X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Pierwsze, regionalne konwencje PiS. Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 14:00
W Toruniu i Bydgoszczy odbyły się pierwsze regionalne konwencje Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem publicystów, którzy komentowali przebieg konwencji w Polskim Radiu 24, podczas przemówień wygłoszonych przez premiera Mateusza Morawieckiego padło wiele istotnych słów.
Audio
  • Dziennikarz Telewizji Republika Adrian Stankowski o konwencji regionalnej PiS (PR24)
  • Marek Król z tygodnika "Sieci" o konwencji regionalnej PiS (PR24)
  • Prof. Jacek Zaleśny o konwencjach regionalnych Prawa i Sprawiedliwości (PR24)
  • Prof. Zbigniew Krysiak z SGH o konwencjach regionalnych PiS (PR24)
Premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji regionalnej Prawa i Sprawiedliwości
Premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji regionalnej Prawa i SprawiedliwościFoto: PAP/Paweł Skraba

- Polacy muszą zarabiać po europejsku i to jest nasz program - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas sobotniej konwencji PiS w Toruniu. Ocenił, że poprzednicy nie umieli uszczelnić budżetu i uzyskać wpływów z podatku. Szef rządu zaznaczył, że gdyby opozycja zgodziła się dyskutować na programy możliwe by było wypracowanie jeszcze lepszych rozwiązań dla Polski.

Morawiecki konwencja_1200_ok.jpg
Prezentacja kandydatów PiS do parlamentu

- Na poszczególnych naszych spotkaniach, konwencjach PiS będziemy pokazywać kolejne, różne elementy naszego programu. Tak żeby rzeczywiście dyskusja toczyła się wokół najważniejszych tematów - zapowiedział premier Morawiecki.

Toruńskie spotkanie polityków PiS jest elementem kampanii przed jesiennymi wyborami do Sejmu i Senatu. Szef Komitetu Wykonawczego PiS zapowiedział, że przedstawiciele tego ugrupowania będą jeździć na spotkania z Polakami do wszystkich okręgów wyborczych.

O premierowych konwencjach regionalnych PiS, planach politycznych i obietnicach wyborczych partii rządzącej mówili w studiu Polskiego Radia 24 publicyści.

>>>CZYTAJ TAKŻE<<< Mateusz Morawiecki: polityka jakości finansów publicznych znakiem firmowym PiS

****

Adrian Stankowski, dziennikarz Telewizji Republika mówił, że premier Mateusz Morawiecki dotknął kilku istotnych problemów podczas swojego przemówienia. - Po pierwsze to jest brak zgody i lojalności wobec państwa między stronami dialogu politycznego, które powinny ze sobą rozmawiać - stwierdził publicysta.

Dziennikarz zwrócił też uwagę, że premier wspomniał, iż trzeba odbudować struktury państwowe. - To rzeczywiście powinien być przedmiot naszej wspólnej troski. Udało się w przypadku tych struktur podatkowych, tu rzeczywiście jest ogromny sukces obecnego rządu, ale to nie wszystko. Wystarczy spojrzeć na nasze sądy to też jest element władzy państwowej - ocenił Adrian Stankowski, dodając, że trzecia istotna rzecz, o której mówił premier, ale też minister rolnictwa Jerzy Ardanowski dotyczyła ekologii.

morawiecki-torun-pap-1200.jpg
Mateusz Morawiecki: polityka jakości finansów publicznych znakiem firmowym PiS

- Ja w tym widzę otwarcie na zupełnie nowych wyborców, którzy troszczą się o środowisko. Prawo i Sprawiedliwość daje rozsądną alternatywę - ocenił.

 Zapytany o program wyborczy PiS Adrian Stankowski stwierdził, że na nowe propozycje przyjdzie czas. - Z tego, co wiem ostatnie szlify są nadawane programowi, który został skonkludowany podczas kongresu programowego w Katowicach. To jeszcze pewnie parę dni potrwa - mówił, dodając, że PiS w peletonie wyborczym jest liderem.

>>>CZYTAJ TAKŻE<<< J. K. Ardanowski: Polska jest w końcu krajem sprawiedliwym

- Już pokazali listy, przewodniczący komitetu wykonawczego stwierdził, że prawie na finiszu jest proces zbierania podpisów pod listami. Na kwestie programowe musimy jeszcze wykazać chwilę cierpliwości. One na pewno będą, i będą wiarygodne, co jest najistotniejsze w procesie demokratycznym - podkreślił publicysta.

Marek Król z tygodnik "Sieci" podkreślił natomiast, że premier słusznie zauważył, iż korzystamy z owoców koniunktury. - Wzrost mamy jeden z największych w Europie, ponad 4 proc., czym nie mogą się pochwalić kraje tzw. strefy euro, do której nas niektórzy namawiają tylko po to, żebyśmy mieli niższy wzrost gospodarczy – mówił.

