X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Janusz Szewczak: Donald Tusk jest ojcem chrzestnym podatkowych afer

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 15:55
- Łączne straty podatkowe z czasów rządów PO-PSL to może być nawet około 400 miliardów złotych. Są to porażające fakty - powiedział w Polskim Radiu 24 Janusz Szewczak, poseł PiS.
Audio
  • 26.08.19 Janusz Szewczak (PiS) o stratach z tytułu niezapłaconego podatku VAT za czasów rządu PO-PSL
Janusz Szewczak, Prawo i Sprawiedliwość (PiS)
Janusz Szewczak, Prawo i Sprawiedliwość (PiS)Foto: PR24/MS

Szef komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała w swoim projekcie raportu z prac komisji zaproponował postawienie przed Trybunałem Stanu b. premierów Donalda Tuska i Ewę Kopacz, oraz b. ministrów finansów - Jacka Rostowskiego i Mateusza Szczurka. Jak napisał w uzasadnieniu, "Donald Tusk (...) z całą pewnością powinien posiadać wiedzę na temat nieszczelności systemu podatkowego oraz pogłębiającej się z roku na rok luki podatkowej. Wskazywały na to zarówno oficjalne dokumenty sporządzane przez urzędników Ministerstwa Finansów, raporty przygotowywane przez Komisję Europejską jak i apele pochodzące z branż szczególnie narażonych na negatywne skutki nadużyć".

Czytaj więcej
komisja-VAT-pap-1200.jpg
Raport komisji ds. VAT: Trybunał Stanu dla D. Tuska, E. Kopacz i J. Rostowskiego

>>>[CZYTAJ TAKŻE] NIK: dopiero rozwiązania rządu PiS uszczelniły system podatkowy

- Kwota grabieży podatku VAT za czasów PO-PSL wyniosła około 200-250 mld złotych. Jest jeszcze około 150 mld złotych z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego i kilkadziesiąt miliardów straconego podatku hazardowego. W każdej wsi był kiedyś jednoręki bandyta - zauważył Janusz Szewczak. Poseł PiS stwierdził również, że "ojcem chrzestnym wszystkich podatkowych afer jest Donald Tusk". - Bez jego zgody i wiedzy patologiczne procedery w ministerstwie finansów nie byłyby możliwe. Młyny sprawiedliwości zaczynają jednak w końcu mielić i są wnioski o Trybunał Stanu dla byłych premierów - dodał.

"Trzeba odpowiadać za swoje czyny"

Gość PR24 podkreślił także, że wnioski o Trybunał Stanu dla byłych premierów i ministrów finansów za rządów PO-PSL nie są żadną zemstą polityczną. - Dorośli ludzie powinni za swoje czyny odpowiadać, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą publiczne pieniądze - powiedział.

Janusz Szewczak ocenił też, że Platforma podchodziła rabunkowo do wyprzedaży dobra narodowego. - Sprzedano majątek za prawie 50 miliardów złotych. Czy przez to poprawiły się znacząco wynagrodzenia i odbiło się to w komforcie życia Polaków? - pytał retorycznie poseł PiS.

Czytaj więcej
Modzelewski 1200.jpg
W. Modzelewski: za VAT odpowiadali ludzie, którzy nie mieli o tym pojęcia

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Ewa Kopacz: to próba wykorzystania Trybunału Stanu do walki z opozycją

Komisja śledcza ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 roku, aby zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Badała okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r. Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję, jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 26.08.2019

Godzina emisji: 15.09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Witold Modzelewski: raport NIK potwierdza skuteczność PiS w ściąganiu podatku VAT

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 12:00
Profesor Witold Modzelewski potwierdza tezy raportu NIK dotyczącego poprawy ściągalności podatku VAT przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Raport został opisany przez "Dziennik Gazetę Prawną".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Horała o raporcie ws. VAT: komisja zagłosuje 6 września

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 07:59
- Podstawowa rola komisji śledczej to określenie odpowiedzialności karnej, w postaci zawiadomień do prokuratury. Są też inne (formy odpowiedzialności), na przykład konstytucyjna – mówił poseł PiS Marcin Horała, szef sejmowej komisji śledczej badającej aferę wyłudzeń VAT. Dziś przewodniczący komisji przedstawi wstępną propozycję raportu z prac tego gremium.
rozwiń zwiń