X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Lewica się jednoczy. Jakub Majmurek: nie jest to małżeństwo z rozsądku, tylko z przymusu

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 13:00
- Lewica jest w bardzo ciężkiej sytuacji. SLD zostało wypchnięte z Koalicji Obywatelskiej, Wiosna przeżyła w eurowyborach twarde lądowanie, a Razem nigdy nie przekroczyło dwóch procent poparcia - powiedział Jakub Majmurek, publicysta Krytyki Politycznej. Gośćmi Polskiego Radia 24 byi również Miłosz Lodowski i prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Audio
  • 20.07.19 Publicyści o lewicowej koalicji
  • 20.07.19 Prof. Arkadiusz Jabłoński: po 2015 roku wydawało się, że czas SLD już minął.
SLD, Wiosna i Razem idą do wyborów wspólnie, jako Lewica.
SLD, Wiosna i Razem idą do wyborów wspólnie, jako Lewica. Foto: PAP/Marcin Obara

Lider PO Grzegorz Schetyna zapowiedział start w jesiennych wyborach parlamentarnych w formule Koalicji Obywatelskiej, jednak bez PSL i SLD. W odpowiedzi na to Wiosna, SLD i Lewica Razem podjęły decyzję o utworzeniu wspólnych list wyborczych. "Dogadaliśmy się, żeby wygrać z PiS" - mówił Włodzimierz Czarzasty podczas wspólnej konferencji prasowej z Robertem Biedroniem i Adrianem Zandbergiem.

Czytaj więcej
napieralski.jpg
Grzegorz Napieralski: Włodzimierz Czarzasty musiał szukać sojuszników

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Tomasz Trela (SLD): ze Zjednoczoną Prawicą można wygrać

- Partie lewicowe nie mają zbytnio wyboru, a ich koalicja nie jest nawet małżeństwem z rozsądku, tylko z przymusu. Każda partia osobno nie ma w polityce czego szukać, więc będą musieli jakoś się dogadać - stwierdził Jakub Majmurek. Publicysta podkreślił również, że pragmatyka polityczna musi być silniejsza od podziałów z przeszłości. - Jeżeli dawne słowa miałyby przekreślić współpracę, która jest absolutnie konieczna, to dowodziłoby tego, że liderzy tych formacji nie nadają się do polityki - powiedział.

"Próg wyborczy może być zbyt wysoki, nawet dla zjednoczonej lewicy"

Miłosz Lodowski zadał zaś pytanie: ile klasycznej lewicy zostało w koalicji SLD, Wiosny i Razem?. - Troska o słabszych finansowo została w pełni zagarnięta przez rząd PiS, więc jaki program mają zamiar realizować te cudem połączone trzy formacje? Obawiam się, że będą to działania, które mają jedynie wywrócić do góry nogami kwestie światopoglądowe Polaków - ocenił gość PR24. Publicysta stwierdził jednak, że wynik wyborczy lewicy "nie będzie zatrważający dla naszego społeczeństwa". - Jeśli pójdą do wyborów jako koalicja, to próg wyborczy może się okazać zbyt wysoki - dodał.

Magiczne myślenie lewicy

W odniesieniu do porozumienia między SLD, Razem i Wiosną prof. Arkadiusz Jabłoński zauważył, że po lewej stronie sceny politycznej pojawiło się magiczne myślenie, że zsumuje się poparcie dla tych trzech partii i dzięki temu uzyskają w wyborach ok. 10 proc. głosów. Dodał również, że koalicja będzie szansą dla SLD, by powrócić do poważnej polityki.

– Wydawało się, że po 2015 roku czas tego ugrupowania minął, a teraz za zgodą formacji budujących do tej pory swój image na tym, że są czymś innym niż SLD, widzimy próbę powrotu tej partii do Sejmu. Posiada ona w lewicowej koalicji przewagę sporych struktur terenowych oraz rozpoznawalności, a to jest w bezideowej układance istotne – wskazał.

Czytaj więcej
Maciej Konieczny 1200_.jpg
Maciej Konieczny (Partia Razem): nie można chodzić tylko na prawych nogach

>>> [CZYTAJ TAKŻE] W. Czarzasty: Grzegorz Schetyna przestał wierzyć w zwycięstwo

Polskie Radio 24/jp/db

------------------------------------

Data emisji: 20.07.2019

Godzina emisji: 11.06, 15.33

Czytaj także

Wybory parlamentarne 2019. Lewica tworzy wspólny blok

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 13:25
- Miałeś, Grzegorzu, wielką szansę, żeby być przywódcą polskiej demokracji. Dzisiaj abdykowałeś z pozycji lidera opozycji - powiedział podczas konferencji prasowej Włodzimierz Czarzasty, szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej, odnosząc się do decyzji PO ws. formuły startu w wyborach parlamentarnych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gabriela Morawska-Stanecka (Wiosna): jedność lewicy - recepta na sukces

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 11:20
- Powstanie bloku lewicowego jest sprawą oczywistą. Lewica będzie jednością - to recepta na sukces – mówiła w Polskim Radiu 24 Gabriela Morawska-Stanecka, wiceprzewodnicząca Wiosny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Trela (SLD): ze Zjednoczoną Prawicą można wygrać

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 14:00
- Nie przyjmuję żadnego argumentu, że PiS jest nie do pokonania. Może przez jeden blok tak, ale może blok Koalicji Obywatelskiej i Lewicy pokonają PiS. Liczy się ciężka praca, a nie użalanie się nad swym losem - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Trela, wiceprzewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej. 
rozwiń zwiń