X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ryszard Żółtaniecki: Polska powinna mieć wariant na przetrwanie bez UE i NATO

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 15:32
- Europa gwałtownie traci swoją tożsamość i dynamikę rozwojową. Konieczność innowacyjności i zdynamizowania gospodarki europejskiej głoszone przez Ursulę von der Leyen to nic innego jak puste hasła - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Ryszard Żółtaniecki, były dyplomata.
Audio
  • 21.10.2019 Dr Ryszard Żółtaniecki o aktualnej sytuacji politycznej na świecie
Prof. dr hab. Ryszard Żółtaniecki
Prof. dr hab. Ryszard ŻółtanieckiFoto: PR24

Zdaniem byłego dyplomaty, "Polska powinna mieć wariant na przetrwanie bez Unii Europejskiej i NATO. Nie ma gwarancji na to, że to byty wieczne, które zresztą nie istnieją. Nie starajmy się zadowalać innych za wszelką cenę, do czego mamy skłonność. Musimy wyraźnie zdefiniować nasze interesy, jak np. polską rację stanu. To musi być efekt debaty publicznej".

- Kluczem do perspektywicznego sukcesu Polski jest zamożność. Rzecz w tym, że Polak jest mało ambitny. Chcemy mieć czegoś tylko trochę więcej, a nie mamy tej pozytywnie rozumianej chciwości i łapczywości. Państwo polskie zanikało nie dlatego, że zostało pokonane, ale samo się unicestwiło. Ci, którzy powinni być fundamentem Rzeczpospolitej, stopniowo ją wyprzedawali. Dziś także nierzadko jest większa lojalność wobec własnego stada niż własnego kraju - dodał. 

Sytuacja w Rosji i w Hiszpanii

Gość Polskiego Radia 24 odpowiedział na pytanie dlaczego Władimir Putin stale umacnia swoją władzę. - Przynajmniej kilkadziesiąt osób tu w tym studiu wróżyło upadek tego "marginalnego polityka, który nie wiadomo skąd się wziął". Rosja miała już dawno upaść, rozsypać się i zbankrutować, a tymczasem Putin ma się coraz lepiej. Gospodarka nie jest tu istotnym problemem. To, że poziom życia w Rosji spada, to wcale nie przesądza o upadku tego państwa. Rosjanie są dumni z siły własnego państwa - zaznaczył. 

Katalonia PAP 1200.jpg
Higinio J. Sanchez: to konflikt Katalonii z Hiszpanią i podział samych Katalończyków

Jak zaznaczył, "Hiszpania nie odrobiła lekcji po dyktaturze gen. Franco". - Madryt przyzwyczaił się, że gwardia wychodzi na ulicę i tłucze, a oponentów politycznych zamyka się w więzieniu. Wszyscy zapomnieliśmy, że jeszcze w poł. lat 70. XX w. wydawano i wykonywano tam wyroki śmierci z powodów politycznych. Nasi komentatorzy z furią reagują na te wydarzenia, podobnie jak w Unii, a powinniśmy mieć własne zdanie - uważa były dyplomata. 

- Europa gwałtownie traci swoją tożsamość i dynamikę rozwojową. Konieczność innowacyjności i zdynamizowania gospodarki europejskiej głoszone przez Ursulę von der Leyen to nic innego jak puste hasła - podsumował.

***

Rozmawiał Antoni Trzmiel

Polskie Radio 24/pkr

--------------------------------------

Data emisji: 21.10.2019

Godzina emisji: 14.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier Katalonii: konieczne jest ponowne referendum w sprawie niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 13:27
Premier autonomicznego rządu Katalonii Quim Torra oświadczył, w reakcji na wyroki skazujące separatystycznych regionalnych polityków na kary więzienia, że konieczne jest ponowne zorganizowanie referendum w sprawie odłączenia się Katalonii od Hiszpanii.
rozwiń zwiń