X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sławomir Jastrzębowski o decyzji ws. Nabielaka 9: sprawa jest haniebna

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 15:20
- Są dwie rzeczy: duch prawa i litera prawa. Litera prawa może była ok, ale co z duchem prawa? On umarł dla tych sędziów? Oni nie liczą się dobrem ludzi? W wyniku "drobnych niedogodności" zginęła Jolanta Brzeska? Sprawa jest haniebna - mówił Sławomir Jastrzębowski. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również Przemysław Harczuk i Jakub Maciejewski.
Audio
  • 26.10.19 S. Jastrzębowski: zachowanie sądu ws. Nabielaka 9 - haniebne.
Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich
Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskichFoto: twitter.com/KW_GOV_PL

We wtorek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej wstrzymującą reprywatyzację kamienicy przy Nabielaka 9, w której mieszkała zamordowana w niewyjaśnionych okolicznościach działaczka społeczna Jolanta Brzeska. Między innymi na ten temat rozmawiali w Polskim Radiu 24 publicyści Sławomir Jastrzębowski, były redaktor naczelny "Super Expressu", specjalista ds. wizerunku, Przemysław Harczuk z "Nowego Telegrafu Warszawskiego", "Super Expressu" i "Do Rzeczy" i Jakub Maciejewski z tygodnika "Sieci" i portalu wPolityce.pl.

reprywatyzacja 1200.jpg
Tomasz Luterek: ws. reprywatyzacji potrzebne są rozwiązania systemowe

Sprawa Nabielaka 9

Decyzja sądu była tym bardziej skandaliczna, że wydana we wstrząsających okolicznościach. W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że lokatorzy podlegali "drobnym niedogodnościom", zaś kiedy oburzona tymi słowami córka zamordowanej Jolanty Brzeskiej Magda opuściła salę, sędzia zaczął się śmiać.

- Straszne słowa i straszny styl - to co zaprezentował pan sędzia i sąd w imieniu Rzeczypospolitej. Ten uśmiech pana sędziego bardzo źle został odebrany i słusznie. Słowa o "drobnych niedogodnościach" są haniebne i paść nie powinny - mówił Sławomir Jastrzębowski.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Spacer śladami reprywatyzacji. "Oto skala tego, co spotkało Warszawę"

- Są dwie rzeczy: duch prawa i litera prawa. Litera prawa może była ok, ale co z duchem prawa? On umarł dla tych sędziów? Oni nie liczą się dobrem ludzi? W wyniku "drobnych niedogodności" zginęła Jolanta Brzeska? Sprawa jest haniebna - dodał.

Z kolei Przemysław Harczuk zwrócił uwagę na to, że od czterech lat rządzi formacja, która podkreśla, że nastąpiła reforma sądownictwa. W tych okolicznościach wymienił jeszcze dwie inne sprawy - działacza społecznego i publicysty Jana Śpiewaka oraz Mirosława Ciełuszeckiego - przedsiębiorcy po 17 latach skazanego w wyniku kuriozalnego aktu oskarżenia i jeszcze bardziej kuriozalnego procesu.

Czy w Polsce kończy się demokracja?

Zagadnienie sprawy Nabielaka 9 powiązał z innym tematem poruszonym w dyskusji Jakub Maciejewski, który ironicznie zauważył, że "paradoksalnie łączy się z pytaniem o demokrację. Bo komentowanie decyzji sędziów jest postrzegane jako kwestionowanie trzeciej władzy, a więc zachwianie tej równowagi".

Ten temat związany był z twierdzeniem nowo wybranego senatora elekta Michała Kamińskiego, jakoby protesty wyborcze Prawa i Sprawiedliwości niosły zagrożenie demokracji.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Antoni Macierewicz: słowa opozycji o końcu demokracji w Polsce są absurdalne

- Uważam, że protesty wyborcze nie przyniosą skutku, ale nie jest to przejaw braku demokracji. Protesty sądowe są przy każdych wyborach. Śmieszne jest to, że rząd krytykuje opozycję za to, że składa protesty, a opozycja krytykuje rząd za to samo - mówił Przemysław Harczuk.

Z kolei Jakub Maciejewski przypomniał, że demokracja polega na tym, by kontrolować władzę. - Demokracja jest sposobem monitorowania władzy przez społeczeństwo. I to się dzieje w przypadku rządu Prawa i Sprawiedliwości nieustannie. To rząd PO-PSL mógł być bezkarny i mieć aferzystów w swoich szeregach. PiS jest pod taką presją, że jest nawet nadwrażliwy - mówił publicysta.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/jmo

______________________

Data emisji: 26.10.2019

Godzina emisji: 14.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bartosz Pilitowski: są lepsze opinie o wyrokach, ale gorsze o traktowaniu przez sądy

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 16:45
- Z badań wynika, że w postrzeganiu sądownictwa zmienia się to, że ludzie mają lepszą opinię na temat wyroków wydawanych przez sądy, natomiast zwiększa się odsetek osób, które twierdzą, że sądy traktują ludzi źle - mówił Bartosz Pilitowski, prezes Fundacji Court Watch Polska w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Macierewicz: Polacy wybrali wartości chrześcijańskie

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 15:20
- Widać, że dalece ponad 50 proc. narodu jest zdecydowane kształtować państwo zgodnie z wartościami chrześcijańskimi i narodowo-niepodległościowymi. Z tego trzeba wyciągnąć wnioski, zjednoczyć to i ustrukturalizować - mówił w kontekście ostatnich wyborów gość Polskiego Radia 24 Antoni Macierewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Wypij (Porozumienie): w obozie Zjednoczonej Prawicy zdarzają się różnice zdań

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 20:46
- Patryk Jaki z Solidarnej Polski poszedł o krok za daleko - mówił gość Polskiego Radia 24, Michał Wypij z Porozumienia. Odniósł się do słów europosła, który po wyborach skrytykował Jarosława Gowina za "zbyt dużą lewicowość" na uczelniach. 
rozwiń zwiń