X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Andrzej Anusz: dobre sondaże uśpiły wyborców PiS

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 12:00
- PiS jeżeli chce wygrać i rządzić samodzielnie, musi zwiększyć kampanię na rzecz mobilizacji swoich wyborców – komentował w Polskim Radiu 24 wyniki sondaży przedwyborczych dr Andrzej Anusz, politolog z Instytutu Józefa Piłsudskiego.
Audio
  • 30.09.2019. Gość PR24: dr Andrzej Anusz, politolog (Instytut Piłsudskiego)
nz plakaty wyborcze na ulicach Warszawy
n/z plakaty wyborcze na ulicach WarszawyFoto: TB/PR24

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że najbardziej zmobilizowany do udziału jest elektorat Lewicy (100 proc.). Wysoka determinacja jest też w szeregach Koalicji Obywatelskiej (89 proc.). Z kolei najsłabszy wynik, jeśli chodzi o mobilizację do wzięcia udziału w wyborach, notuje Koalicja Polska (PSL + Kukiz’15) – 57 proc. oraz Prawo i Sprawiedliwość - 64 procent.

Wyborca PiS usatysfakcjonowany kampanią

- Zawsze na dwa tygodnie przed wyborami, zaczyna się kampania mobilizacyjna. Najwięcej do zrobienia ma PSL-Koalicja Polska. Tam wynik jest bardzo zły. Gdyby to się potwierdziło, to oznaczałoby, że PSL nie przekroczy 5 proc. progu wyborczego - powiedział Andrzej Anusz. Sytuacja Konfederacji rysuje się podobnie. - Widać, że uzyskuje 3 procent. To prawdopodobnie zbyt mała grupa, żeby udało się Konfederacji przekroczyć próg wyborczy - dodał.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Premier: proponujemy normalność, a nie obyczajowe rewolucje

Politolog jednocześnie dość krytycznie ocenił także poziom mobilizacji wyborców PiS. Przypomniał, że głównym celem partii rządzącej w wyborach 13 października jest uzyskanie samodzielnej większości parlamentarnej. - Gdyby to badanie, jeżeli chodzi o mobilizację elektoratu się potwierdziły, to oznaczałoby, że PiS wygra wybory, ale nie uzyska samodzielnej większości - zauważył Andrzej Anusz, który przekonywał, że jeżeli PiS jeżeli chce wygrać i rządzić samodzielnie, to "musi zwiększyć kampanię na rzecz mobilizacji swoich wyborców". -  Te dobre sondaże od wielu tygodni w moim przekonaniu uśpiły wyborców PiS. Oni mają satysfakcję z kampanii i z obserwowania tych sondaży. "Sondaże od miesięcy pokazują, że PiS ma ponad 40 proc. poparcia, to na pewno wygramy te wybory" - wielu myśli - powiedział Andrzej Anusz.

Czytaj także:
joanna lichocka duze zdjecie poziome.jpg
Joanna Lichocka: musimy bronić Polski przed postkomuną

Jak wyciągnąć wyborcę z domu?

Gość PR24 mówił, że wyborcy Lewicy są zmobilizowani wokół dyskusji dotyczących spraw światopoglądowych i chcą dać temu wyraz przy urnach wyborczych. - Stosunkowo dobrze zmobilizowanych wyborców ma Koalicja Obywatelska. Mają hasła na zasadzie negacji, anty-PiS. "Idziemy do wyborów, żeby odrzucić PiS". Największy problem z mobilizacją ma Prawo i Sprawiedliwość oraz PSL - zauważył Andrzej Anusz.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Sondaż dla "Super Expressu". Małgorzata Kidawa-Błońska nokautuje Grzegorza Schetynę

Politolog przewiduje teraz szybką reakcję przedstawicieli sztabu wyborczego PiS. - Przewiduję, że pojawią się spoty pokazujące, że jeśli nie wygramy, to zobaczycie co będzie? "Wróci stare, to co wam się nie podoba" - powiedział Andrzej Anusz, który przypomniał znaną prawidłowość, że skuteczniej mobilizuje się wyborców w ramach kampanii negatywnej. - Wyciągnąć z domu część wyborców można na zasadzie wzbudzenia emocji. A łatwiej wzbudza się emocje negatywne. PiS do tych programów pozytywnych musi dodać teraz wzbudzenie negatywne emocje. Chodzi o to, żeby ludzie poszli zagłosować - dodał Andrzej Anusz. 

Rozmawiała: Magdalena Złotnicka

Polskie Radio 24/tb/PAP

--------------------------------------

Data emisji: 30.09.2019

Godzina emisji: 11:09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Waldemar Paruch: wygrana PiS w wyborach może być "pyrrusowym zwycięstwem"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 16:35
- Sejm obecnej kadencji ma najlepsze oceny w historii III RP. Ostatnie badania CBOS pokazują, że oceny pozytywne tej kadencji to 37 proc., tymczasem Sejm poprzedniej kadencji, jeśli dobrze pamiętam, kończył z akceptacją na poziomie 18 proc. Jest to różnica fundamentalna - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Mieczysław Ryba: w tej kampanii chodzi o wiarygodność. To PiS nadaje ton

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 10:52
- W tej kampanii mówi się o programach, ale o wiele bardziej mówi się o wiarygodności i tutaj wydaje się, że ton zdecydowanie nadaje Prawo i Sprawiedliwość - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Lichocka: musimy bronić Polski przed postkomuną

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 14:20
- Wystarczy spojrzeć na to, jakim językiem pisana jest dzisiejsza Gazeta Wyborcza, a jakim pisane były gazety w latach 50. - wskazywała Joanna Lichocka. - Projekt Michnika i Kiszczaka przegrywa. Polacy widzą i wiedzą coraz więcej. Polska pozostanie wyspą wolności - dodała. Posłanka PiS odniosła się w rozmowie także do sytuacji dziennikarzy w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Palade: aktualne sondaże wskazują na większość sejmową dla PiS

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 16:47
- W systemie d'Hondta wynik PiS na poziomie 46-49 proc. przekłada się na bezwzględną większość dla obecnie rządzącej partii - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Palade, analityk, socjolog polityki i ekspert z zakresu geografii wyborczej w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef SLD: sondaże pokazują, że M. Kidawa-Błońska nie pomaga PO

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 09:00
– Małgorzata Kidawa-Błońska spełnia swoją rolę, ale po sondażach nie widać nagłych wzrostów poparcia dla PO – powiedział na antenie Trójki lider SLD Włodzimierz Czarzasty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Palade: większość sondaży pokazuje, że Konfederacja nie przekroczy progu wyborczego

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 16:21
- Tylko część sondaży daje Konfederacji możliwość przekroczenia progu wyborczego a większość pokazuje, że tego progu nie przekroczy. Zakładamy, że na ten moment Konfederacja nie przekracza progu wyborczego - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Palade, ekspert ds. geografii wyborczej. 
rozwiń zwiń