X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czy winowajcy afery ds. wyłudzeń VAT trafią przed Trybunał Stanu?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 11:39
Sejmowa komisja ds. wyłudzeń VAT rekomenduje postawienie przed Trybunał Stanu polityków PO, w tym byłych premierów Donalda Tuska i Ewę Kopacz. Jak do tej pory nie było jednak żadnego przypadku postawienia polityków przed Trybunałem. O tym czy się to zmieni i czy polityków PO będzie można postawić pod Trybunał Stanu mówiła w Polskim Radiu 24 mec. Agnieszka Zdanowska.
Audio
  • 28.08.2019 Mec. Agnieszka Zdanowska o Trybunale Stanu dla polityków PO za wyłudzenia ds. VAT
Donald Tusk i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson
Donald Tusk i premier Wielkiej Brytanii Boris JohnsonFoto: PAP/EPA/ANDREW PARSONS / POOL

- Dotychczas Trybunał Stanu jawił się jako instytucja teoretyczna. Teraz wreszcie zmieni się to w sprawie kluczowej dla narodu polskiego i budżetu państwa. 3/5 większości sejmowej spowoduje skierowanie wniosku do Trybunału Stanu. Jest to niezbędne w przypadku pociągnięcia do odpowiedzialności premiera czy ministrów - zaznaczyła mecenas.

- Wniosek do Trybunału Stanu charakteryzuje się takimi samymi właściwościami jak akt oskarżenia, więc musi się bronić dowodowo. Muszą odnieść się do tego także strony, którym postawiono zarzuty. Jest to normalne rozliczenie za działania na szkodę państwa. Konstytucja mówi, że Rada Ministrów odpowiada za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa, a w przypadku wyłudzeń VAT interes kraju był niezabezpieczony. Chodzi o wiarygodność i dojście do prawdy, a także pokazanie kto jest winien - wyjaśniła prawnik.

Afera-VAT-Trybunal-1200.jpg
Trybunał Stanu dla D. Tuska i E. Kopacz? J. Brudziński: Polacy tego oczekują

Na szkodę kraju

Jak przyznała, przed Trybunał można trafić także za brak odpowiedniego przeciwdziałania. - Członkowie Rady Ministrów ponoszą odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu za naruszenie konstytucji lub ustaw. Tutaj wina polega nie tylko na działaniu, ale na zaniechaniu działania. Trybunał Stanu ma bardzo szerokie możliwości orzeczenia. Z całą pewnością zarzuty, które będą stawiane Donaldowi Tuskowi, Ewie Kopacz czy Janowi Vincentowi Rostowskiemu dotyczą spraw karnych, a na pewno karno-gospodarczych - tłumaczyła rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Odniosła się ona także do innego działania na szkodę kraju, jakim jej zdaniem było zawarcie przez Polskę niekorzystnej umowy gazowej z Rosją. Odpowiadał za to wówczas Waldemar Pawlak. - Działanie Waldemara Pawlaka było skrajnie niekorzystne i wrogie wobec państwa polskiego. Dobrym rozwiązaniem jest powoływanie sejmowej komisji śledczej, której ustalenia pozwalają na zebranie materiału dowodowego i skierowanie go przed Trybunał Stanu. Umowa gazowa z Rosją zagrażała bezpieczeństwu energetycznemu Rzeczpospolitej Polskiej - twierdzi Agnieszka Zdanowska. 

***

pr24/pkr

Rozmawiał: Ryszard Gromadzki

Polskie Radio 24/pkr

---------------------

Data emisji: 28.08.2019

Godzina emisji: 11.09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ewa Kopacz: to próba wykorzystania Trybunału Stanu do walki z opozycją

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 14:01
- Rządzący wykorzystywali już Ministerstwo Sprawiedliwości, następnie telewizję publiczną, a teraz próbują wykorzystać Trybunał Stanu do walki z opozycją - w ten sposób b. premier Ewa Kopacz odniosła się do postulatu szefa komisji ds. VAT Marcina Horały, by postawić ją przed TS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport komisji ds. VAT. Marcin Horała: o winie umyślnej czy nieumyślnej będzie rozstrzygał Trybunał Stanu

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 19:38
 - Stopni winy umyślnej i nieumyślnej jest kilka, to pewnie w formalnym postępowaniu Trybunał Stanu będzie rozstrzygał, natomiast niewątpliwie wiedzę i informacje osoby pełniące funkcję Prezesa Rady Ministrów miały - mówił na antenie radiowej Trójki Marcin Horała, szef komisji ds. VAT. - Sądzę, że to jest nic innego jak taka rozpaczliwa próba przykrycia tej afery w Ministerstwie Sprawiedliwości - stwierdził Mirosław Pampuch (PO-KO). 
rozwiń zwiń