X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Mariusz Błaszczak: żołnierze Wojska Polskiego muszą być godnie wynagradzani

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 17:40
- Żołnierze Wojska Polskiego muszą być godnie wynagradzani. Budżet państwa polskiego dzięki dobrym rządom PiS jest na tyle zasobny, że możemy pozwolić sobie na takie podwyżki - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Błaszczak, minister Obrony Narodowej. 
Audio
  • 10.10.2019 Mariusz Błaszczak o modernizacji Wojska Polskiego
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowejFoto: PR24/AK

wojsko_polskie1200.jpg
Polska armia rośnie w siłę. Aż 524 mld na modernizację wojska

Szef MON Mariusz Błaszczak wskazywał w Polskim Radiu 24, że pierwszy raz od wielu lat budżet będzie zrównoważony. - Prawo i Sprawiedliwość udowodniło, że potrafi skutecznie rządzić. Naszym celem jest doprowadzenie do tego, aby Polska była państwem dobrobytu - powiedział.

Minister podkreślił, że żołnierze muszą godnie zarabiać, bo jest to ryzykowny zawód. - Chcemy, aby Wojsko Polskie liczyło 200 tys. żołnierzy, ale to tylko etap - wskazywał.

[NASZA ANALIZA] >>> Nowoczesne i silne wojsko. PiS skutecznie reformuje armię

- Rozwijamy także Wojska Obrony Terytorialnej, które sprawdziły się i zdały swój egzamin, szczególnie wiosną tego roku podczas podtopień i powodzi. Ci żołnierze z przekonaniem służą Polsce - dodał szef MON.

błaszczak 1200 pap.jpg
Mariusz Błaszczak: zrobiliśmy bardzo dużo ws. modernizacji wojska

524 mld złotych na modernizację Wojska Polskiego

Mariusz Błaszczak wskazywał, że jego zadaniem, jako ministra Obrony Narodowej, jest doprowadzenie do tego, aby Wojsko Polskie było liczniejsze i miało najnowocześniejszy sprzęt. - Stworzyłem fundamenty do tego, aby proces modernizacji Wojska Polskiego rozwijał się dynamicznie. W perspektywie 15-letniej przeznaczonych na to będzie 524 mld złotych - zapowiedział gość PR24.

- Postawiliśmy na nowoczesność, a więc przejście do XXI w. Osią działań modernizacyjnych jest najnowocześniejszy na świecie samolot F-35. To nie tylko samolot, ale centrum dowodzenia, z którym będzie zintegrowana inna broń - dodał.

Stefan-Michnik-EN-1200.jpg
IPN: jest decyzja o tymczasowym aresztowaniu Stefana Michnika

Ekstradycja ze Szwecji?

Minister Obrony Narodowej wypowiedział się także na temat możliwości ekstradycji ze Szwecji do Polski Stefana Michnika, zbrodniarza komunistycznego, któremu pion śledczy IPN postawił nowe zarzuty. - Znamy historię. Szwecja wcześniej nie udzielała zgody na polskiemu wymiarowi sprawiedliwości Polsce Stefana Michnika, ale to nie zwalnia nas z zabiegania o prawdę historyczną. Kiedy porównamy zabieganie o prawdę wobec Niemiec, prezydent Niemiec przyznał w Warszawie, że to Niemcy a nie naziści dopuścili się na zbrodniach przeciwko Polakom. To konsekwencja racjonalnej polityki zagranicznej prowadzonej przez nasz rząd - mówił.

[CZYTAJ TAKŻE] >>> IPN: jest decyzja o tymczasowym aresztowaniu Stefana Michnika

- Trzeba zabiegać o prawdę historyczną, bo jeżeli nie będziemy o nią zabiegać, inni nie będą nas szanować, a nasz rząd i prezydent o nią zabiegają i dlatego jesteśmy szanowani - dodał.

wybuch 1200 pap.jpg
Prokuratura: jest śledztwo ws. eksplozji niewybuchu w Kuźni Raciborskiej

Śmierć saperów

Minister wypowiedział się także na temat tragicznego wypadku w Kuźni Raciborskiej, kiedy to podczas rozbrajania niewybuchu z czasów II wojny światowej zginęło dwóch saperów, a trzech zostało ciężko rannych. - To oczywiście tragedia, ale także przykład służby ojczyźnie. Rozmawiałem z dowódcami i lekarzami. W szpitalu zapewniona jest najlepsza możliwa opieka lekarska. To jest służba dla kraju. Ufajmy, że nasze modlitwy wrócą do zdrowia rannych, natomiast przyczyny tego zdarzenia są badane przez prokuraturę - przyznał minister. 

- To byli doświadczeni żołnierze. Jeden z nich służył w WP przez 10 lat, drugi 12. Regulamin stanowi, że żołnierz może uczestniczyć w takiej akcji tylko wtedy, jeżeli ma więcej niż 3 lata służby. Rodziny tych, którzy zginęli zostali otoczeni opieką psychologiczną, ale także finansową - poinformował. 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Polskie Radio 24 / pkr /kstar

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadząca: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Mariusz Błaszczak

Data emisji: 10.10.2019

Godzina emisji: 16:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MON: dopóki rządzi PiS Wojska Obrony Terytorialnej nie zostaną zlikwidowane

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 13:45
- Jestem przekonany, że wy żołnierze dzięki swojemu profesjonalizmowi i zaangażowaniu jesteście w stanie zapewnić naszej ojczyźnie bezpieczeństwo - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak podczas uroczystej przysięgi wojskowej 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Olszynce Grochowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Maria Siarkowska: nie wolno pozwolić na likwidację Wojsk Obrony Terytorialnej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 11:41
- Włączenie Wojsk Obrony Terytorialnej do wojsk operacyjnych, jak postuluje w swoim programie Platforma Obywatelska, to tak naprawdę likwidacja tych oddziałów - powiedziała Anna Maria Siarkowska, kandydatka z listy Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych. - WOT są konieczne do zapewnienia Polsce zdolności obronnej - zaznaczyła.
rozwiń zwiń