X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

M. Dzierżanowski: PiS będzie chciał budować większość w Senacie

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 14:35
- Marszałek Stanisław Karczewski, z którym robiłem wywiad, nie kryje tego w ogóle, że będą prowadzone rozmowy z przedstawicielami opozycji i senatorami niezależnymi, po to, żeby - jak mówi marszałek - zbudować stabilną większość w izbie wyższej - mówił Marcin Dzierżanowski. Gościem Polskiego Radia 24 był także Jacek Liziniewicz.
Audio
  • 20.10.19 M. Dzierżanowski: PiS będzie szukał większości w Senacie (PR24)
Senat
SenatFoto: PAP/Tomasz Gzell

Po wyborach parlamentarnych w Polsce po raz pierwszy bodaj od wielu lat ma miejsce sytuacja, w której oczy wszystkich zainteresowanych skupione są na Senacie, nie na Sejmie. To właśnie bowiem w izbie wyższej parlamentu rozgrywać się będzie teraz najwięcej wydarzeń, które mogą mieć niebagatelny wpływ na kolejne 4 lata kadencji parlamentu. W Sejmie PiS ma stabilną większość, która gwarantuje mu utworzenie rządu i powołanie marszałka. W Senacie Prawu i Sprawiedliwości brakuje 3 osób do większości. Sytuację tę komentowali w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej" i Marcin Dzierżanowski z tygodnika "Wprost"

Kaczyński sejm PAP-1200.jpg
S. Gajewski: doświadczenie pokazuje, że J. Kaczyński ma umiejętność zarządzania ambicjami

Czy PiS będzie wyciągał senatorów z innych klubów?

- Marszałek Stanisław Karczewski, z którym robiłem wywiad, nie kryje tego w ogóle, że będą prowadzone rozmowy z przedstawicielami opozycji i senatorami niezależnymi, po to, żeby - jak mówi marszałek - zbudować stabilną większość w izbie wyższej. To jest bardzo ciekawe, bo ta większość opozycji jest niezwykle krucha, przy tym rozbiciu opozycji myślę, że Prawo i Sprawiedliwość nie jest bez szans - stwierdził Marcin Dzierżanowski.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] K. Sobolewski: Senat może stać się początkiem łagodzenia sporu politycznego

Zapytany o to, kogo widziałby w takiej większości, redaktor Jacek Liziniewicz wskazywał na polityków, którzy kiedyś w PiS już byli. - To się nasuwa samoistnie. Pan Ujazdowski, pan Mężydło, w mniejszym stopniu, pewnie zerowym, Michał Kamiński. Ale gdzieś tutaj bym zaczął szukać - mówił dziennikarz.

Nie zgodził się z nim Marcin Dzierżanowski, który podkreślił, że "byłym małżonkom bardzo ciężko się ze sobą dogadać". I zasugerował, że PiS powinien szukać raczej sojuszników wśród nowych Senatorów, niż wśród byłych członków partii.

Jaki jest plan opozycji?

Antoni Macierewicz 1200.JPG
Antoni Macierewicz: Senat jest "izbą refleksji". Jestem optymistą ws. współpracy z opozycją

- Wszyscy wiedzą, że jeśli teraz nie dokona się jakichś transferów, to później będzie coraz ciężej. Słyszałem, będąc w Senacie, informację, że opozycja chce przeforsować zmianę regulaminu, po wyborze swojego marszałka. Chodzi o to, żeby marszałek Senatu był praktycznie rzecz biorąc nieusuwalny. Widać, że opozycja nie jest przesadnie pewna swojej większości - mówił Marcin Dzierżanowski.

Przypomniał, że Senat z perspektywy legislacyjnej nie jest szczególnie istotny, ale może mieć znaczenie w dalszej części planu opozycji.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Radosław Fogiel: drzwi do współpracy w Senacie są otwarte

- Kiedy opozycji udałoby się też mieć swojego prezydenta, to już połączone siły prezydenta i Senatu mogą rzeczywiście sporo zrobić. Po 1. prezydent ma silniejsze weto, którego PiS nie jest w stanie samo odrzucić, a po 2. razem z Senatem prezydent może inicjować referenda - wyjaśnił publicysta.

W związku z tym zrodziło się też pytanie o potencjalnego wspólnego kandydata na prezydenta. Czy opozycji udałoby się faktycznie dogadać, aby przeciwko Andrzejowi Dudzie wystawić jednego kandydata z silnym poparciem?

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Jarosław Gowin: Grzegorz Schetyna nic nie zrozumiał z trzech porażek PO

- Jeśli w wyborach prezydenckich wystartuje Robert Biedroń, to każda partia wystawi swojego kandydata. Nie wierzę, że np. PSL zgodzi się łatwo na kandydata Koalicji Obywatelskiej i po prostu będziemy mieli tylu kandydatów, co ostatnio - prognozował Jacek Liziniewicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadziła Magdalena Złotnicka.

Polskie Radio 24/jmo

_____________________

Data emisji: 20.19.2019

Godzina emisji: 13.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

J. Liziniewicz: gdyby opozycja się zjednoczyła, przegrałaby jeszcze bardziej

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 09:54
- Ja uważam, że gdyby opozycja się zjednoczyła, to po prostu by przegrała, nie mam co do tego cienia wątpliwości. Być może jedynym lepszym scenariuszem byłoby, gdyby poszli w dwóch blokach - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz. Gośćmi "Debaty poranka" byli również dr Karolina Zioło-Pużuk oraz Dominik Mazur.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Filip Libicki: będę głosował przeciw sprawozdaniu prezes TK

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 11:09
- Ja uważam, że w Trybunale Konstytucyjnym mamy sędziów, którzy są dublerami, mam daleko idące wątpliwości, czy pani prezes Julia Przyłębska jest prawidłowo powołanym na swoje stanowisko prezesem. W sprawie jej sprawozdań i funkcjonowania TK będę głosował przeciwko - mówił w Polskim Radiu 24 senator Jan Filip Libicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

J. Lichocka: kandydatura M. Morawieckiego na premiera jest niepodważalna

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 10:59
- Spekulacje medialne o sporach w obozie PiS mają odwrócić uwagę od wielkiej awantury w PO. Tam trwa wielka walka, furia tych, którzy się nie dostali do kolejnego Sejmu - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Lichocka. Gośćmi audycji "7x24" byli także Anna Krupka, Marcin Ociepa, Artur Dziambor, Władysław Teofil Bartoszewski oraz Marek Dyduch.
rozwiń zwiń