X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Mgr inż. Janusz Waś: trzeba powrócić do koncepcji dwóch oczyszczalni

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 11:15
- Niepotrzebny był tunel pod Wisłą, który kosztował ponad miliard złotych. Za tę kwotę można by z powodzeniem wybudować oczyszczalnię na lewym brzegu Wisły – mówił w Polskim Radiu 24 ekspert, mgr inż. Janusz Waś.
Audio
  • 04.09.19 mgr inż. Janusz Waś: awaria ujawniła olbrzymie problemy

Gość audycji zwrócił uwagę na przebieg przetargu na budowę oczyszczalni Czajka. - Chodziło o to, żeby to była najdroższa oczyszczalnia. Odrzucono ofertę konsorcjum włosko-tureckiego, która była tańsza o ponad 260 mln euro. Wybrano konkurencyjny Warbudu, podobno z powodu uchybień formalnych tańszej oferty. Należało wstrzymać się, powtórzyć przetarg, za miliard złotych chyba warto było dokonać takiego trudu – stwierdził.

wisła czajka pap 1200.jpg
Paweł Szefernaker o awarii "Czajki": samorząd sobie nie radzi. Widzimy jak skończyłaby się decentralizacja państwa

Mgr inż. Janusz Waś przypominał, że koncepcja budowy oczyszczalni na lewym brzegu Wisły była rozważana już od dawna. - Była m.in. doskonała lokalizacja koło Huty Warszawa, do dzisiaj jest tam ugór. Należy wrócić do tej koncepcji, nie chodzi o problem rury, która uległa awarii. Ujawniła ona jednak olbrzymie i niebezpieczne problemy m.in. to, że zdolność oczyszczalni Czajka jest wystarczająca jedynie do ścieków komunalnych, nie pomieści np. opadów deszczowych – zwracał uwagę ekspert.

W wyniku awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", do których doszło w miniony wtorek i środę (27 – 28 września) do Wisły zrzucane są nieczystości. W obliczu zagrożenia ekologicznego, do którego może dojść przez zanieczyszczenie rzeki, premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie alternatywnego rurociągu, bezpośrednio przesyłającego nieczystości do oczyszczalni, który zostanie ułożony na nowo budowanym moście pontonowym. Pomoc rządu przyjęły władze stolicy.

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej we wtorek poinformował, że bezpośrednią przyczyną awarii było rozszczepienie rurociągu. Jak przekazał, według wstępnych danych - które muszą zostać potwierdzone - do problemów doszło w czasie wykonywania rurociągu.

Zgodnie z wtorkowym komunikatem Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska (WOIŚ) poinformowała, że MPWiK w Warszawie do dnia 3 września do godziny 8.10 zrzuciło do Wisły niemal 1,5 miliona m sześc. nieoczyszczonych ścieków komunalnych.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Michał Rachoń.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 04.09.2019

Godzina emisji: 10:06


Czytaj także

M. Binkowski: R. Trzaskowski nadal nie odpowiedział na fundamentalne pytania

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 16:30
- Rafał Trzaskowski, podczas czwartkowych burzliwych obrad Rady Miasta, miał tłumaczyć się z tego, co stało się w najdroższej oczyszczalni ścieków w Europie. Jednak prezydent Warszawy nie mógł tego wytłumaczyć, ponieważ nie pojawił się na sesji - nie krył rozczarowania radny Maciej Binkowski z PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Awaria oczyszczalni. Koniec budowy mostu pontonowego, teraz rurociąg

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 12:08
- Wojsko Polskie zakończyło budowę mostu pontonowego, na którym zostanie ułożony rurociąg do oczyszczalni "Czajka" w Warszawie - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. 
rozwiń zwiń