X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kazimierz Kik: po wyborach w Platformie Obywatelskiej będzie piekło

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 13:33
- W ostatnim czasie wiele wydarzyło sie w polskiej polityce - w październikowych wyborach możemy czuć się zaskoczeni - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Trudnowski (Klub Jagielloński). Bieżącą sytuację na scenie politycznej komentowali także Bartłomiej Biskup (Uniwersytet Warszawski) oraz Kazimierz KiK (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach).
Audio
  • 07.08.2019 Gość PR24: Piotr Trudnowski (Klub Jagielloński)
  • 07.08.2019 Gość PR24: dr Bartlomiej Biskup (UW)
  • 07.08.2019 "Północ-południe". Gość: prof. Kazimierz KiK (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

- W zbliżających się wyborach będziemy mieć rekordowo mało, chyba tylko pięć, komitetów wyborczych. Do niedawna było to nie do pomyślenia, ale okazuje się, że wszystkie mogą przekroczyć próg wyborczy - zauważył w Polskim Radiu 24 Piotr Trudnowski z Klubu Jagiellońskiego. Taka sytuacja jest czymś nowym na polskiej scenie politycznej i poszczególne partie polityczne, które połączyły się w duże bloki, mają wiele do zyskania i wiele do stracenia. Politolog postawił tezę, że wiele koalicji to porozumienia nastawione na podstawowy, krótkoterminowy cel - dostać się do Sejmu. Według gościa PR24 tak jest w przypadku ewentualnego pójścia do wyborów Kukiz'15 z PSL. Według Piotra Trudnowskiego po wyborach każde z ugrupowań pójdzie w swoja stronę.

Piotr Trudnowski podkreślał dużą dynamikę wydarzeń, które obserwujemy na ponad 2 miesiące przed wyborami parlamentarnymi wyznaczonymi na 13 października br. Mówił o tym, że jednym z wydarzeń, które może mieć wpływ na wyborców, jest przyjazd do Polski prezydenta USA Donalda Trumpa. - 1 września w Polsce będzie prezydent Donald Trump. To ogromna nadzieja dla PiS np. na podanie decyzji o zniesieniu wiz, ale istniej też ryzyko dot. mienia bezspadkowego. Jakieś wypowiedzi z ust przedstawicieli administracji USA mogą na ten temat paść - przewiduje Trudnowski. 

W Kikiz'15 zmarnowali 4 lata

Do wizyty Donalda Trumpa w Polsce odniósł się także politolog dr Bartłomiej Biskup. - W relacjach z USA najważniejsze są relacje militarne. Sondaże są łaskawe dla PiS - wizyta Donalda Trumpa nie daje specjalnych możliwości na zwiększanie poparcia partii rządzącej - stwierdził. Gość w kontekście informacji, że kampania wyborcza będzie krótka i to dotyka ugrupowania słabiej zorganizowane, te ze słabszymi strukturami, krytycznie ocenił polityczny i organizacyjny dorobek Kukiz'15. - Ugrupowanie Pawła Kukiza zmarnowało ostatnie 4 lata. Mieli czas na zbudowanie struktur - nie zrobili tego - podkreślał. - Teraz nie wiadomo czy istnieje ten ruch, czy już nie istnieje? To ruch schodzący ze sceny politycznej - dodał.


Czytaj także:
Katarzyna Piekarska 1200.JPG
Katarzyna Piekarska: tylko szeroka koalicja może zatrzymać PiS

Kazimierz Kik pytany zaś był m.in. o sytuację w Platformie Obywatelskiej. Według niego Platforma Obywatelska to partia bardzo ważna. Działa tam "wielu inteligentnych ludzi", którzy mogliby zastąpić obecnego lidera PO.  - PO na pewno się odrodzi. Obecnie jednak jej lider Grzegorz Schetyna ma liczne powody do zmartwień. Prawdziwy ból głowy Grzegorz Schetyna będzie miał w dniu ogłoszeniu wyników wyborów. Dziś nie widzę w PO kogoś, kto mógłby stanąć przeciwko Grzegorzowi Schetynie. A po wyborach w Platformie będzie piekło - stwierdził Kazimierz Kik. 

