław Fogiel poinformował, że kierownictwo PiS oczekuje rezygnacji Mariana Banasia z pełnionej funkcji.

Oczekiwanie dymisji

Jarosław Krajewski podkreślił, że stanowisko PiS jest jednoznaczne. - Zostało wyrażona w rozmowie prezesa prezesa PiS z szefem NIK. Oczekujemy dymisji Mariana Banasia z zajmowanego stanowiska - podkreślił gość Polskiego Radia 24.   

Komunikat NIK i plan B


banaś 1200 pap.jpg
NIK: nie ma decyzji w sprawie dymisji Mariana Banasia

Najwyższa Izba Kontroli poinformowała w komunikacie, że nie zapadła decyzja o dymisji jej szefa Mariana Banasia. "W związku z pojawiającymi się informacjami, jakoby Prezes NIK złożył dymisję z zajmowanego stanowiska informujemy, że decyzja taka nie zapadła" - poinformowano na stronie NIK. "Jednocześnie zapewniamy, że Najwyższa Izba Kontroli pracuje zgodnie z obowiązkami przypisanymi jej ustawą." - podkreślono w oświadczeniu.

Zdaniem Jarosława Krajewskiego komunikat NIK jest lakoniczny. - Jest tam jedynie informacja, że decyzja o dymisji nie zapadła.  Nie ma tam informacji ze strony Mariana Banasia czy rozważa taką dymisję, czy niezbędny będzie plan B o którym wspominał premier Mateusz Morawiecki - tłumaczył poseł PiS.  

Według medialnych informacji plan B ma zakładać zmianę konstytucji poprzez wprowadzenie przepisu o możliwości odwołania szefa NIK przez Sejm większością kwalifikowaną, np. 3/5 (276 posłów) lub 2/3 głosów (307 posłów). W tym celu konieczne jest poparcie ze strony posłów opozycji. - Znam umocowanie prezesa NIK w konstytucji. Zdaję sobie sprawę, że faktycznie nie ma dziś przesłanek, które skutkowałyby możliwością protego odwołania przez Sejm za zgodą Senatu - powiedział Jarosław Krajewski.  

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa

Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Mariana Banasia, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli. W zawiadomieniu CBA wskazuje na podejrzenie złożenia przez Mariana Banasia nieprawdziwych oświadczeń majątkowych, zatajenie faktycznego stanu majątkowego oraz nieudokumentowanych źródeł dochodu.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że najlepszym rozwiązaniem byłaby dymisja prezesa NIK. -  Mam nadzieję, że Marian Banaś dojdzie do wniosku, że nie ma dla niego przychylnego scenariusza. Istnieją możliwości prawne, żeby pozbawić funkcji osobę w stosunku do której istnieją poważne wątpliwości - podsumował poseł PiS. 

Więcej w nagraniu. 

Rozmawiał Antoni Trzmiel.

Data emisji: 29.11

Godzina emisji: 15.35 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

CBA złożyło zawiadomienie do prokuratury ws. Mariana Banasia

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 16:15
CBA skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Mariana Banasia, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Zawiadomienie jest wynikiem kontroli oświadczeń majątkowych Mariana Banasia prowadzonej przez Biuro - poinformowało w piątek CBA.
rozwiń zwiń