X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kornel Morawiecki w archiwalnej rozmowie PR24 o "daninie solidarnościowej"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 21:55
– Ustrój, który jest lepszy (…), to solidaryzm. To nie jest ustrój, w którym będziemy sobie tylko pomagać, to nie będzie też ustrój, w którym będziemy od siebie wyłącznie wymagać. W nim będzie i jedno, i drugie – mówił Kornel Morawiecki w archiwalnym cyklu "Kornel Morawiecki – nie tylko o Polsce" na antenie Polskiego Radia 24.
Audio
  • 01.05.18 Kornel Morawiecki o "daninie solidarnościowej"
Kornel Morawiecki
Kornel MorawieckiFoto: East News/STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

– To krzywda, którą ten pogląd wyrządził Polsce po Okrągłym Stole. To doprowadziło do wyprzedania majątku – oceniał Kornel Morawiecki, odnosząc się do niczym nieskrępowanego kapitalizmu, który przyczynił się do "wyprzedania majątku państwa". – To było wcześniej złe państwo, państwo komunistyczne. Jednak to było państwo, które tworzyło miejsca pracy, dawało pewną osłonę, też niepełnosprawnym – mówił.

– W socjalizmie było ziarno prawdy, choć nierealizowane. To była koncepcja wzajemnej pomocy. Ziarnem prawdy kapitalizmu jest wzajemne wymaganie od siebie (…). Tak, by społeczeństwo weszło na wyższy poziom – wskazywał Kornel Morawiecki. – Ustrój, który jest lepszy (…) to solidaryzm. To nie jest ustrój, w którym będziemy sobie tylko pomagać, to nie będzie też ustrój, w którym będziemy od siebie wyłącznie wymagać. W nim będzie i jedno, i drugie – dodawał, mówiąc w tym kontekście o propozycji premiera Mateusz Morawieckiego, dotyczącej "daniny solidarnościowej". Zgodnie z tą koncepcją, najbogatsi mieliby składać się na pomoc dla najbardziej potrzebujących, dla niepełnosprawnych.

– Nie patrzmy na tę daninę, jak na daninę. Ta danina powinna pociągać za sobą konsekwencje. Proszę, byśmy od niepełnosprawnych czy biednych też wymagali. By na tyle, ile mogą, swoją wiedzę, sprawność poprawiali. Żeby uczestniczyli w życiu społeczeństwa – pointował Kornel Morawiecki.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Świątek.

Kornel Morawiecki zmarł w poniedziałek w wieku 78 lat. Prezydent Andrzej Duda nadał legendzie "Solidarności Walczącej" Order Orła Białego, w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej.

Polskie Radio 24/zz/tb

____________________ 

Data emisji: 01.05.18

Godzina emisji: 15.45


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kornel Morawiecki w archiwalnej rozmowie PR24: porwanie przez komunistów wzmocniło mojego syna

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 21:54
– Władza przez dzieci, przez młodych ludzi, chciała dojść do opozycjonistów – powiedział Kornel Morawiecki. W Polskim Radiu 24 przypominamy cykl audycji "Kornel Morawiecki – nie tylko o Polsce". Założyciel "Solidarności Walczącej" mówił w ubiegłym roku m.in. o próbie złamania go poprzez porwanie syna Mateusza – obecnego premiera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sylwester Chruszcz: potrzebujemy średniej klasy, która weźmie odpowiedzialność za Polskę

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 09:10
- Kierunek rozwoju Polski jest taki, jak ten, który wskazywał Kornel Morawiecki: trzeba ludzi wyciągnąć z biedy oraz dać możliwość rozwoju ludziom przedsiębiorczym i pracowitym - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Sylwester Chruszcz (PiS). Gościem audycji była również Julia Zimmermann (Lewica).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes IPN o Kornelu Morawieckim: mówił, że cywilizacja, która traci świętość, nie ma przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 13:30
Gośćmi audycji "Towarzystwo Niepokornych" był Artur Adamski, autor biografii Kornela Morawieckiego oraz Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. W audycji wspominano śp. Kornela Morawieckiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archiwalna rozmowa w PR24. Kornel Morawiecki o Janie Olszewskim

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 22:01
Polskie Radio 24 prezentuje cykl archiwalnych rozmów z Kornelem Morawieckim, założycielem Solidarności Walczącej, posłem i marszałkiem seniorem Sejmu VIII kadencji. W pierwszej z nich przypominamy słowa zmarłego w poniedziałek posła i działacza "Solidarności", które wypowiedział na naszej antenie wkrótce po śmierci innego zasłużonego Polaka - Jana Olszewskiego.
rozwiń zwiń