X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Bp Mering o akcji "Polska pod Krzyżem": poprzez takie zgromadzenie poznajemy swoją siłę

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 10:05
- Trzeba wrócić pod krzyż, żeby przypomnieć sobie, że wszystkie te ataki na chrześcijan, Kościół i instytucje katolickie, to nie jest nic nowego - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering.
Audio
  • 25.08.2019 Bp Wiesław Alojzy Mering o akcji "Polska pod Krzyżem"
Biskup Wiesław Mering
Biskup Wiesław MeringFoto: PAP/Waldemar Deska

Diecezja włocławska organizuje pod przewodnictwem biskupa Wiesława Alojzego Meringa we współpracy z Fundacją Solo Dios Basta akcję "Polska pod Krzyżem". Organizatorzy przewidują, że 14 września na lotnisku w Kruszynie koło Włocławka może pojawić się nawet kilkaset tysięcy pielgrzymów. 

W planach wydarzenia są konferencja o krzyżu, Msza święta, modlitwa oddania życia Jezusowi. Po Apelu Jasnogórskim można pozostać na nocnej adoracji, w intencji Kościoła i Polski. Nabożeństwo zakończy się rano, w niedzielę 15 września, w Uroczystość Matki Bożej Bolesnej. 

"Jezus pokazuje nam, że nie cierpimy sami"

Bp włocławski Wiesław Alojzy Mering mówił w rozmowie z Polskim Radiem 24, wskazał, że "Chrystus powiedział nam bardzo jasno: »jeżeli, ktoś chce iść za mną, niech weźmie swój krzyż«". - Nie ma innego sposobu pójścia za Jezusem niż dźwiganie krzyża - podkreślił duchowny.

Gość PR24 podkreślił, że Jezus Chrystus "pokazał nam sens cierpienia" oraz to, że "w tym cierpieniu nigdy nie jesteśmy sami". - Bo on jest obok nas. On właśnie najbardziej dzięki krzyżowi utożsamił się z ludźmi dotkniętymi bólem, przeżywającymi ciemności - mówił.

- Poprzez tak liczne zgromadzenie poznajemy swoją siłę. Jest nas wielu. To właśnie dodaje nam mocy, bo wiara rodzi się zawsze we wspólnocie Kościoła - dodał hierarcha, mówiąc o akcji.

"Diecezja świętych"

Wiesław Alojzy Mering mówił też o szczególności diecezji włocławskiej. Przywołał ważnych dla katolicyzmu świętych, którzy pochodzą z tego regionu. - Diecezja włocławska to diecezja świętych - podkreślił.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
mering-pap-1200.jpg
Bp Alojzy Mering: krzyż w Polsce znajduje się w szczególnym momencie dziejów

Gość PR24 za przykład podał św. siostrę Faustynę, św. Maksymiliana Marię Kolbe, a także bpa Michała Kozala, "który łączy trzy diecezje: Gniezno, Bydgoszcz i Włocławek".

- To jest również 220 księży, którzy nie musieli ginąć. Wystarczyłoby, żeby się zaparli swojej wiary i swojej miłości do Polski. Obiecywano im wolność, wygodę, dostatnie życie, ale żaden z nich nie zdradził - zaznaczył bp Mering, nawiązując do faktu, że w czasie II wojny światowej zginęło aż 220 kapłanów z tej diecezji – najwięcej w całej Polsce – w tym właśnie bł. bp Michał Kozal.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiała Małgorzata Jędrzejczyk.

Polskie Radio 24/msze, IAR, PAP

----------------------

Data emisji: 25.08.2019

Godzina emisji: 9.18

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trzy wartości kardynała Wyszyńskiego: Kościół, Ojczyzna, rodzina

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 17:00
W katedrze włocławskiej upamiętniono 95. rocznicę święceń kapłańskich i 118. rocznicę urodzin Stefana Wyszyńskiego. Biskup włocławski Wiesław Mering przewodniczył Mszy świętej i poświęcił portret kardynała w kaplicy święceń Prymasa.
rozwiń zwiń