X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Barbara Piwnik: orzeczenie TSUE ws. frankowiczów może skłonić banki do negocjacji

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 11:24
- Mam nadzieję, że banki otrzymały sygnał ostrzegawczy. W rozstrzygnięciach sądowych dochodzą jeszcze koszty postępowania, być może banki będą bardziej skłonne do negocjacji - mówiła w Polskim Radiu 24 sędzia Barbara Piwnik.
Audio
Barbara Piwnik
Barbara PiwnikFoto: PR24/AK

Prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. W wyroku Trybunał stwierdził, że "w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego". TSUE orzekł ponadto, że prawo Unii nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu tych umów.

franki szwajcarskie zdj. ilu. shutterstock 1200.jpg
Prezes stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu": większość umów "frankowych" niezgodna z prawem

Sprawy mogą się ciągnąć przed sądami

Barbara Piwnik podkreśliła, żeby wszyscy ci, którzy mają problem z kredytem, nie traktowali orzeczenia TSUE na zasadzie, że "problem został rozwiązany". - Rozstrzygnięcie dotyczyło konkretnej sprawy, a umowy były różne. Problemy frankowiczów nie są tożsame - powiedziała. Jej zdaniem należy się też liczyć z tym, że sprawy przed polskimi sądami nie będą szybko rozstrzygnięte. - Największy problem, jeśli chodzi o skalę kredytobiorców, dotyczy dużych miast. Tam sądy są najbardziej obciążone  - wyjaśniła. 

Gość Polskiego Radia 24 zaapelowała również, by zawsze szukać możliwości ugodowego załatwienia sprawy.   

Orzeczenie TSUE jest następstwem pytań, które do TSUE skierował w 2018 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, który zajmował się sprawą kredytu państwa Dziubaków. W 2008 r. wzięli oni kredyt hipoteczny na 40 lat. Bank dał im kredyt w złotówkach, ale był on indeksowany (przeliczany) we frankach szwajcarskich. Kredytobiorcy wnieśli do Sądu Okręgowego w Warszawie o unieważnienie umowy z uwagi na nieuczciwe według nich postanowienia dotyczące mechanizmu indeksowania. Twierdzili, że postanowienia te były niezgodne z prawem, ponieważ umożliwiały bankowi jednostronne i dowolne określanie kursu walut. Podnosili, że bank jednostronnie określa saldo kredytu, a także wynik przeliczenia raty kredytu w walucie obcej na kwotę w walucie polskiej.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Ryszard Gromadzki. 

Data emisji: 3.10

Godzina emisji: 10.33


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy frankowiczów czeka przełom? Dziś ważna decyzja TSUE

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 07:14
Dziś Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosi orzeczenie dotyczące kredytów frankowych. Kilka miesięcy temu opinię w tej sprawie wydał rzecznik generalny Trybunału i była ona korzystna dla frankowiczów. Sędziowie z Luksemburga mogą wziąć pod uwagę tę opinię, co dzieje się w większości przypadków, ale nie muszą.
rozwiń zwiń