X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czesław Kłak: TSUE nie ma kompetencji do rozstrzygania o niezawisłości sądów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 14:52
- O tym, czy jestem niezawisły nie rozstrzygnie TSUE czy żaden inny organ. O tym decydują moje cechy charakteru i moja zdolność do przeciwstawiania się naciskom. Nie łudźmy się, że instytucjonalne przedsięwzięcia rozstrzygną ten problem - powiedział w Polskim Radiu 24 członek-sędzia Trybunału Stanu Czesław Kłak. Gośćmi audycji byli także prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk i prof. Tomasz Grosse z UW.
Audio
  • 24.09.2019 Prof. Henryk Domański komentuje wypowiedź rzecznika TSUE
  • 24.09.2019 Prof. Tomasz Grosse o wypowiedzi rzecznika TSUE
  • 24.09.2019 Prof. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu o orzeczeniu rzecznika TSUE
Siedziba TSUE w Luksemburgu
Siedziba TSUE w LuksemburguFoto: Martyn Jandula / Shutterstock.com

Sędziowie z Warszawy i Łodzi pytali TSUE o model postępowania dyscyplinarnego. Polski rząd chciał odrzucenia pytań, a zdanie Rady Ministrów podzielił rzecznik TSUE.

- Decyzja TSUE nie jest zaskoczeniem. Komisja Europejska kilka miesięcy temu jednoznacznie stwierdziła, że sposób redakcji i zakres pytań powoduje, że są one niedopuszczalne, sformułowane o subiektywne przekonania - stwierdził rozmówca.

krs-1200-flickr.jpg
Przewodniczący KRS: z satysfakcją przyjmujemy opinię rzecznika TSUE

"Wysyp pytań prejudycjalnych"

- Powinniśmy przeprowadzić refleksję na temat tego, czym jest pytanie prejudycjalne. W ostatnim czasie mamy wysyp takich pytań w Polsce, a to nie jest materia, którą może zająć się TSUE, które nie służy do wykładni przepisów o charakterze ustrojowym - uważa.

- Pytanie prejudycjalne ma pomóc sądowi rozstrzygnąć indywidualną sprawę, w której występuje tzw. element europejski. Nie może to dotyczyć osób orzekających. To dotyczy np. ochrony konsumentów czy kredytów frankowych. W ramach takich pytań nie można badać kwestii ustrojowych - dodał.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 "Unia Europejska w kwestii organizacji i struktury państw europejskich nie ma kompetencji". - To, w jakim trybie będą powoływani sędziowie czy ławnicy, to materia prawa krajowego. Powinny tutaj wystąpić standardy wspólne dla Europy, ale nikt nie kwestionuje, że sędziowie mają być niezawiśli - podsumował sędzia.

Marek Pęk 663.jpg
M. Pęk o opinii rzecznika generalnego TSUE: jesteśmy traktowani coraz poważniej

Obusieczna broń

Prof. Henryk Domański podkreślił, że nadal między Polską a TSUE "pozostaje kilka newralgicznych aspektów". - Taki stosunek TSUE odzwierciedla stanowisko, że demokracja jest zjawiskiem stopniowalnym i nigdy nie jest realizowana w 100% w żadnym kraju, a ponadto ewoluuje i zmienia się do otaczającej rzeczywistości. Być może TSUE doszło do takich właśnie wniosków. Nie można też wykluczyć zmiany stosunku do rządu polskiego - powiedział.

- To wynika być może z uświadomienia sobie z tego, że sankcje dot. praworządności to broń obusieczna. Tutaj mamy do czynienia z inną oceną sytuacji przez TSUE, zobaczymy jakie będą inne decyzje - wyjaśnił profesor.

Początek odwilży

- Ma to kolosalne znaczenie dla prawa europejskiego i roli Trybunału Sprawiedliwości w tych konkretnie sprawach. Jest to cała seria rozpatrywana przez Trybunał, ale większość z nich ma charakter precedensowy. Tutaj najważniejszym zarzutem jest to, czy sądy są upolitycznione - twierdzi prof. Tomasz Grosse.

warchoł 1200 pap.jpg
Wiceminister sprawiedliwości: ci, którzy złożyli pytania do TSUE kierowali się motywami politycznymi

- Wypowiedź rzecznika TSUE raczej zostanie potwierdzona w oficjalnym orzeczeniu. To pokazuje, że TSUE przychyla się do argumentów polskiego rządu. TSUE kieruje się pewnymi sentymentami politycznymi, a kiedy KE szła na silne zwarcie, on także szedł na zwarcie. W tej chwili jednak nastąpiła odwilż w relacjach polsko-unijnych - zaznaczył. 

Więcej w audycji.

Polskie Radio 24/pkr/IAR/PAP

--------------------------------------

Data emisji: 24.09.2019

Godzina emisji: 11:09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzecznik TSUE po stronie polskiego rządu: pytania o praworządność niedopuszczalne

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 11:00
- Pytania polskich sądów do unijnego Trybunału Sprawiedliwości o model postępowania dyscyplinarnego są niedopuszczalne - przekazał rzecznik generalny TSUE. Dotyczą one obaw o niezawisłość sędziowską po wprowadzeniu systemu postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów. Rzecznik podzielił tym samym argumentację polskiego rządu, który wnioskował o odrzucenie pytań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Warchoł: pytania o system dyscyplinarny sędziów były motywowane politycznie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 13:33
- Ci, którzy złożyli pytania prejudycjalne do TSUE dotyczące systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce, kierowali się wyłącznie motywami politycznymi. Stanowisko rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE to potwierdza - powiedział w Rzeszowie wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
rozwiń zwiń