X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Na 99,9 proc. będzie tak samo". Piotr Duda o wyborach prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 15:44
- Komisja Krajowa "Solidarności" oceni, czy poprzemy Andrzeja Dudę. Ja jestem o tym przekonany. Uważam, że skoro od 1989 roku zawsze popieraliśmy kandydata na prezydenta, to i w tym przypadku na 99,9 procent będzie tak samo - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność".
Audio
  • 13.11.19 P. Duda: na 99,9 proc. Solidarność poprze Andrzeja Dudę (PR24)

Chociaż od poprzednich wyborów minął zaledwie miesiąc, już daje się dostrzec pierwsze elementy kampanii przed wyborami prezydenckimi. Gościem Polskiego Radia 24 był Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność", który odnosił się między innymi do nadchodzących wyborów.

SASIN ok.jpg
Jacek Sasin: powołanie nowego rządu prawdopodobnie w piątek. Trwają konsultacje

Związek podpisał w 2015 roku umowę programową z ówczesnym kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą i poparł jego kandydaturę. Szef Solidarności był pytany, czy w najbliższych wyborach planują to powtórzyć.

Solidarność poprze Andrzeja Dudę?

Ocena powinna należeć do Komisji Krajowej. Zanim ocenimy to wspólnie na spotkaniu, to nie chcę wychodzić przed szereg. Nie ukrywam, że jestem po słowie z panem prezydentem, że w najbliższym czasie dojdzie do spotkania Komisji Krajowej z panem prezydentem. Ocenimy tę 5-letnią współpracę - mówił Piotr Duda.

- Wtedy Komisja Krajowa i strona pana prezydenta wspólnie ocenią, czy chcemy kolejnej takiej umowy programowej. Wtedy zespoły usiądą, przygotują nowy projekt takiej umowy - dodał.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Andrzej Duda: proszę, żeby język debaty nie był radykalny, ale był językiem szacunku

Przewodniczący Solidarności zwrócił uwagę na to, że jest wiele aspektów działalności prezydenta Andrzeja Dudy, które można ocenić pozytywnie. Chodzi zarówno o realizację obietnic, np. obniżenia wieku emerytalnego, jak i o obecność na wydarzeniach ważnych dla NSZZ "Solidarność".

Zapytany, czy Solidarność poprze Andrzeja Dudę, stwierdził że to bardzo prawdopodobne. - Jestem przekonany, że tak będzie. Oczywiście tutaj nie wiemy, czy pan prezydent będzie sobie życzył wsparcia Solidarności. Ale jestem przekonany, że skoro od zarania, jak powstała Solidarność i od 1989 roku zawsze popieraliśmy kandydata na prezydenta, to i w tym przypadku na 99,9 proc będzie tak samo - podkreślił przewodniczący związku zawodowego.

Sprawa Castoramy

Piotr Duda zwrócił uwagę na to, że w sprawie związków zawodowych wciąż jest jeszcze dużo do zrobienia. Odniósł się do historii pracowników Castoramy, którzy zostali zwolnieni po tym, kiedy postanowili założyć związek zawodowy.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Wiceprezes fundacji "Ja, Nauczyciel": protest włoski w szkołach pewnie się rozmyje

- Zarząd Castoramy nie wie z kim zadarł. My nie odpuścimy, zwolnieni ludzie zostaną przywróceni do pracy. Castorama powinna wiedzieć, że prowadzi działalność w kraju cywilizowanym, gdzie obowiązują pewne normy i standardy - mówił przewodniczący Solidarności. - Uruchomimy wszystkie działania prawne i nieprawne. Na pewno tej sytuacji nie odpuścimy, na tym polega solidarność - dodał.

Senat PAP 1200.jpg
Dr Maciej Onasz: każda nieobecność w Senacie może mieć spore konsekwencje polityczne

Nowy Sejm i Senat

Przewodniczący związku zawodowego odniósł się także do zainaugurowanych wczoraj kadencji Sejmu i Senatu. Ucieszył się z wielu pokojowych sygnałów ze strony posłów i wyraził nadzieję, że opozycja faktycznie - tak jak mówi - będzie merytoryczna i przestanie być totalna.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Jakub Jałowiczor: jednak będziemy mieli opozycję totalną i skarżenie się za granicą

Zwrócił jednak uwagę na to, że w Sejmie znów zasiadają w ławach przedstawiciele partii postkomunistycznej. - Co do powrotu postkomunistów do Sejmu, to drogę otworzył im Grzegorz Schetyna - i do europarlamentu i do parlamentu krajowego - stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Rozmawiał Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24/jmo

______________________

Data emisji: 13.11.2019

Godzina emisji: 14.33

Czytaj także

Barbara Nowacka: wystąpienie Antoniego Macierewicza - wykluczające

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 09:15
- Całe wystąpienie marszałka seniora było kontrowersyjne i nakreślające pewną linię sporów, w których PiS będzie chciało brać udział. Wystąpienie bardzo mocno ideologiczne, odwołujące się do twardych, narodowych nut – mówiła w Polskim Radiu 24 posłanka Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Pacan: "na skrzydłach" ugrupowania muszą się odróżniać. PiS jest partią rozsądku

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 10:19
- PiS przedstawia się jako partia rozsądku, chce zdobywać nowy elektorat. Na skrzydłach partie muszą się odróżniać - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność". Gośćmi "Debaty poranka" byli także Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej" oraz Krzysztof Karnkowski z "Gazety Polskiej Codziennie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julia Zimmermann: koncepcja opozycji totalnej kompletnie się nie sprawdziła

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 12:15
- Lewica chce być konstruktywną opozycją a nie taką, która wszystkiemu mówi "nie" tylko z tego powodu, że zostało zaprezentowane przez Prawo i Sprawiedliwość – mówiła w Polskim Radiu 24 Julia Zimmermann, posłanka partii Razem.
rozwiń zwiń