Wspomnienia z powstania. Entuzjazm i radość przeplatały się z dramatem ofiar

2019-08-01, 15:10

Wspomnienia z powstania. Entuzjazm i radość przeplatały się z dramatem ofiar
insurgent barricade during the Warsaw Rising of 1944. Foto: PAP/CAF

W związku z obchodami 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego gościem Polskiego Radia 24 był Andrzej Lajer, kombatant. Weteran walk powstańczych opowiadał o swoich przeżyciach związanych z rozpoczęciem zbrojnego zrywu.

Posłuchaj

1.08.19 Andrzej Lajer: Entuzjazm i radość przeplatały się z tragedią ofiar
+
Dodaj do playlisty

Andrzej Lajer jest weteranem Powstania Warszawskiego. Żołnierz należał do Zgrupowania "Chrobry II". W swoim wspomnieniu relacjonuje z ogromną precyzją przebieg pierwszego dnia powstania.

Powiązany Artykuł

Paweł Ukielski
Paweł Ukielski: Niemcy nie odpowiedzieli za zbrodnie popełnione podczas powstania

Dwa światy podczas Powstania Warszawskiego

Jak relacjonuje kombatant, pierwsze strzały padły długo przed Godziną "W", o 10 rano przy ulicy Niemcewicza. Pan Andrzej wspomina pierwsze dni Powstania Warszawskiego, przedstawiając je jako dwa światy. Z jednej strony dało się zauważyć entuzjazm i radość mieszkańców Warszawy, którzy wywieszali flagi i cieszyli się ze skutecznych walk powstańców z Niemcami.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego". 1 sierpnia. Czyta autor, Miron Białoszewski

- Jest nie do uwierzenia, że działy się takie przyjemne rzeczy, a obok, gdzie padały granaty, albo strzały - bo były ze wszystkich stron - odgrywała się tragedia - wspomina weteran.

Nie wszyscy Niemcy byli źli

Pan Andrzej Lajer podkreśla, nie wszyscy Niemcy byli źli i nie wszystko było zawłaszczone przez Hitlera. Kombatant opowiedział historię znajomości jego ojca z SS-manem, który nosił nazwisko Layer. Niemiecki żołnierz uznał, że musi to być jakaś rodzina i zapoznał się bliżej z ojcem pana Andrzeja.

Odszkodowania od Niemiec za Powstanie Warszawskie?

Andrzej Lajer, zapytany przez Tadeusza Płużańskiego o wnioski i konsekwencje Powstania Warszawskiego, nawiązał do zagadnienia reparacji i odszkodowań wojennych.

- Uważam, że odszkodowanie, któtre dostaliśmy od Związku [Sowieckiego], było wielkim oszustwem. Polska nie mogła się wtedy nie zgodzić na przedstawione warunki. Było powiedziane: 100 proc. odszkodowania bierze Rosja, z tego 15 oddaje Polsce. To było przekłamanie, to było straszne - mówił Pan Andrzej.

Rozmawiał Tadeusz Płużański.

***

Data emisji: 1.08.2019

Godzina emisji: 13:36

PR24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej