X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Paweł Poszytek: przywrócimy prestiż szkolnictwu branżowemu i zawodowemu

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 14:45
- Ponad 90 proc. beneficjentów naszych programów zostaje później w kraju i tu wykorzystuje kompetencje. Tylko 7 proc. deklaruje rozwijanie kariery poza Polską. W środę mieliśmy oficjalną informację z Dyrektoriatu Komisji Europejskiej, że fundusze na program będą potrojone - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Audio
  • 18.09.2019 Dr Paweł Poszytek o rozwoju szkolnictwa branżowego i zawodowego

- Jesteśmy znani z tego, że zarządzamy Erasmus+. Udzielamy granty uczelniom i szkołom. Większości osób kojarzy się to z wymianą studentów, ale w ostatnich czterech latach wysłaliśmy na staże za granicę 100 tys. młodych Polaków. Mogą oni tam spotkać się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami w ich branży i później wracają do kraju - wyjaśnił dyrektor.

Jak zaznaczył, potrzeba dziś przywrócić dawny blask szkołom zawodowym. - Musimy zwrócić uwagę na szkolnictwo branżowe i zawodowe. Dzięki środkom unijnym możemy wykorzystywać środki pieniężne na uzdrawianie tego sektora edukacji i przywracania mu prestiżu. Chcemy aby te rodzaje edukacji były traktowane jako ciekawe i atrakcyjne - dodał.

smartfon.jpg
Nowe technologie pomagają w nauce języka polskiego

Rozwój kompetencji

- Zajmujemy się i dyskutujemy o rozwijaniu kompetencji wśród młodych ludzi, aby przystosować ich do świata, którego jeszcze nie znamy. Jeżeli damy młodym ludziom pieniądze na realizację wspólnego projektu, to wtedy rozwijamy w nich te kompetencje, a także doświadczenie. Studenci nabywają takie kompetencje jak punktualność, zaradność czy zdolności organizacyjne - podkreślił rozmówca.

- Ponad 90 proc. beneficjentów naszych programów zostaje później w kraju i tu wykorzystuje kompetencje. Tylko 7 proc. deklaruje rozwijanie kariery poza Polską. Te liczby 10 lat temu były zdecydowanie mniejsze. W środę mieliśmy oficjalną informację z Dyrektoriatu Komisji Europejskiej, że fundusze na program będą potrojone. To zapowiedzi płynące z nowego Parlamentu Europejskiego. To oficjalna wersja na ten moment - oznajmił.

Korzystać z doświadczeń

Zdaniem Pawła Poszytka szkoły powinny przystosowywać uczniów do postępu technologicznego. - Żadna szkoła zawodowa nie będzie w stanie konkurować z tym, co się dzieje w przemyśle i technologii. Chodzi o to, by wykorzystywać doświadczenia niektórych krajów, aby przybliżać szkołom świat wielkiego biznesu i przemysłu. Jako fundacja staramy się wpisywać w ten trend, ale bez współpracy ze strony szkół ten wyścig będzie niemożliwy. Nie jesteśmy w stanie osiągnąć stanu, który zadowoli wszystkich, ale staramy się dokładać swoją cegiełkę do tego projektu - zaznaczył.

PAP Jarosław Gowin Piotr Dardziński 1200.jpg
Strategia rozwoju polskiej nauki. Jarosław Gowin: nadal będziemy kładli nacisk na jej popularyzację

- Narzędzia i rodzaj wsparcia, który proponujemy to tylko pewien dodatek. Trzeba odtwarzać edukację zawodową i branżową. W wyniku reformy z 1999 r. te szkoły mocno podupadły. Niestety ani nasza instytucja, ani fundusze unijne nie służą tym celom. Poszczególne państwa członkowskie same muszą zadbać o infrastrukturę edukacyjną. Musi nastąpić tu współpraca wielu podmiotów, aby uzyskać masę krytyczną do zmiany na polu edukacyjnym - podsumował. 

* * *

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Data emisji: 18.09.2019

Godzina emisji: 14:09

Polskie Radio 24 / pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak