X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Krystian Szczepański: proces samooczyszczania się Wisły potrwa miesiące, a nawet lata

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 08:30
- Alternatywny sposób dostarczenia ścieków do oczyszczalni, to jedno z lepszych rozwiązań. Naprawa ma potrwać długo. Dlatego trzeba podwiesić rurociąg, zbudować most pontonowy lub wykorzystać Most Północny po to, żeby przerzucić te ścieki do Czajki - powiedział w Polskim Radiu 24 dr inż. Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska.
Audio
  • 30.08.2019 Gość PR24: dr inż. Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska- Państwowego Instytutu Badawczego
nz dr inż. Krystian Szczepański
n/z dr inż. Krystian SzczepańskiFoto: TB/PR24

Minister Michał Dworczyk poinformował po posiedzeniu sztabu kryzysowego, że rząd pomoże w rozwiązaniu kryzysu, jaki wywołało zrzucenie ścieków do Wisły. Odpowiedzią na awarię ma być zbudowanie alternatywnego rurociągu. - Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie alternatywnego rurociągu, którym ścieki z lewobrzeżnej Warszawy zostaną przerzucone na prawy brzeg, aby trafiły do oczyszczalni "Czajka" - powiedział minister Dworczyk. Dodał, że "wydaje się, że uda się zrealizować to przedsięwzięcie w ciągu najbliższych dni". "Będą miały tu do odegrania dużą rolę służby państwowe" - podkreślił. Zostanie wybudowany most pontonowy, na którym będzie znajdował się rurociąg. Wojsko Polskie jest też gotowe by dostarczyć wodę pitną dla mieszkańców m. in. Płocka - zaznaczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Według dra inż. Krystiana Szczepańskiego w sprawie awarii kolektora oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie, w wyniku której do Wisły trafia 3 tys. litrów ścieków na sekundę, zawiodły procedury.

- To są obiekty strategiczne, podlegają reżimom przeglądowym. Powinniśmy wcześniej wiedzieć, że coś się złego dzieje w konstrukcji tego tunelu - powiedział i dodał, że mamy do czynienia z "bardzo poważną awarią", a proces samooczyszczania się Wisły potrwa miesiące, a nawet lata.

Gość PR24 pytany o przewidywane konsekwencje dla środowiska naturalnego zauważył, że "ekosystem musi sobie z tymi ściekami radzić" - Tama we Włocławku trochę zatrzyma tę falę. Tam nastąpi jednak osiadanie i te zanieczyszczenia znajdą się w osadach dennych. Będzie duży problem - stwierdził dr inż. Krystian Szczepański. - W kranach woda jest bezpieczna, jeżeli ona jest. Jeżeli będzie zamknięta, to znak, że służby wydały określone polecenia i działają, żeby zapewnić nam bezpieczeństwo - dodał.

Trzy tysiące litrów zanieczyszczeń na sekundę

W ciągu ostatnich dni uległy awarii dwa rurociągi dostarczające ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni. Z danych stołecznego Ratusza wynika, że do Wisły przedostaje się trzy tysiące litrów zanieczyszczeń na sekundę.

Kolektorów przesyłających ścieki do oczyszczalni "Czajka" nie uda się naprawić w ciągu kilku dni - powiedział w czwartek po posiedzeniu sztabu kryzysowego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak zaznaczył, jest za wcześnie, aby ustalić przyczyny awarii. Szukamy rozwiązań - zapewnił. Na konferencji po posiedzeniu sztabu Trzaskowski zapewnił, że cały czas trwa praca nad oceną skutków awarii i jej przyczyn przez ekspertów. "Jest w tej chwili za wcześnie, żeby mówić, jakie były przyczyny, ponieważ te przyczyny będą przez najbliższe godziny i dni ustalane" - zaznaczył. Trudność ustaleń - jak wyjaśnił - polega m.in. na tym, że należy w tym celu zdjąć dużą pokrywę betonową.

O awarii kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" władze Warszawy powiadomiły mieszkańców w środę. Wskutek awarii zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia przed zanieczyszczoną wodą dla kilku powiatów leżących wzdłuż Wisły. Alerty otrzymali mieszkańcy Płocka, powiatów płockiego, sochaczewskiego, płońskiego, warszawskiego zachodniego, legionowskiego i nowodworskiego.

Więcej w audycji

Rozmawiał: Michał Rachoń

Polskie Radio 24/tb, IAR

---------------------------

Data emisji: 30.08.2019

Godzina emisji: 7.09

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: niebywały brak współpracy ze strony Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 11:20
- Niezrozumiałe jest stanowisko prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który zdaje się nie chcieć skorzystać z pomocy rządu - alarmowała na antenie PR24 wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zanieczyszczenie Wisły. Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 12:27
- Na sekundę, w przeliczeniu, do Wisły wpływają trzy wanny ścieków. Wkrótce największa rzeka Polski będzie jednym, wielkim ściekiem. Teraz Płock musi ponieść koszty, które moim zdaniem powinna pokryć Warszawa  - powiedział Marek Król z tygodnika "Sieci". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również Piotr Semka z "Do Rzeczy" i Tomasz Pietryga z "Rzeczpospolitej". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Gróbarczyk o awarii oczyszczalni "Czajka": w Wiśle jest po prostu skondensowany ściek

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 16:33
- Negatywnym elementem sytuacji w Warszawie jest to, że dzisiaj na Wiśle mamy około 50 centymetrów wody. Przy natężeniu wpływających ścieków w takiej ilości faktycznie jest to woda toksyczna - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Małecki o postępowaniu Rafała Trzaskowskiego po awarii w oczyszczalni "Czajka": czekam na wyjaśnienia prokuratury

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 18:00
- To jest niepojęte dlaczego Rafał Trzaskowski niezwłocznie nie poinformował, że ma tak poważną awarię w oczyszczalni "Czajka". Prokuratura bada tę sprawę i mam nadzieje, że wyjaśni niespotykaną zwłokę prezydenta stolicy - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Małecki, poseł PiS, który uczestniczył w posiedzeniu kryzysowym zorganizowanym przez wojewodę mazowieckiego.
rozwiń zwiń