X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

J. Janowski o statusie artysty zawodowego. "Zabezpieczy interes twórców"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 17:01
- Ustawa o statusie artysty zawodowego w sposób fenomenalny zabezpieczy interes tych twórców, którym ich działalność artystyczna nie zapewnia wystarczającego dochodu, np. na świadczenia zdrowotne - powiedział w gdańskim studiu Polskiego Radia 24 Janusz Janowski, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków. Jak dodał, ustawa pozwoli artystom dalej wykonywać pracę na rzecz społeczeństwa.
Audio
  • 19.09.19 Janusz Janowski o projekcie ustawy o statusie artysty zawodowego
dr Janusz Janowski, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków
dr Janusz Janowski, prezes Związku Polskich Artystów PlastykówFoto: Wojciech Kusiński/PR

W przedstawionym w sobotę programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości znalazła się propozycja uchwalenia ustawy o statusie artysty zawodowego.  W projekcie tego aktu prawnego, w artykule 21, napisane jest, że status ten przysługuje absolwentom studiów drugiego stopnia uczelni artystycznych lub ogólnokształcących szkół baletowych oraz osobom fizycznym, które mają udokumentowany dorobek artystyczny.

Propozycja PiS w tym zakresie spotkała się z szerokim komentarzem w przestrzeni publicznej. Jak stwierdził gość audycji, wiele głosów "jest niezwykle szkodliwych". - One uderzają i będą uderzały w artystów. Dlatego, że cały zamysł ustawy dotyczy przede wszystkim tych twórców, którzy pozbawieni są możliwości stabilnego pozyskiwania środków na swoją twórczość. Ta ustawa nie dotyczy np. wykładowców na uczelniach artystycznych, pracowników w instytucjach kultury. Ci artyści mają umowy o pracę i są objęci wszelkimi ubezpieczeniami społecznymi - podkreślił Janusz Janowski.

"Ustawa pozwoli artystom wykonywać pracę"

Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków przypomniał, że ustawa dedykowana jest tym artystom, którzy są poza systemem.

- Po raz pierwszy udało się sformułować adekwatną treść ustawy, która będzie w stanie wesprzeć twórców, którym ich twórczość artystyczna nie zapewnia wystarczającego dochodu np. na świadczenia zdrowotne. W obecnym stanie prawnym artysta jest właściwie przedsiębiorcą. Składki, które musi odprowadzać, żeby mógł liczyć na ochronę zdrowia, wynoszą ok. 1200 zł miesięcznie. To dla artystów utrzymujących się wyłącznie z pracy twórczej jest nierealne, dlatego często żyją w nędzy. Ustawa w sposób fenomenalny zabezpieczy ich interes i pozwoli im dalej wykonywać pracę na rzecz społeczeństwa - zaznaczył Janusz Janowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Rozmawiał Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/bb

------------------------

Data emisji: 19.09.2019

Godzina emisji: 15.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielokulturowa Polska okiem Jerzego Kaliny

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 14:00
Scenograf i plastyk, twórca scenografii teatralnych i filmowych, witraży, filmów animowanych i dokumentalnych, twórca instalacji, performer. Gościem audycji "Spacer z Kulturą" był Jerzy Kalina. Porozmawialiśmy z nim o najnowszej wystawie "W niebo stąpanie", którą już niedługo można będzie obejrzeć w Kordergardzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja "Nie świruj...". Politolog: może rodzić mieszane uczucia

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 14:15
- Z punktu widzenia osób z dysfunkcjami, które są wrodzone, tego typu spoty mogą rodzić mieszane uczucia - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Zaleśny, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Odniósł się do publikacji w sieci filmów w ramach akcji "Nie świruj, idź na wybory", w której udział biorą znani artyści.
rozwiń zwiń