Ks. T. Isakowicz-Zaleski: w Armenii Dzień Zaduszny obchodzony jest 5 razy w roku

2019-11-02, 15:10

Ks. T. Isakowicz-Zaleski: w Armenii Dzień Zaduszny obchodzony jest 5 razy w roku
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Foto: Grzegorz Jakubowski/PAP

- Armenia była pierwszym krajem, który przyjął chrześcijaństwo w IV wieku jako religię państwową. Ze względu na prześladowania, na ludobójstwo Ormian, był tam bardzo silny kult męczenników. Dzień Zaduszny jest tam obchodzony pięciokrotnie w ciągu roku - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Posłuchaj

02.11.19 Gość PR24: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
+
Dodaj do playlisty

1 listopada w Kościele katolickim obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych, a dzień później - Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. W obrządku ormiańskim zmarłych wspomina się częściej. Między innymi na ten temat mówił gość Polskiego Radia 24.

Powiązany Artykuł

Ks. Bogdan Bartołd 1200.jpg
Ks. Bogdan Bartołd: Wszystkich Świętych to uroczystość pełna radości

- Jestem księdzem dwóch obrządków: rzymskiego i ormiańskiego. Kościół ormiański jest liczny i bardzo stary. Armenia była pierwszym krajem, który przyjął chrześcijaństwo w IV wieku jako religię państwową. Ze względu na prześladowania, na ludobójstwo Ormian, był tam bardzo silny kult męczenników. Dzień Zaduszny jest obchodzony pięciokrotnie w ciągu roku - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Inteligenci w polskiej polityce. Wspomnienie o Janie Olszewskim, Kornelu Morawieckim i Karolu Modzelewskim

Mówił także o cmentarzach kresowych oraz o Polakach, którzy do dziś nie mają swoich grobów. - Jeżeli III Rzeczpospolita słusznie odwołuje się do tradycji I i II RP, to moralnym i prawnym obowiązkiem władz polskich jest zadbać o pamięć o wszystkich tych obywatelach - także innych narodowości - którzy zginęli za wierność Rzeczpospolitej - podkreślił gość PR24.

- Ludobójstwo ukraińskie dokonane na Polakach, a także na obywatelach polskich innej narodowości - w tym na sprawiedliwych Ukraińcach, którzy ratowali Polaków - rozciąga się na 8 lat: 1939 - 1947. Symbolem jest oczywiście Wołyń. Niemniej jednak mogiły są na bardzo szerokim terenie, nie tylko na Wołyniu. W ciągu 30 lat niepodległej Polski pochowano zaledwie około 10 procent tych ofiar - dodał ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24

------------------

Data emisji: 02.11.2019

Godzina emisji: 14.06

Polecane

Wróć do strony głównej