X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Krzysztof Koehler o Noblu dla Olgi Tokarczuk: weszła do literackiego raju

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 16:29
- Żyjemy w dobrych czasach. Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk jest wielkim świętem - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Koehler, wicedyrektor Instytutu Książki.
Audio
  • 13.10.19 Prof. Krzysztof Koehler o nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk
Olga Tokarczuk
Olga Tokarczuk Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. Pogratulowali jej m.in. prezydent, premier i minister kultury. - To wspaniale, że Akademia Szwedzka doceniła literaturę z centralnej części Europy. Cieszę się, że jeszcze się trzymamy - powiedziała noblistka po tym, jak dowiedziała się o przyznaniu jej nagrody.

Czytaj więcej
pap olga tokarczuk 1200.jpg
Olga Tokarczuk laureatką literackiego Nobla za rok 2018

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Olga Tokarczuk. Nobel dla pisarki zmieniającej obraz świata

Prof. Krzysztof Koehler podkreślił, że "Olga Tokarczuk weszła do literackiego raju". - Namawiam do czytania jej dzieł w porządku chronologicznym. Wszystko jednak zależy od temperamentu czytelniczego, ale nie zachęca do zaczynania przygody od "Ksiąg jakubowych" - stwierdził wicedyrektor Instytutu Książki.

Noblowskie dzieło

W 2008 r. "Bieguni" Olgi Tokarczuk zdobyli Literacką nagrodę Nike, a dekadę później, w 2018 r., książka, której angielskie wydanie nosi tytuł "Flights" (tłum. Jennifer Croft), otrzymała nagrodę Międzynarodowego Bookera. - Wtedy uświadomiłem sobie, że od tego czasu następnym krokiem może być Nobel - stwierdził prof. Krzysztof Koehler.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk to nie zaskoczenie?

Literackim Noblem zostało dotąd uhonorowanych 114 osób, w tym czworo Polaków - Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 13.10.2019

Godzina emisji: 10.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Joanna Miziołek: nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk jest jak najbardziej zasłużona

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 19:16
- Nagroda Nobla to świetna informacja i dobry dzień dla Polski. Nie powinniśmy jednak z tego sukcesu robić areny politycznej - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Miziołek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grażyna Waluga: podziwiam tłumaczy książek Olgi Tokarczuk

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 11:01
– Uwielbiam książki Olgi Tokarczyk, ale nie spodziewałam się dla niej nagrody Nobla. Jej przyznanie to w dużej mierze zasługa tłumaczy, których podziwiam. Nawet nie myślałam, że by podjąć się takiej pracy, przełożenia tego niesamowicie złożonego świata, jaki autorka prezentuje w swoich powieściach – mówiła Grażyna Waluga. O twórczości noblistki oraz o warsztacie pracy tłumacza mówiły w Polskim Radiu 24 także Aga Zano i Agata Kozak, tłumaczki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. A. Nasiłowska: wielu wybitnych pisarzy nigdy Nobla nie otrzymało

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 18:30
- Gombrowicz, Różewicz, Herbert, Mrożek czy Lem - wyliczała prof. Anna Nasiłowska z Polskiej Akademii Nauki. - Każdy z wymienionych w pełni zasługiwał na literackiego Nobla, ale nigdy go nie otrzymał - dodała, zastanawiając się nad tym, ile znaczy dziś nagroda Nobla.
rozwiń zwiń