X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Piotr Andrzejewski: sędzia Igor Tuleja złamał kilka przepisów Konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 20:00
- Jeżeli sędziowie mają wątpliwości co do zgodności ustawy z Konstytucją i z polskim porządkiem prawnym, muszą wyczerpać drogę skargi do Trybunału Konstytucyjnego polskiego - wyjaśniał w PR24 Piotr Andrzejewski, sędzia Trybunału Stanu.
Audio
  • 25.09.2019 Gość PR24: Piotr Andrzejewski, sędzia Trybunału Stanu
Piotr Andrzejewski
Piotr Andrzejewski Foto: PR24

Pytania prejudycjalne sądów w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce należy uznać za niedopuszczalne. Sądy żywią jedynie subiektywne obawy, które nie urzeczywistniły się w postaci wszczęcia postępowań dyscyplinarnych - wynika z opinii rzecznika generalnego TSUE.

Opinia rzecznika jest wstępem do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Może się on nią kierować i tak się często dzieje, ale też może wydać inne orzeczenie. Opinia dotyczy pytań sądów okręgowych w Łodzi i Warszawie o niezawisłość sędziowską w związku z wprowadzeniem w Polsce w 2017 roku nowego systemu dyscyplinarnego wobec sędziów. Rzecznik generalny nie podzielił jednak w zawartych w tych pytaniach obaw sędziów co do tego nowego systemu.

<<CZYTAJ TAKŻE>>Rzecznik TSUE po stronie polskiego rządu: pytania o praworządność niedopuszczalne

"Wnioski o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, dotyczące krajowych przepisów wprowadzających nowy model postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów w Polsce, są niedopuszczalne. (...) Na podstawie informacji przedstawionych w postanowieniach odsyłających można stwierdzić, że sądy odsyłające żywią jedynie subiektywne obawy, które nie urzeczywistniły się w postaci wszczęcia postępowań dyscyplinarnych i pozostają hipotetyczne" - ocenił dziś rzecznik.

Sędzia Tuleja złamał kilka przepisów Konstytucji

Opinię rzecznika generalnego TSUE omówił w PR 24 sędzia Piotr Andrzejewski. - Ta opinia oznacza w skrócie, że sędziowie zwracający się o interwencję do UE, kontestując wybory polskich sądów i polskiego parlamentu, przekroczyli dopuszczalne formy praworządności zarówno jeżeli chodzi o polską Konstytucję i polskie ustawy, ale też o Traktat lizboński i przepisy międzynarodowe - powiedział Piotr Andrzejewski.

Czytaj także:
Marek Pęk 663.jpg
M. Pęk o opinii rzecznika generalnego TSUE: jesteśmy traktowani coraz poważniej

Jedno z pytań prejudycjalnych zadał sędzia Igor Tuleya z Sądu Okręgowego w Warszawie. Rozpatrując sprawę karną przesłał on do unijnego Trybunału Sprawiedliwości pytanie dotyczące postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów oraz wpływu polityków na ich przebieg.

Gość PR24 postawił tezę, że sędzia Tuleja złamał kilka przepisów konstytucji. Art. 176 i 178 konstytucji, który mówi, że sędziowie podlegają Konstytucji i ustawom. - Jeżeli sędziowie mają wątpliwości co do zgodności ustawy z Konstytucją i z polskim porządkiem prawnym, muszą wyczerpać drogę skargi do Trybunału Konstytucyjnego polskiego - przekonywał Piotr Andrzejewski.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Polskie Radio 24 /PAP/IAR/tb

* * *

Audycja: Temat Dnia/Gość PR24

Prowadzący: 

Gość: Piotr Andrzejewski (członek Trybunału Stanu)

Data emisji: 25.09.2019

Godzina emisji: 15:09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mogli wyłudzić z podatku VAT blisko 19 mln zł. Jest akt oskarżenia

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 11:09
Kielecka prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie grupy przestępczej działającej, która miała wyłudzić blisko 19 mln zł tytułem zwrotu podatku VAT. Oskarżonym grożą kary do 10 lat więzienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Są zarzuty dla działaczy Obywateli RP za blokowanie siedziby KRS

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 12:05
- Przedstawiono zarzuty dziesięciu osobom, które w sierpniu ub.r. nie opuściły na żądanie administratora siedziby Krajowej Rady Sądownictwa - poinformował Łukasz Łapczyński z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Chodzi o działaczy Obywateli RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawski sąd apelacyjny: Bartłomiej Misiewicz pozostanie na wolności

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 14:58
Bartłomiej Misiewicz, były rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej, pozostanie na wolności - postanowił w środę Sąd Apelacyjny w Warszawie. Sąd ten oddalił zażalenie prokuratury na postanowienie sądu niższej instancji o możliwości opuszczenia przez Misiewicza aresztu po wpłaceniu kaucji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

M. Pęk o opinii rzecznika generalnego TSUE: jesteśmy traktowani coraz poważniej

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 14:00
- Polska nie wymyśla w swoich uregulowaniach czegoś skandalicznego. Mamy prawo do swojego suwerennego modelu wymiaru sprawiedliwości - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Marek Pęk, wicemarszałek Senatu. W ten sposób skomentował opinię rzecznika generalnego TSUE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Kłak: TSUE nie ma kompetencji do rozstrzygania o niezawisłości sądów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 14:52
- O tym, czy jestem niezawisły nie rozstrzygnie TSUE czy żaden inny organ. O tym decydują moje cechy charakteru i moja zdolność do przeciwstawiania się naciskom. Nie łudźmy się, że instytucjonalne przedsięwzięcia rozstrzygną ten problem - powiedział w Polskim Radiu 24 członek-sędzia Trybunału Stanu Czesław Kłak. Gośćmi audycji byli także prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk i prof. Tomasz Grosse z UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Szewczak: opinia rzecznika TSUE oznacza klęskę działań na szkodę Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 17:29
- Orzeczenie rzecznika TSUE oznacza absolutną kompromitację kasty sędziowskiej. Pomysły niektórych sędziów, aby wykorzystywać pytania prejudycjanalne do walki polityczne. Rzecznik powiedział, że niedopuszczalne są tego typu sytuacje. Takie pytania były absurdalne nawet dla przeciętnego człowieka - powiedział w Polskim Radiu 24 Janusz Szewczak z PiS. 
rozwiń zwiń