X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Bartosz Pilitowski: są lepsze opinie o wyrokach, ale gorsze o traktowaniu przez sądy

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 16:45
- Z badań wynika, że w postrzeganiu sądownictwa zmienia się to, że ludzie mają lepszą opinię na temat wyroków wydawanych przez sądy, natomiast zwiększa się odsetek osób, które twierdzą, że sądy traktują ludzi źle - mówił Bartosz Pilitowski, prezes Fundacji Court Watch Polska w Polskim Radiu 24.
Audio
  • 23.08.19 Ekspert: coraz więcej osób uważa, że sądy źle traktują ludzi
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: IAR

W związku z doniesieniami medialnymi o aferze wokół Ministerstwa Sprawiedliwości i sędziów związanych ze stowarzyszeniem Iustitia ponownie w centrum zainteresowania opinii społecznej znalazło się zagadnienie oceny sędziów i wymiaru sprawiedliwości przez obywateli.

Minister sprawiedliwości: sędziowie nie są nadzwyczajną kastą
PAP Zbigniew Ziobro 2 1200.jpg
Minister sprawiedliwości: sędziowie nie są nadzwyczajną kastą

Na temat tego, jak sądownictwo oceniają ludzie, którzy z sądami mieli bezpośredni kontakt, mówił w Polskim Radiu 24 prezes Fundacji Court Watch Polska Bartosz Pilitowski.

Sędzia kazał czołgać się oskarżonemu

Na początku Bartosz Pilitowski został zapytany o głośną historię dotyczącą niepełnosprawnego oskarżonego, który musiał czołgać się po sali sądowej, bo sędzia nie zgodził się na pomoc sanitariusza lub policjanta.

- Te informacje, że osoba oskarżona bez nogi stawała przed łódzkim Sądem Okręgowym się potwierdziły. Ta obserwacja była autorstwa naszego wolontariusza. Fundacja ma takich wolontariuszy w całej Polsce. Wysyłamy ich na przypadkowe rozprawy oraz na te, na które ktoś nas zaprosi, po to, żeby sprawdzać nie tylko to, czy wyroki są wydawane zgodnie z prawem - to kontrolują potem same sądy - ale także czy ludzie są traktowani z godnością - wyjaśnił.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Debata poranka: sprawa wiceministra Łukasza Piebiaka. "Społeczeństwo nie żyje tym tematem"

Prezes Fundacji Court Watch Polska potwierdził, że wydarzenia, w których oskarżony został poproszony o podejście do stołu sędziowskiego mimo braku nogi, miały miejsce.

Uchybienia godności osób stających przed sądem się zdarzają

Bartosz Pilitowski zaznaczył, że gorsząca historia z niepełnosprawnym oskarżonym jest pewnym ewenementem, jednak różnego rodzaju uchybienia godności ludzkiej w sądach zdarzają się bardzo często. Podkreślił także, że mają one miejsce nawet pomimo obecności widowni na rozprawach. W znacznym stopniu wpływa to na postrzeganie sądów i opinię o wymiarze sprawiedliwości.

- Z badań socjologicznych wynika, że to, co zmienia się w postrzeganiu sądownictwa po tym jak człowiek ma kontakt z sądem, to fakt, że ludzie mają lepszą opinię na temat wyroków wydawanych przez sądy, natomiast zwiększa się odsetek osób, które twierdzą, że sądy traktują ludzi źle - podkreślił.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Debata poranka. "Jedna pani to nie farma trolli"

Prezes Fundacji zaznaczył także, że często nawet niespodziewana surowość wyroku niekoniecznie wpływa negatywnie na opinię o sądownictwie. Zdarzają się sytuacje, że osoby, których wyrok był po ich myśli, wychodzą z sądu z przekonaniem, że byli traktowani poniżająco. Z drugiej strony osoby otrzymujące nawet surowszy wyrok, niż się spodziewały, potrafią przyznać jego sprawiedliwość, jeśli były potraktowane z godnością.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Rozmowę prowadził Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/jmo

***

Data emisji: 23.08.2019

Godzina emisji: 15:33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Szejna: poseł Misiło nie reprezentuje środowisk lewicy

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 14:02
- Nie widzę związku między znakiem Polski Walczącej, a flagą środowisk LGBT. Rozumiem, że może chodzi o jakąś metaforę - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Szejna, wiceszef SLD. - Poseł Misiło nie reprezentuje środowisk lewicy - zaznaczył Andrzej Szejna. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Piebiak podał się do dymisji. "W poczuciu odpowiedzialności"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 16:06
Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak zapewnił, że będzie z determinacją bronić swojego dobrego imienia, na które pracował całe życie. - Wnoszę do sądu pozew przeciwko redakcji Onet, która rozpowszechnia pomówienia na mój temat oparte na relacjach niewiarygodnej osoby - oświadczył. Złożył dymisję, której przyjęcie zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa Ł. Piebiaka. Z. Ziobro: nie będę tolerował takich zachowań

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 18:10
- Jak tylko dowiedziałem się o możliwym naruszeniu standardów przez sędziów zatrudnionych w Ministerstwie Sprawiedliwości, natychmiast podjąłem decyzję o ich zwolnieniu. Nie będę tolerował tego rodzaju zachowań - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, komentując sprawę byłego wiceministra Łukasza Piebiaka.
rozwiń zwiń