Rzecznik Episkopatu: krytyka Halloween była uzasadniona. Jest pozytywna alternatywa

2019-11-01, 16:40

Rzecznik Episkopatu: krytyka Halloween była uzasadniona. Jest pozytywna alternatywa
Ks. Paweł Rytel-Andrianik. Foto: PR24

- Dlaczego straszyć dzieci? Można świętować ze świętymi. W ostatnich latach jest pozytywna alternatywa: dzieci robią orszaki świętych, bale świętych, są cukierki, jest wspólne świętowanie, jest radość - mówił w Polskim Radiu 24 ksiądz Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu Polski.

Posłuchaj

1.11.19 Rzecznik Episkopatu: krytyka Halloween była uzasadniona (PR24)
+
Dodaj do playlisty

Uroczystość Wszystkich Świętych, którą obchodzimy 1 listopada, w Polsce powiązana jest z tradycją odwiedzania grobów bliskich zmarłych. Dzień ten, chociaż w Kościele katolickim jest radosnym świętem, w Polsce przeżywany jest z zadumą, która rozciąga się także na dzień następny - 2 listopada, nazywany Dniem Zadusznym. O sensie obu dni mówił w Polskim Radiu 24 ksiądz Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Powiązany Artykuł

1200.jpg
Kardynał Nycz: Wszystkich Świętych jest jednym z najbardziej radosnych świąt

Rzecznik Episkopatu: towarzyszą nam radość i smutek

Kapłan przypomniał, że 1 listopada jest uroczystością radosną, podczas której wspominamy wszystkich świętych, a zatem osoby, które są w niebie. Podkreślił, że mowa nie tylko o znanych kanonizowanych świętych, ale także o naszych bliskich, którzy trafili do nieba.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Ks. prof. Naumowicz: wspominajmy i módlmy się za naszych bliskich

- Jutro - w Dzień Zaduszny - wspominamy zmarłych, dusze w czyśćcu cierpiące, modlimy się w ich intencji. Te dwa uczucia - radość i smutek - towarzyszą nam w tych dniach. Ale tym, co nam pomaga, jest wiara. Bo wierzymy w życie wieczne - tłumaczył rzecznik Episkopatu Polski.

Co z modami z zachodu?

Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik został także zapytany o szczególnie popularne w ostatnim czasie mody z zachodu. Z jednej strony - coraz popularniejsze w Polsce Halloween, które przywędrowało do nas zza oceanu. Z drugiej strony padło pytanie o inną modę - na ekologię - która zaczyna wchodzić w coraz więcej przestrzeni naszego życia, włącznie ze świętowaniem Wszystkich Świętych. Czy należy zrezygnować z palenia zniczy, żeby nie tworzyć nieekologicznych odpadów?

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Kościół odpowiada na Halloween: mamy coś piękniejszego do zaoferowania

- To jest indywidualny wybór danej osoby - co uważa, może zrobić. A najważniejsze przykazanie, to przykazanie miłości Pana Boga i bliźniego - odpowiedział kapłan.

Powiązany Artykuł

mid-18b01025 kopia 1200.JPG
Dzień, w którym Kościół modli się za wszystkich świętych

W sprawie Halloween stwierdził zaś, że jego krytyka, która od kilku lat wzmaga się coraz bardziej, jest słuszna. - Dlaczego straszyć dzieci? Można świętować ze świętymi. W ostatnich latach jest pozytywna alternatywa: dzieci robią orszaki świętych, bale świętych, są cukierki, jest wspólne świętowanie, jest radość - powiedział rzecznik Episkopatu.

Odpust zupełny

Prezbiter przypomniał także, że w najbliższych dniach, nie tylko dziś, można uzyskać odpust zupełny, który oznacza uwolnienie od kary duszy czyśćcowej, za którą się go ofiaruje. Wymienił warunki, jakie trzeba spełnić, by taki odpust uzyskać.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Historyk A. Lechowski: wyparliśmy śmierć z naszego życia, a jest ona jego częścią

- Możemy uzyskać odpust zupełny, jeśli od 1 do 8 listopada nawiedzimy cmentarz, będziemy w tym dniu u komunii świętej, pomodlimy się w intencjach Ojca Świętego, wyznamy wiarę i nie będzie przywiązania do grzechu - wymienił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/jmo

_____________________

Data emisji: 1.11.2019

Godzina emisji: 15.16

Polecane

Wróć do strony głównej