Gospodarzem audycji była Magdalena Złotnicka

Data emisji: 07.08.19

Godzina emisji: 11.09, 11.35, 12.35

PR24/tb/IAR


Czytaj także

Michał Szczerba (PO): w połowie lipca ogłosimy swój program

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 17:00
- Obowiązkiem wszystkich patriotów: polityków, uczestników życia publicznego jest budowanie jednej silnej, alternatywnej, programowo atrakcyjnej propozycji na jesień - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Szczerba, poseł Platformy Obywatelskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Płociński: pewne jest, że Robert Biedroń zdradza ideały

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 10:48
- To nie są moje słowa, to słowa Roberta Biedronia. Jeszcze w kwietniu twierdził, że jeśli Wiosna poszłaby do wyborów razem z Koalicją Europejską, to zdradziłaby swoje ideały - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Płociński (Rzeczpospolita). Gośćmi Debaty poranka byli również Bartosz Rydliński (politolog, UKSW) oraz Jakub Pacan (Tygodnik Solidarność).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dariusz Standerski: Wiosna otwiera trzeci front rozmów

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 15:37
- SLD jest bardzo przywiązany do Koalicji Europejskiej. Bez drugiego, ważnego gracza na lewej stronie sceny politycznej trudno tworzyć lewicową koalicję. Dlatego otwieramy trzeci front rozmów, także z Koalicją Europejską - mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Standerski, dyrektor programowy Wiosny Roberta Biedronia.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Gdula (Wiosna): zablokowanie kandydatury Fransa Timmermansa to pyrrusowe zwycięstwo

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 09:31
- To, że upadła koncecja "spitzenkandidaten", jest negatywnym zjawiskiem. Do tej pory kandydaci na szefa Komisji Europejskiej musieli prowadzić kampanię wyborczą. Gdy Frans Timmermans przyjeżdżał do Polski, nie chodziło o to, aby poprzeć Wiosnę czy SLD, ale by pokazać Polakom, że ma plan dla Europy - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Gdula (Wiosna).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Piekarska: tylko szeroka koalicja może zatrzymać PiS

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 08:00
Katarzyna Piekarska, kandydatka w wyborach do Sejmu z list PO-KO, mówiła w Polskim Radiu 24 o genezie swojego odejścia z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Czas powiedzieć PiS-owi "stop", ale wcześniej trzeba wejść do Sejmu taką ilością, żeby zablokować PiS - powiedziała Katarzyna Piekarska. - Swatem mojego związku z Grzegorzem Schetyną jest Jarosław Kaczyński. Gdyby nie to, co się dzieje w Polsce, nie zdecydowałabym się na ten trudny dla mnie krok - dodała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Dziedziczak: organizacje z USA chcą pieniędzy, ale nie mają nic wspólnego z ofiarami wojny

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 09:00
- Wydaje mi się, że w Stanach Zjednoczonych powstały samozwańcze organizacje NGO ocalałych z Holokaustu. One chętnie by "przytuliły" pieniądze, które zostały po tych, którzy zginęli. Ale te organizacje nie mają nic wspólnego z ofiarami wojny - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Dziedziczak, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gabriela Morawska-Stanecka: Lewica ma nazwiska, na które warto zagłosować

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 11:25
- Musimy podkreślać, że zarówno Lewica jak i PO walczy o to, aby przywrócić w Polsce praworządność. W związku z tym do wyborów idą trzy bloki po to, aby wyborca nie mówił, że nie ma na kogo zagłosować. Te bloki nie powinny atakować siebie nawzajem, bo wszyscy mamy jeden cel - odsunięcie PiS od władzy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Gabriela Morawska-Stanecka, wiceprezes partii Wiosna. 
rozwiń zwiń