X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jan Filip Libicki o restytucji mienia ofiar Holocaustu: Amerykanie nie mają żadnych podstaw prawnych

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 11:45
Wraca sprawa restytucji mienia ofiar Holocaustu. Niemal cały Senat USA podpisał się pod listem do Mike'a Pompeo. Senatorowie domagają się, by Sekretarz Stanu wywarł nacisk na Polskę ws. JUST Act 447. – To przykre, ale jest dokument, który te wszystkie kwestie reguluje. Amerykanie nie mają żadnych podstaw prawnych – powiedział w PR24 Jan Filip Libicki, senator Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Audio
  • 06.08.2019 Gość PR24: Jan Filip Libicki, senator Polskiego Stronnictwa Ludowego
Widok Białego Domu z lotu ptaka
Widok Białego Domu z lotu ptakaFoto: jiawangkun/Shutterstock.com

Większość amerykańskich senatorów podpisała w poniedziałek list do sekretarza stanu Mike'a Pompeo, wzywający go do akcji w sprawie mienia ofiar Holokaustu w Polsce. Pośród sygnatariuszy są kandydaci demokratyczni na prezydenta.

Jan Filip Libicki przypomniał w Polskim Radiu 24, że w obszarze relacji polsko-amerykańskich dotyczących tzw. mienia bezspadkowego obowiązuje umowa z lat 60., gdzie te roszczenia przejmowała na siebie strona amerykańska. - Powtarzam za Adamem Bielanem, że jest dokument z lat 60. ws. mienia pożydowskiego. Dlatego, jeżeli nie ma podstaw prawnych do zwrotu mienia, to należy to jasno stronie amerykańskiej zakomunikować - stwierdził senator PSL, który odniósł się także do reparacji wojennych dla Polski od Niemiec. - Chciałbym zobaczyć ekspertyzę specjalisty, kogoś kto Polakiem nie jest, kto powie: tak, od strony prawnej jest cień szansy, żeby się domagać reparacji. Takiej ekspertyzy nie widziałem - podkreślił Jan Filip Libicki.

Polityk zauważył ponadto, że polskim politykom brakuje konsekwencji. - Trzeba się zdecydować: albo uznajemy rząd PRL za legalny albo idziemy w kierunku podważania legalności tego rządu. Wtedy możemy domagać się reparacji wojennych, ale mamy na głowie amerykańską ustawę 447. Apelowałbym tutaj do rządu o konsekwencję prawną w tej sprawie - stwierdził Jan Filip Libicki, senator Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Informacja ws. listu znalazła się na stronach internetowych Baldwin, która reprezentuje w Senacie stan Wisconsin oraz senatora z Florydy Rubio. Petycję sygnowało dotychczas łącznie 88 z 100 senatorów USA. Znaleźli się pośród nich m.in. kandydaci do nominacji Partii Demokratycznej na urząd prezydenta Elizabeth Warren, Kamala Harris, Kristen Gillibrand, Bernie Sanders oraz Cory Booker.

Sygnatariusze listu powołują się na silne więzi łączące oba kraje od amerykańskiej wojny o niepodległość i trwające do dzisiaj dzięki partnerstwu w NATO. Twierdzą, że sojusz opiera się nie tylko na wspólnych interesach, ale także wspólnych ideałach. Zaliczają do nich poszanowanie praw własności prywatnej, co uznają za podstawę sukcesu demokracji.

W lutym Pompeo, który przebywał w Warszawie na konferencji w poświęconej problematyce pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, nawiązał także do sprawy zwrotu mienia. Wezwał Polskę do kompleksowej restytucji.

W swoim liście senatorowie przyznają, że Polska ogromnie ucierpiała podczas II wojny światowej, a jej ludność żydowska została wyselekcjonowana przez nazistów do eksterminacji. Powołując się na Muzeum Holokaustu w USA twierdzą, że ok. 3 miliony Żydów – 90 proc. przedwojennej populacji Żydów w Polsce - zostało zamordowanych przez nazistów. Wskazują na szacunki, że naziści zabili również 1,9 miliona Polaków, nieżydowskich cywilów.

„To reżim nazistowski oraz jego sojusznicy i współpracownicy - nie Polska - systematycznie konfiskowali żydowską własność podczas II wojny światowej” – przyznają sygnatariusze listu. Podkreślają zarazem, że po wojnie reżim komunistyczny w Polsce znacjonalizował majątek należący do Żydów i ludności nieżydowskiej. Jak utrzymują, w ciągu dekad od upadku żelaznej kurtyny ocaleni z Holokaustu Żydzi polskiego pochodzenia i ich rodziny, a także inni, przekonali się, że prawie niemożliwe jest odzyskanie odszkodowania za własność znacjonalizowaną przez polski reżim komunistyczny.

Z Janem Filipem Libickim rozmawiał Antoni Opaliński

Polskie Radio 24/tb/PAP

--------------------------------------

Data emisji: 06.08.2019

Godzina emisji: 10.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Witold Waszczykowski: jesteśmy po dobrej stronie mocy ws. restytucji mienia

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 08:27
- W świecie funkcjonuje olbrzymia diaspora żydowska, również w USA, i problem restytucji mienia zawsze w administracji amerykańskiej będzie wrzucany. Diaspora będzie o tym przypominać, trzeba będzie twardo odpowiadać, jak to wygląda - mówił w Polskim Radiu 24 były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szymon Szynkowski vel Sęk: ustawa 447 nie rodzi konsekwencji prawnych dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 16:18
- Nasze stanowisko w tej sprawie zawsze było jednoznaczne, w tym sensie ustawa nic nie zmieniła: nie ma możliwości zrealizowania kwestii restytucji mienia, tak zwanego bezspadkowego - mówił nt. ustawy 447 w Polskim Radiu 24 Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roszczenia żydowskie o mienie bezspadkowe. Błażej Spychalski: ten temat jest zamknięty

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 08:43
- Jeżeli chodzi o mienie pożydowskie, to owszem, mamy swoje rozwiązania, natomiast jeżeli chodzi o mienie bezspadkowe, to tutaj sprawa jest według polskiego prawa, polskiego rządu, zamknięta - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta RP. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Hofman o ustawie 447: poziom niezrozumienia rzeczywistości jest w naszym kraju wysoki

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2019 07:55
- Jeżeli środowiska żydowskie w Izraelu i Stanach Zjednoczonych dostrzegą, że mogą w łatwy sposób wydobyć pieniądze, to będą starały się to zrobić. Należy więc dmuchać na zimne - powiedział w Polskim Radiu 24 o ustawie 447 Artur Hofman, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szymon Szynkowski vel Sęk: jestem zwolennikiem dyplomacji realnej

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 10:55
- Jestem przeciwny anonsowaniu rezultatów wizyty przed jej zrealizowaniem. Jestem zwolennikiem dyplomacji realnej, konkretnej, gdzie kropkę nad "i" stawia się w trakcie wizyty, tam podejmuje się realną decyzję - mówił w Polskim Radiu 24 Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń