X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jan Filip Libicki: będę głosował przeciw sprawozdaniu prezes TK

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 11:09
- Ja uważam, że w Trybunale Konstytucyjnym mamy sędziów, którzy są dublerami, mam daleko idące wątpliwości, czy pani prezes Julia Przyłębska jest prawidłowo powołanym na swoje stanowisko prezesem. W sprawie jej sprawozdań i funkcjonowania TK będę głosował przeciwko - mówił w Polskim Radiu 24 senator Jan Filip Libicki.
Audio
  • 15.10.19 Jan Filip Libicki: będę głosował przeciw sprawozdaniu prezes Trybunału Konstytucyjnego (PR24)
Jan Filip Libicki
Jan Filip Libicki Foto: PR24

Po niedzielnych wyborach wiadomo już, że Prawo i Sprawiedliwość zachowało stabilną większość w Sejmie, jednak utraciło większość w Senacie. To zaś oznacza, że w wielu kwestiach, za które to Senat będzie odpowiadał, PiS - by osiągnąć swoje cele - będzie musiało współpracować z przedstawicielami pozostałych opcji politycznych. Tę sytuację komentował w Polskim Radiu 24 senator Jan Filip Libicki, który ponownie dostał się do Senatu, tym razem z ramienia PSL.

Antoni Macierewicz 1200.JPG
Antoni Macierewicz: Senat jest "izbą refleksji". Jestem optymistą ws. współpracy z opozycją

"Będę głosował przeciwko sprawozdaniu prezes TK"

Senat, obok zadań związanych z procesem legislacyjnym, w którym wnosi poprawki do ustaw, przyjmuje je, bądź zwraca do Sejmu, ma także zadania dotyczące najważniejszych instytucji ustrojowych. To właśnie senatorom swoje sprawozdania roczne przedstawiają przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, prezes IPN, Rzecznik Praw Obywatelskich, prezes Trybunału Konstytucyjnego czy I prezes Sądu Najwyższego. Ponadto Senat wyznacza także swoich przedstawicieli do Krajowej Rady Sądownictwa.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Wybory do Senatu. PKW podała rozkład mandatów

W związku z faktem, że obecnie to opozycja ma w Senacie większość, nie PiS, można przypuszczać, że wobec tych swoich zadań Senatorowie mogą być mniej przychylni zwłaszcza osobom wybranym przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Dlatego też senator Jan Libicki był pytany o jego podejście do tych sprawozdań. Jak stwierdził, zarówno w przypadku przewodniczącego KRRiT, jak i prezesa IPN zamierza wysłuchać sprawozdania i na jego podstawie ocenić, czy zostanie ono przyjęte, czy nie. Inną opinię wyraził Jan Libicki odnośnie do prezes Trybunału Konstytucyjnego.

- Ja uważam, że w Trybunale Konstytucyjnym mamy sędziów, którzy są dublerami, mam daleko idące wątpliwości, czy pani prezes Julia Przyłębska jest prawidłowo powołanym na swoje stanowisko prezesem. W sprawie sprawozdań pani Przyłębskiej i funkcjonowania TK będę głosował przeciwko - stwierdził.

Co z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i KRS?

W sprawie sprawozdania Rzecznika Praw Obywatelskich senator Jan Filip Libicki znów przyjął postawę raczej ugodową, podkreślając, że podczas gdy Adam Bodnar był wybierany na stanowisko RPO, on sam głosował przeciwko. Obecnie jednak nie jest tak radykalnym przeciwnikiem pana rzecznika.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] K. Sobolewski: Senat może stać się początkiem łagodzenia sporu politycznego

- Będę uważnie wsłuchiwał się w sprawozdanie Rzecznika Praw Obywatelskich w Senacie. Moje obawy, gdy głosowałem przeciwko powołaniu, dziś są mniejsze - stwierdził. Zaznaczył także, że jest to jego prywatna opinia i nie wypowiada się za wszystkich senatorów.

Odnośnie do wyboru przedstawicieli Senatu do KRS Jan Filip Libicki stwierdził, że w opinii jego i całej opozycji instytucja ta, podobnie jak Trybunał Konstytucyjny, została wybrana niezgodnie z konstytucją.

Kaczyński 1200 pap.jpg
Prezes PiS: otrzymaliśmy legitymację, by kontynuować dobrą zmianę

- W związku z tym możliwe jest, że Senat nie wybierze swoich przedstawicieli do tego organu. Jest kwestią decyzji, czy przedstawiciele Senatu powinni wejść do KRS - mówił gość Polskiego Radia 24.

Czy będzie wspólny klub opozycji w Senacie?

Podstawowym problemem opozycji jest fakt, że w Senacie są przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, lewicy i PSL-u. Trudno, by utworzyli oni wspólny klub, a bez tego nie stanowią spójnej większości. Jan Filip Libicki podkreślił, że jeśli opozycja uzna to za potrzebne, utworzy taki klub. On sam wyraził gotowość do wstąpienia w jego szeregi z jednym zastrzeżeniem.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Nowy skład Senatu. Stanisław Karczewski: będziemy prowadzili rozmowy

- Nie miałbym kłopotów w funkcjonowaniu we wspólnym klubie opozycji w Senacie. Pod warunkiem jednak, że moja autonomia i wolność światopoglądowa będzie szanowana - wyjaśnił.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Michał Rachoń.

Polskie Radio 24/jmo

______________________

Data emisji: 15.10.2019

Godzina emisji: 10.09

Czytaj także

Tomasz Żółciak: przebicie się przez barierę 8 mln głosów dało PiS-owi historycznie rewelacyjny wynik

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 19:50
- Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło dobry wynik. Ale zaskakuje, że nie jest jeszcze lepszy – powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Karnkowski z "Gazety Polskiej Codziennie", komentując wyniki wyborów parlamentarnych. - Kampania PiS była bardzo spójna - ocenił w tym kontekście Tomasz Żółciak z "Dziennika Gazety Prawnej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. PiS z samodzielną większością

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 21:29
W wyborach do Sejmu PiS zdobyło 235 mandatów; Koalicja Obywatelska - 134 mandaty, KW SLD - 49, PSL - 30, Konfederacja - 11, a Mniejszość Niemiecka - jeden mandat - poinformował w poniedziałek wieczorem przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radosław Fogiel: w Senacie możemy mieć do czynienia z działaniami destrukcyjnymi opozycji

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 08:40
– Senat jest elementem procesu legislacyjnego, ale główny ciężar leży w Sejmie. Senatorowie mogą wnosić poprawki do ustaw i tego byśmy oczekiwali. Obawiam się jednak, że będziemy mieli do czynienia z działaniami destrukcyjnymi ze strony opozycji – powiedział w radiowej Trójce Radosław Fogiel, zastępca rzecznika PiS.
rozwiń zwiń