Publicysta zwrócił uwagę, że podczas przemówienia premiera podało ważne słowo „mobilizacja”. - W kampanii wyborczej działają emocje negatywne, które są wzbudzane przez opozycję, ale to jest zbójeckie prawo opozycji, by wywoływać negatywne emocje do rządu starając się o przejęcie władzy – podkreślił Marek Król.

1200_Ardanowski_TT.jpg
J. K. Ardanowski: Polska jest w końcu krajem sprawiedliwym

Te emocje - kontynuował - mogą czasem zaważyć, bo wielu analityków sceny politycznej pamięta o tym, że często w sytuacjach dobrej koniunktury te wyniki nie są decydujące w poparciu politycznym. - I często ekipy zmieniały się w czasie wielkiej koniunktury. - Więc nieustannie trzeba walczyć i zabiegać o poparcie wyborców – wyjaśnił.

Gospodarz audycji Błażej Prośniewski zwrócił też uwagę, że Mateusz Morawiecki apelował do opozycji o merytoryczną debatę programową. - Czy do takiej dyskusji dojdzie? – pytał swojego gościa.

- Apel popieram i powinien apelować na każdej konwencji. Natomiast na efekt apelu nie liczę, ponieważ w tradycji Platformy Obywatelskiej było to, że jeżeli miała program to nigdy go nie realizowała. Program był kokieteria w stosunku do wyborców i nie czuła się zobowiązana, żeby go realizować, stąd to słowo wiarygodność powtarzane przez Prawo i Sprawiedliwość – powiedział Marek Król.

Prof. Jacek Zaleśny powiedział natomiast, że w kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość będzie podkreślało sukcesy gospodarcze rządu. - Stan polskiej gospodarki jest najlepszy od kilkudziesięciu lat. Nie tylko po 1980 roku nie było tak dobrze jak teraz, ale nie było tak dobrze w okresie po wojennym, czy międzywojennym. (…) Wszystkie parametry makroekonomiczne są wielkim osiągnieciem kilku lat, jest to wynik procesu, który ma miejsce od 4 lat – mówił ekspert, dodając, że w poprzednich latach rząd Donalda Tuska podwoił dług publiczny.

bydgoszcz-morawiecki-twitter-1200.jpg
"Dobry czas dla Polski". PiS zaprezentowało kandydatów do parlamentu

- Teraz, niczym za dotknięciem różdżki, ten dług publiczny ma inną dynamikę. Już nie rośnie względem rozwoju gospodarczego, ten współczynnik wręcz maleje. To mocny atut tego rządu - podkreślił prof. Jacek Zaleśny.

Gość Polskiego Radia 24 mówił, że z punktu widzenia dużych grup społecznych kwestia samej kampanii, obietnic, nie ma aż tak dużego znaczenia. - Ważne jest to, co się dzieje dzisiaj i co się działo w ostatnim czasie. Wyraźnie widać zadowolenie społeczne, poprawę nastrojów konsumenckich – ocenił ekspert.

>>>CZYTAJ TAKŻE<<< M. Morawiecki: przez cztery lata dochód rozporządzalny wzrósł o ok. 450 zł

Prof. Jacek Zaleśny podkreślił ponadto, że po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat właściwie nie ma bezrobocia, a Polacy pamiętają, że jeszcze kilkanaście lat temu bezrobocie było na poziomie 20 proc. - Z punktu widzenia Polskich rodzin to jest coś, co je stabilizuje, co daje gwarancję przewidywalności. I to dzieje się na co dzień – zaznaczył. Ekspert stwierdził, że z tej perspektywy obietnice rządowe nie muszą być składane w taki sposób, jak robią to inne formacje, które nie mają większych sukcesów, a chcą rząd przelicytować.

Polskie Radio 24/pkur

---------------------------------------

Data emisji: 24.08.2019

Godzina emisji: 14:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. H. Domański: PiS jest prekursorem w bezpośrednim kontakcie z wyborcami

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 12:30
- Bezpośredni kontakt był od początku w programie Prawa i Sprawiedliwości, już od 2001 roku - tłumaczył w PR24 prof. Henryk Domański. - To zmniejsza dystans między władzą a społeczeństwem - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: chcemy, by seniorzy co roku dostawali trzynastą emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 07:21
W zależności od sytuacji budżetowej będziemy przeznaczać więcej środków albo na Emeryturę plus, albo na waloryzację kwotową - powiedział premier Mateusz Morawiecki dla "Super Expressu". Dodał, że rząd chce uregulować ustawowo kwestię Emerytury plus, tak aby seniorzy co roku dostawali trzynastkę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: prezydent Francji odwiedzi Polskę na początku 2020 roku

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 07:45
Prezydent Francji Emmanuel Macron jest oczekiwany z wizytą w Polsce w pierwszych miesiącach przyszłego roku - poinformował szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla francuskiego dziennika "Ouest-France" i niemieckiej grupy medialnej Funke. Premier wezwał też Niemcy do zwiększenia wydatków na obronność i stwierdził, że Polska nie weźmie udziału w misji w w Zatoce Perskiej.
rozwiń zwiń