X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Politolog: zostanie otwarty nowy front sporu SLD z PO

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 13:30
Liderzy partii Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń i Adrian Zandberg spotkają się, by przedyskutować szczegóły kolalicji. Tworzące się koalicje po opozycyjnej stronie polskiej sceny politycznej oraz decyzje, które podjęli liderzy Platformy Obywatelskiej omówili prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersyt Lubelski), dr Tomasz Żukowski (Uniwersytet Warszawski), publicysta Marek Król oraz Jezry Mosoń z Fundacji Fibre.
Audio
  • 18.07.2019 Gość PR24: prof. Mieczysław Ryba (KUL)
  • 18.07.2019 Gość PR24: dr Tomasz Żukowski, socjolog (UW)
  • 18.07.2019 Gość PR24: Marek Król, publicysta
  • 18.07.2019 Gość PR24: Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre)
Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna na konferencji prasowej po posiedzeniu zarządu Platformy Obywatelskiej. Warszawa, 18.07.2019.
Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna na konferencji prasowej po posiedzeniu zarządu Platformy Obywatelskiej. Warszawa, 18.07.2019. Foto: PAP/Piotr Nowak

- To ważny moment dla lewicy. Historyczny. Zaczynamy nowy rozdział naszej współpracy. Lewica zawsze odnosiła zwycięstwo, kiedy szła do wyborów zjednoczona - powiedział Robert Biedroń. Według lidera partii Wiosna lewicowy blok najprawdopodobniej współtworzyć będą też SLD i Lewica Razem, ale do udziału w nim zaprosił również środowiska obywatelskie.

"Nie dzieli nas nic w praktyce oprócz drobnych różnic programowych i szyldów partyjnych. Nie ma więc żadnego powodu, żeby dzisiaj, w tak trudnym momencie dla Polski, polska lewica, wszystkie postępowe siły miały iść do tych wyborów podzielone" - powiedział Biedroń.

Do wyborów parlamentarnych idziemy jako Koalicja Obywatelska – nie jako koalicja partii politycznych, ale jako koalicja tych wszystkich, którzy podzielają nasz światopogląd i pomysł na Polskę; chcemy koalicji demokratów i patriotów – poinformował kilka godzin wcześniej lider PO Grzegorz Schetyna. W Warszawie zebrał się Zarząd Krajowy PO, który ustalił, w jakiej formule Platforma wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Ostatnie polityczne wydarzenia na przedwyborczej scenie politycznej omówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Mieczysław Ryba. Nie pozostawia złudzeń. - W tym modelu PO wygrać nie może, może liczyć na cud - stwierdził prof. Mieczysław Ryba. - Decyzje Grzegorza Schetyna przybliżają PiS do zwycięstwa wyborczego. Wszystkie układanki spełzły na niczym, projekt Schetyny nie wypalił. W tym modelu PO wygrać nie może, może liczyć na cud - powiedział uczony z KUL.

W wypowiedzi prof. Mieczysława Ryby nie brakowało surowej oceny działalności lidera Platformy Obywatelskiej.

- Oni reanimowali SLD, nie potrafili pokonać Biedronia poprzez swoją koalicję lewicową, pozwolili przetrwać PSL. Wszystko trzeba zaczynać od zera. Strategia modelu bycia w opozycji nie przyniosła efektu  - stwierdził prof. Mieczysław Ryba. - Jeśli PO liczyła na długi marsz, to nie trzeba było definiować się 4 lata temu jako totalna opozycja. Trzeba było konstruktywne podchodzić i nie wzmacniać w wyborach do PE lewej flanki - dodał. 

W co gra GrzegorzSchetyna?

Socjolog Tomasz Żukowski podczas rozmowy w Polskim Radiu 24 postawił tezę, że Grzegorz Schetyna uznał, że "dalszy zwrot PO na lewo będzie dla niego poważnym zagrożeniem w długiej perspektywie". - Zdecydował, że jeśli z SLD, to i z PSL. Jeśli bez PSL, to i bez SLD - tłumaczył Tomasz Żukowski. Według gościa PR24 "Schetyna gra w to, że będzie największą formacją anty-PiS".

