X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czesław Bielecki: w Polsce brakuje dobrego kodeksu urbanistyczno-budowlanego

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 16:25
- Urzędnicy zachowują się jak sędziowie, a sędziowie postępują jak urzędnicy. To nie jest bezprawie, ale nieprawość. Okazuje się tylko, że nie broni obywateli. Nie opracowano kodeksu urbanistyczno-budowlanego, który regulowałby gospodarowanie przestrzenią i porządkowanie własności - powiedział w Polskim Radiu 24 Czesław Bielecki, architekt. 
Audio
  • 21.11.2019 Czesław Bielecki o polskim prawie i przepisach budowlanych
Prace budowlane
Prace budowlaneFoto: shutterstock/Patryk Kosmider

Gość Polskiego Radia 24 opowiadał o tym, co dzieje się wewnątrz administracji budowlanej. - "To nie procedury, to proceder". Chodzi o sposób, w jaki procedury są stosowane. W samorządzie warszawskim, ale i w całej Polsce nie obowiązuje kodeks postępowania administracyjnego, który mówi, że każda decyzja administracyjna ma być podejmowana bez zbędnej zwłoki w ciągu 30 dni, co w praktyce jest niewykonywalne - przyznał. 

- Pies jest pogrzebany tam, gdzie dana decyzja wymaga wzięcia na siebie odrobiny odpowiedzialności. Nikt nigdy nie wyleciał ze stanowiska choćby za to, że napuścił na niewinnego człowieka egzekutora długów - dodał. 

jadwiga emilewicz 1200 pap.jpg
Jadwiga Emilewicz: chcemy utrzymać tempo wzrostu gospodarczego

"Urzędnicy zachowują się jak sędziowie"

- Problem sprowadza się do tego, że urzędnicy zachowują się jak sędziowie, a sędziowie postępują jak urzędnicy. To nie jest bezprawie, ale nieprawość. Prawo działa. Okazuje się jednak, że nie broni obywateli. Nie opracowano kodeksu urbanistyczno-budowlanego, który regulowałby gospodarowanie przestrzenią i porządkowanie własności. To wcale nie jest takie skomplikowane jak mogłoby się wydawać - uważa architekt.

Jak podkreślił, "właściciele sprzedają działkę razem z kawałkiem drogi, a potem jest spór czy przejmuje to deweloper czy gmina. Od zawsze istniał podział na własność wspólną i działkę prywatną. Jeżeli tego rozdziału nie ma, to w Warszawie ktoś może rozwiesić płachtę i dyskutować z miastem czy to jest przestrzeń publiczna. Jest nam potrzebna kontrrewolucja, która przywróci nam tradycję, w której miasto będzie dzieliło się na parcele i działki, które nie będą miały przypadkowego kształtu".

"Niesprawna administracja"

- Administracja budowlana jest tyle niesprawna i zablokowana, że kiedy pojawi się ręka do wzięcia nielegalnych pieniędzy, to te pieniądze się znajdą. Są bezpieczne sposoby działalności korupcyjnej, ale najbardziej niebezpieczna jest grupa naganiająca łapowników i grupa, która twierdzi, że to zjawisko nie istnieje. Nie udało nam się do dziś uporządkować tego pod względem prawnym ani pod względem pozytywnych wzorców - wyjaśniał.

budownictwo1200.jpg
Trwa boom w mieszkaniówce. 10,4 proc. lokali więcej niż przed rokiem

- Nie wierzę w zbiegi okoliczności, kiedy w tym samym mieście skomplikowane decyzje zapadają szybko, a proste decyzje są przewlekane. W Warszawie zbadano ilu jest urzędników samorządowych na 1000 mieszkańców. Okazało się, że są dzielnice gdzie jest mniej urzędników i obywatele są zadowoleni, a są też dzielnice, gdzie urzędników jest więcej, a obywatele nie są zadowoleni. Ilość nie idzie w jakość - tłumaczył Czesław Bielecki. 

"Kwestionowanie reguł"

- "Wuzetki" są wypełnieniem luki w egzekwowaniu prawa. Procedowanie i uzgadnianie planów trwa długo, a i tak nie definiują one ważnych rzeczy. Absurdalne jest to, aby miasto tworzyło miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Tajemnica budowy miasta polega na tym, aby poszczególne części tworzyły przyjazną całość - powiedział rozmówca.

- Wprowadzając bezsensowne przepisy, które zabijają życie miejskie i nagle kogoś uprzywilejowują, to kwestionowanie reguł "gry w miasto". Nie może być tak, że "każdy sobie rzepkę skrobie, wolnoć Tomku w swoim domku". Nasza wolność powinna być ograniczona tam, gdzie narusza ona wolność innego obywatela - zwrócił uwagę.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Jacek Ozdoba: deweloperzy w Warszawie mają zielone światło

- Jeżeli w Polsce jest za dużo terenów mieszkaniowych, a w programie państwowym chcemy przeprowadzić istotną zmianę w warunkach funkcjonowania obywateli w państwie, trzeba to robić z pewnymi zasadami, które będą wdrożone. Obowiązujące reguły trzeba mierzyć wg częstotliwości występowania pewnych zjawisk. Można coś zrobić, ale to wymaga woli rządzących i opozycji - podsumował. 

***

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/pkr

---------------------------------------

Data emisji: 21.11.2019

Godzina emisji: 15.35

Czytaj także

Kulisy spraw. Problemy i wyzwania sektora budownictwa

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 19:36
- Wielka płyta miała być projektowana na 50 lat. Te lata minęły i dotychczas nic się nie wydarzyło. Inżynierowie budownictwa są szkoleni do tego, aby to weryfikować, są też kontrole, które odbywają się co 5 lat. To, co robimy w Polsce to monitorowanie czy nie występuje zagrożenie - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Dobrzeniecki, szef Rady Warmińsko-Mazurskiej Izby Inżynierów Budownictwa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były właściciel Pogoni Szczecin i znany deweloper. Sabri B. w rękach CBA

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 16:49
Choć jego największą miłością jest robienie interesów, opinii publicznej dał się szerzej poznać nie jako deweloper, a właściciel Pogoni Szczecin. Sabri B. przed laty sprawił, że klub co prawda miał chwile chwały, ale został zrujnowany i latami musiał się odbudowywać. Teraz upadek zaliczył sam turecki biznesmen, który we wtorek wpadł na przekupstwie burmistrza warszawskich Włoch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mec. Dubois: złożyliśmy zażalenie na decyzję o areszcie wobec Artura W.

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 20:01
- Złożyliśmy zażalenie na postanowienie sądu o zastosowaniu tymczasowego aresztu wobec Artura W. - poinformował mec. Jacek Dubois, obrońca byłego burmistrza dzielnicy Włochy podejrzanego o przyjęcie 200 tys zł łapówki.
rozwiń zwiń