X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Marcel Klinowski: zanim zbudujemy CPK, powstanie sieć dróg i linii kolejowych

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 14:48
- Im lepiej zaprojektuje się Centralny Port Komunikacyjny, im więcej czasu i środków się przeznaczy, żeby obiekt odpowiednio przygotować do budowy, tym mniej problemów będzie w przyszłości - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcel Klinowski. Polityk Porozumienia Jarosława Gowina opowiadał o postępach w projekcie inwestycyjnym CPK.
Audio
  • 24.09.19 M. Klinowski o Centralnym Porcie Komunikacyjnym (PR24)
Marcel Klinowski
Marcel KlinowskiFoto: PR24/AK

Mateusz Morawiecki po posiedzeniu Rady Ministrów zapowiedział ogromne inwestycje ekologiczne, które zamierza zrealizować rząd. Wśród zapowiedzi inwestycyjnych obecnej władzy nie można jednak pominąć sztandarowego pomysłu, którym jest Centralny Port Komunikacyjny. O tym, na jakim etapie jest realizacja tego projektu mówił w Polskim Radiu 24 polityk Porozumienia Jarosława Gowina, startujący do Sejmu w okręgu podwarszawskim z listy PiS Marcel Klinowski.

premier 1200 .jpg
Mateusz Morawiecki: budżet jest skrojony bardzo dobrze

Trwają prace nad programem inwestycyjnym CPK

Gość Polskiego Radia 24 został zapytany o tę kluczową inwestycję, zwłaszcza w związku z tym, że wciąż nie zapadła decyzja dotycząca lokalizacji CPK. - W ostatnich 2 latach bardzo mocno ruszyły prace przygotowawcze nad programem inwestycyjnym Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przypomnijmy, że to nie tylko nowe lotnisko dla Polski, nie tylko nowy hub przesiadkowy dla Polski, ale także cała sieć 1600 km nowych linii kolejowych, nowe odcinki dróg, w tym zapowiedziana ostatnio przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad obwodnica aglomeracji warszawskiej - mówił w Marcel Klinowski.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Kolejne propozycje MIiR dla przedsiębiorców chcących wprowadzać innowacje

Podkreślił, że w porządku obrad rządu znalazł się punkt dotyczący Strategii Zrównoważonego Rozwoju Transportu, w której program inwestycyjny CPK jest jednym z głównych zadań.

Kiedy rozpoczną się prace nad CPK?

Jak zaznaczył Marcel Klinowski, realizacja takiego programu, jakim jest CPK, wymaga wielu nakładów zarówno czasu jak i środków. Za negatywny przykład podał budowę portu lotniczego Berlin-Brandenburg, "który był zaplanowany bardzo szybko, były duże zmiany w projektach, przez co cała budowa bardzo się opóźniła". - Miało być wybudowane do 2012 roku, obecnie mówi się optymistycznie o zakończeniu budowy w 2020 roku - podkreślił polityk.

- Im lepiej zaprojektuje się Centralny Port Komunikacyjny, im więcej czasu i środków się przeznaczy, żeby obiekt odpowiednio przygotować do budowy, tym mniej problemów będzie w przyszłości - zaznaczył.

Najpierw drogi i kolej, potem CPK

W rozmowie padło także pytanie dotyczące infrastruktury, która ma wiązać się z budową CPK. Port ma bowiem być czymś znacznie większym, niż tylko lotniskiem, ma być także hubem komunikacyjnym dla całej Polski. Do tego konieczne jest zbudowanie sieci dróg i kolei tak, aby - kiedy powstanie CPK - można było z niego sprawnie korzystać. Wśród istotnych inwestycji jest obwodnica aglomeracji warszawskiej, która przeniesie m.in. cały tranzyt poza stolicę i miasteczka okoliczne.

- GDDKiA zapowiada wstępną datę uruchomienia całej obwodnicy aglomeracji warszawskiej na rok 2030. Plan dotyczący CPK jest taki, że kiedy mówimy o nowym lotnisku, to najpierw budujemy całą sieć dróg i linii kolejowych - wyjaśnił Marcel Klinowski

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Rozmawiał Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/jmo

***

Data emisji: 24.09.2019

Godzina emisji: 13:46

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

A. Bielan: PiS nadrabia lata zaniedbań poprzednich rządów

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 08:30
- Polska jest państwem zwartym i umieścimy w jego centrum duże interkontynentalne lotnisko, które zintegrujemy połączeniami kolejowymi - deklarował Adam Bielan, europoseł PiS. - Chcemy, aby z każdego polskiego miasta, z wyjątkiem Szczecina, bo jest zbyt daleko, móc dojechać do CPK w czasie poniżej dwóch godzin - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier spotkał się z przedsiębiorcami. "Polska jest dobrym krajem do robienia biznesu"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 20:25
- Polska skupia się na tym, żeby być dobrym krajem do robienia biznesu dla małych, mikro i średnich przedsiębiorstw - mówił na spotkaniu w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pakiet dla przedsiębiorców. Zobacz, co proponuje PiS

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 16:56
Prawo i Sprawiedliwość wierzy w polskich przedsiębiorców - deklaruje premier Mateusz Morawiecki i zapowiada wprowadzenie kolejnych ulg dla firm. Szef rządu na poświęconej gospodarce konwencji PiS w Katowicach zaprezentował "Pakiet dla przedsiębiorców", na który składa się pięć proponowanych zmian, zmniejszających obciążenia dla biznesu. Co się na niego składa?
rozwiń zwiń