X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Piotr Palutkiewicz: z afery Amber Gold należy wyciągnąć wnioski

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 15:15
- Miejmy nadzieję, że - na przykładzie afery Amber Gold - polskie instytucje pokażą, że są w stanie skutecznie realizować swoje zadania, żeby do takiego zjawiska i afery w takiej skali już więcej nie dochodziło - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Palutkiewicz ze Związku Pracodawców i Przedsiębiorców.
Audio
  • 17.10.19 Ekspert: państwo na przykładzie Amber Gold może pokazać, że jego instytucje działają (PR24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Krystian Dobuszyński/IAR

W środę Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał na 15 lat więzienia b. szefa Amber Gold Marcina P., a jego żonie Katarzynie P. wymierzył karę 12 lat więzienia. Marcinowi P. postawiono ogółem cztery, a Katarzynie P. dziesięć zarzutów. Tego samego dnia Sejm zapoznał się z raportem końcowym kierowanej przez Małgorzatę Wassermann komisji śledczej ds. afery Amber Gold.

witek-1200-pap.jpg
Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie zajmą się m.in. raportem komisji ds. Amber Gold

Ekspert: odpowiedzialność za aferę Amber Gold się rozmyje

Małgorzata Wassermann pytana o wyrok w sprawie afery stwierdziła, że "oczekiwała maksymalnego wymiaru kary [25 lat więzienia - red.] w tym zakresie i wydawało się, że sąd taką karę wymierzy". Sprawę komentował w Polskim Radiu Piotr Palutkiewicz ze Związku Pracodawców i Przedsiębiorców.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Małgorzata Wassermann o wyroku ws. Amber Gold: oczekiwałam maksymalnego wymiaru kary

- Odpowiedzialność za aferę Amber Gold - poza Marcinem P. i jego małżonką - rozmyje się i rozmyła się tak, jak rozmyły się pieniądze z całej tej afery, a "grube ryby" odpłynęły - mówił Piotr Palutkiewicz.

- Nie wiemy jaki był faktycznie podział beneficjentów i w jakim wymiarze ci beneficjenci skorzystali. Przypomnijmy, że doszło do nadużyć na kwotę 850 mln złotych, czyli to jest prawie miliard. 18 tysięcy poszkodowanych, co świadczy o skali tej afery, która jest jedną z większych w ostatnich latach - dodał.

Zmiana funkcjonowania państwa

Poseł Jarosław Krajewski, który przedstawiał z mównicy sejmowej raport komisji śledczej ds. Amber Gold stwierdził, że wyłania się z niego obraz "fatalnego stanu państwa w latach 2009-15, który powinien być przestrogą dla osób pełniących funkcje publiczne".

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Raport ws. Amber Gold. "Teoretyczne państwo PO-PSL w soczewce"

Piotr Palutkiewicz zaznaczył, że podobne przekręty finansowe mogą budzić pokusę. Dlatego wyrok oraz raport komisji jest tak istotny dla państwa.

- Prawdopodobnie podobne afery będą się zdarzały, a przynajmniej będzie pokusa, żeby dokonać innego przekrętu finansowego na podobną skalę. Miejmy nadzieję, że - na przykładzie afery Amber Gold - polskie instytucje pokażą, że są w stanie skutecznie realizować swoje zadania, żeby do takiego zjawiska i afery w takiej skali już więcej nie dochodziło, bo na pewno chętni będą - mówił.

- To co powinniśmy wyciągnąć z całej tej afery, to właśnie to, jak wzmocnić polskie instytucje, jak poprawić działanie prokuratury, sądu, nadzoru finansowego - który akurat w tej sytuacji spisał się bardzo dobrze, jak poprawić koordynację i nadzór nad służbami specjalnymi i ostatecznie jak nauczyć Polaków, aby nie dali się nabrać na tego rodzaju oszustwa w przyszłości - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Ryszard Gromadzki.

Polskie Radio 24, IAR/PAP / jmo

______________________

Data emisji: 17.10.2019

Godzina emisji: 11.36

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie zajmą się m.in. raportem komisji ds. Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 09:48
Sejm kontynuuje dziś przerwane przed wyborami posiedzenie VIII kadencji. Posłowie mają zająć się na nim m.in. sprawozdaniem komisji śledczej ds. Amber Gold i projektem nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Wassermann o wyroku ws. Amber Gold: oczekiwałam maksymalnego wymiaru kary

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 12:11
- Wiem, że prokuratura chciała 25 lat pozbawienia wolności. Pewnie zapoznając się z motywami pisemnego uzasadnienia wyroku będzie podejmowała decyzję, czy w tym zakresie składać apelację - powiedziała dziennikarzom w Sejmie przewodnicząca sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann (PiS), komentując orzeczenie gdańskiego sądu ws. szefów Amber Gold.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komentarz Dnia: afera Amber Gold, Schetyna i PO, polityczne układanki

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 16:09
Gośćmi "Komentarza Dnia" byli: Marek Król i Jarosław Włodarczyk. Publicyści dyskutowali m.in. o wyroku sądu w sprawie afery Amber Gold, a także o sytuacji Grzegorza Schetyny w Platformie Obywatelskiej i powyborczych układankach w poszczególnych partiach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Król: w aferze Amber Gold skazano słupa, a my się podniecamy

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 19:20
- Sprawa dotycząca sprawy Amber Gold to kompromitacja państwowych funkcjonariuszy. Powinni zostać ukarani prokuratorzy, sędziowie, policja. Skazano słupa, a my się podniecamy - stwierdził  Marek Król ("Sieci"). Gościem "Debaty Dnia" w Polskim Radiu 24 był także Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita").
rozwiń zwiń