X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Marzena Szczepkowska: pontyfikat Jana Pawła II jest wielkim zobowiązaniem dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 12:23
- Pontyfikat św. Jana Pawła II zapisał się w historii Polski i świata, a jednocześnie rodzi wielkie zobowiązanie dla nas Polaków. Pytanie na ile dziedzictwo nauczania Jana Pawła II potrafimy zachować i korzystać - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marzena Szczepkowska, teolog. Gościem audycji był także ks. Andrzej Majewski z Redakcji Katolickiej.
Audio
  • 16.10.2019 Marzena Szczepkowska o pontyfikacie i nauczaniu św. Jana Pawła II
Papież Jan Paweł II
Papież Jan Paweł IIFoto: Shutterstock.com/Alessia Pierdomenico

- Batalia cywilizacyjna rozgrywa się dziś wokół rodziny. Nauczanie Jana Pawła II na ten temat było bardzo bogate, on sam chciał być zresztą papieżem rodziny. Zaznaczył ten kierunek już na początku swojego pontyfikatu. Oprócz tego powołał szereg instytucji dedykowanych rodzinie, które miały zająć się nauczaniem na temat bogactwa rodziny i aby te nauczanie było na bieżąco aktualizowane. Jego pontyfikat zapisał się w historii Polski i świata, a jednocześnie rodzi wielkie zobowiązanie dla nas Polaków. Pytanie na ile dziedzictwo nauczania Jana Pawła II potrafimy zachować i korzystać - zaznaczyła Marzena Szczepkowska.

- Bardzo życzylibyśmy sobie, aby depozyt nauczania Jana Pawła II został zachowany. Konfrontacja z cywilizacją śmierci o której mówił, dzisiaj przybiera na sile. Naród jest podzielony, ale przestrzegałabym przed tym, że traktować to,co jest bardzo widoczne w mediach jako dominujące. Jest choćby młodzież, która opiera swoje życie na teologii ciała w nauczaniu papieża Polaka i jest jej coraz więcej. Nawet ostatnie wybory są iskrą nadziei. Zostali wybrani ci, którzy w obronie życia i rodziny prezentują katolicki sposób widzenia - stwierdziła teolog.

Jan Paweł II Habemus-1200.jpg
Karol Wojtyła papieżem! 41. rocznica wyboru Polaka

Kwestia ochrony życia

Rozmówczyni wypowiedziała się także na temat ochrony życia poczętego. - Należy uwzględniać konkretne uwarunkowania. Polityka i teologia rządzą się własnymi prawami. Życie jest chronione na różnych płaszczyznach, to nie jest tylko kwestia ustawy. Chcąc chronić życie, chronimy je także przez wsparcie dla rodzin, a jest ono teraz udzielane. Mamy szansę na stworzenie kultury sprzyjającej życiu. Rodziny, które decydują się na większą liczbę dzieci, powinny otrzymywać wsparcie. Kultura jest tutaj kluczowa - uważa.

- Jako katolicy jesteśmy za całościową ochroną życia, ale trzeba to robić roztropnie. Na to też zwracał uwagę Jan Paweł II. Musimy mieć zaufanie do polityków. Rządzący muszą mieć mandat zaufania, aby swobodnie podejmować decyzje. Niewłaściwe było to, że kobiety dokonujące aborcji powinny iść do więzienia. To nie jest myślenie papieskie - zwróciła uwagę.

Troska o depozyt nauczania

PAP Jan Paweł II Karol Wojtyła 1200.jpg
Jacek Moskwa o wyborze Jana Pawła II: kardynałowie nie chcieli zrobić psikusa Związkowi Radzieckiemu

Jak zaznaczyła rozmówczyni, nauczanie Jana Pawła II "wytrzymuje próbę czasu, a jednocześnie staje się coraz bardziej aktualne. W samym Kościele można zrobić jeszcze więcej, aby nauczanie papieża było jeszcze bardziej powszechne. Szwankuje niestety nauczanie w seminariach i na uczelniach. Naród ma prawo mieć pełny dostęp do nauczania papieża Polaka".

- Są środowiska, gdzie świętość Jana Pawła II oddziałuje, a jednocześnie są środowiska, które radykalnie odrzucają jego nauczanie. Jest ono trudne, a w dzisiejszych czasach, kiedy argumenty rewolucji seksualnej są tak przekonująco podawane, może być ono trudne i wymagać odwagi - podsumowała Marzena Szczepkowska.

Nasze "pięć minut"

- To był pontyfikat przełomowy, którego my Polacy nie możemy się wstydzić. To było nasze "pięć minut" w historii Kościoła. Papież Jan Paweł II odważnie rozpoczął dialog ekumeniczny. Po raz pierwszy postawił nogę w synagodze jako papież. Benedykt XVI był pod tym względem bardziej powściągliwy, ale już papież Franciszek zachowuje się podobnie do papieża Polaka - zauważył ks. Andrzej Majewski.

- Jan Paweł II żył historią i czerpał z niej. Uczestniczyłem w prawie 20 pielgrzymkach papieskich i to, co tkwi we do dziś to to, że nie mamy obecnie takiego ambasadora polskości na świecie. Papież rozsławił Polskę i sprawił, że zaczęła być widoczna na mapach świata. Kiedy został wybrany, wielu Włochów zastanawiało się czy Polska leży w Europie. Jan Paweł II nigdy nie wstydził się tego, że jest Polakiem i często o tym mówił, a ponadto wszędzie spotykał się z Polakami - wyjawił.

- Papież ciągle przypominał o tym, że nie możemy zapomnieć o tym, co jest istotą człowieczeństwa. Można mieć doskonałe warunki zewnętrzne, a być człowiekiem wewnętrznie splątanym i miał pretensje do "Solidarności", że o tym zapomniała - dodał.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiali: Ryszard GromadzkiAntoni Trzmiel

Polskie Radio 24/pkr

---------------------

Data emisji: 16.10.2019

Godzina emisji: 11.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. W. Roszkowski: wybór Jana Pawła II sparaliżował władze PRL

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 10:18
- Po wyborze Jana Pawła II trudno było sobie wyobrazić, co się dokładnie stanie. Niewątpliwie jednak ta informacja sparaliżowała przywódców kraju - mówił prof. Wojciech Roszkowski. W związku z XIX Dniem Papieskim gośćmi Polskiego Radia 24 byli również prof. Janusz Odziemkowski, Maciej Rosolak i Bartosz Wieczorek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik Episkopatu: nie możemy zapomnieć o św. Janie Pawle II. Mamy orędownika w niebie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 15:16
- Nie możemy zapomnieć o św. Janie Pawle II i o jego nauczaniu, które nam zostawił – podkreślił rzecznik episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik dzień przed 41. rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.
rozwiń zwiń