- Po wyborach pozostanie nr 1 na opozycji, niektórzy konkurenci odpadną, bo nie przekroczą progu wyborczego - wyjaśniał Tomasz Żukowski według którego konsekwencją startu różnych bloków będzie to, że niektóre ugrupowania tak bardzo zbliżą się do progu wyborczego, że "znajdą się poniżej progu i zdobędą zaledwie finansowanie". 

Według Tomasza Żukowskiego, konsekwencją przetasowań na naszej scenie politycznej będzie to, że podniesie się temperatura sporu politycznego. Powód? Zostanie otwarty nowy front - spór SLD z PO. - To rzecz w demokracji naturalna. Optymalną strategią SLD jest przekształcanie połączonych sił SLD-PO w nową formację, gdzie ludzie SLD będą czuć się coraz lepiej - kreślił długofalowe cele polityczne dr Tomasz Żukowski.

PiS z większością konstytucyjną?

Publicysta Marek Król uważa, że w wyniku podziałów na scenie politycznej może dojść do sytuacji, że do Sejmu wejdą dwie partie - PiS i PO.  - To oznacza, że PiS będzie miało większość konstytucyjną - powiedział Marek Król. - Opozycja spełnia marzenia wielkiego reżysera Jarosława Kaczyńskiego - dodał. Komentując decyzje liderów PO, Marek Król stwierdził, że Grzegorz Schetyna "troche nie miał wyboru". - PO groził ostry konflikt wewnętrzny. Wynik może byłby lepszy, ale trzeba było podzielić się miejscami - podsumował.

Wspólny start lewicowych ugrupowań potwierdził Włodzimierz Czarzasty. - Stworzymy blok lewicowy; wieczorem spotkanie z Zandbergiem i Biedroniem; SLD ma kandydatów, ale oczywiście w ramach współpracy, będziemy współtworzyć wspólne listy; będziemy zapraszać wszystkie podmioty lewicowe - powiedział i zwrócił się do Grzegorza Schetyny. - Miałeś Grzegorzu wielką szansę, żeby być przywódcą polskiej demokracji - dzisiaj abdykowałeś z pozycji lidera opozycji; szef PO zrobił wielki krok w kierunku zwycięstwa PiS - stwierdził.

Rozmawiał: Ryszard Gromadzki, Antoni Trzmiel

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

PR24/tb/IAR

____________________ 

Data emisji: 18.07.2019

Godzina emisji: 12.45, 13.33, 14.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Joanna Miziołek o Szóstce Schetyny: PO musi jeszcze przejść przez swój czyściec

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 16:57
- Największym problemem Platformy Obywatelskiej nie jest program, ale wiarygodność. PO musi przejść przez swój czyściec - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Miziołek (Wprost). Wyborczy program opozycji skomentował również Sławomir Jastrzębowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Bejda: na listach PSL-u będzie wiele niespodzianek

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 17:30
- Otwieramy się na inne kandydatury, którym bliskie są nasza droga i nasze wartości. Na kandydatury, które chcą pracować dla Polski i Polaków. Będzie wiele niespodzianek wśród nazwisk na listach PSL-u. Niektórzy mogą się zdziwić - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Paweł Bejda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Konieczny: utworzymy możliwie najszerszy front na lewo od PO-PiS

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 11:00
- Z pewnością nie będzie dwóch list na lewo od PiS i PO. Wszyscy będą na jednym pokładzie. Domyślną formułą startu powinna być dla nas koalicja. 8 procentowy próg wyborczy jest wyzwaniem, ale warto spróbować - powiedział w Polskim Radio 24 Maciej Konieczny z partii Razem.
rozwiń zwiń