X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki: polityka energetyczna wdrażana przez Niemcy jest antyklimatyczna

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 13:00
Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, potwierdził, że w Polsce powstanie sześć reaktorów jądrowych. W Polskim Radiu 24 o polityce energetycznej państwa oraz tym, jak energetyka jądrowa postrzegana jest w Europie, mówił Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki. 
Audio
  • 10.07.2019 Gość PR24: Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

Polska, realizując projekty zmierzające do redukcji emisji CO2, jednocześnie chce nadal w kolejnych dekadach korzystać w znacznej mierze z energetyki opartej na węglu. Choć udział tego surowca w miksie energetycznym będzie się stopniowo zmniejszał, jeszcze w 2030 roku ma wynosić 60 proc. W 2040 roku węgiel w rodzimej energetyce ma odpowiadać już za poniżej 30 proc. wytwarzanej energii. Projekt Polityki Energetycznej do 2040 roku uwzględnia też wdrożenie w Polsce energetyki jądrowej. Mają dostarczyć 20 proc. krajowej energii.

Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, potwierdził w rozmowie z Polskim Radiem, że rząd pełną parą pracuje nad wprowadzeniem w Polsce elektrowni atomowych. - Do końca 2045 roku w Polsce będzie działało sześć reaktorów jądrowych o łącznej mocy 6 gigawatów. Będą odpowiadały za 20 proc. krajowego zapotrzebowania - zapewnił Piotr Naimski. - Chcemy utrzymać produkcję energii z węgla w Polsce. W Katowicach powiedziałem "Węgiel+". Jeżeli chcemy utrzymać węgiel, to musimy mieć takie źródła, które nie emitują dwutlenku węgla, czyli odnawialne źródła energii - w szczególności morskie farmy wiatrowe, ale też do tych źródeł oczywiście należy energetyka jądrowa, elektrownie atomowe - powiedział Piotr Naimski.

Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki, mówił w Polskim Radiu 24 o polskich potrzebach i planach w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, a także europejskim otoczeniu, które tak, jak np. Niemcy, odchodzi od atomu. - Niemcy są potężnym graczem na forum unijnym. Niemcy budują hub gazowy i już teraz handlują gazem, dużo rosyjskiego gazu trafia na Ukrainę. Niemcy wywierają presję na inne kraje, a sami emitują najwięcej dwutlenku węgla w Europie, korzystając z węgla brunatnego. Nie można mówić o dekarbonizacji u naszych zachodnich sąsiadów. Zamykają co prawda kopalnie, ale przeszli na import węgla - powiedział Jakub Wiech. - Polityka energetyczna wdrażana przez Niemców jest antyklimatyczna - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 zauważył ponadto, że inwestycje w energetykę jądrową wypadły z agendy inwestycyjnej Unii Europejskiej. - To sprzeczności z ustaleniami naukowców, którzy twierdzą, że to energetyka jądrowa jest tym źródłem energii, która ma szansę pomóc w walce z niekorzystnymi zmianami średniej temperatury na ziemi - przypomniał Jakub Wiech. Podkreślił, że takie kraje jak Polska "będą musiały przestawić swoje systemy elektro-energetyczne na gaz i odnawialne źródła".

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Ryszard Gromadzki.

Polskie Radio 24/tb

--------------------------

Data emisji: 10.07.19

Godzina emisji: 11.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Polska powinna postawić na atom?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 11:45
Minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy wskazywał, że Polska potrzebuje elektrowni jądrowej. W związku z polityką klimatyczną UE nasz kraj musi znacząco obniżyć emisję CO2, co wiąże się z częściową rezygnacją z elektrowni węglowych. Jak ukształtować nowy mix energetyczny? W audycji Szukając Dziury w Całym mówił o tym Piotr Maciążek z Defence24.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Jakóbik: energia atomowa to bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 12:02
- Atom to bezemisyjna forma pozyskiwania energii, która także zapewnia bezpieczeństwo dostaw - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu "Biznes Alert". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyszłość energetyczna Polski. "Tani węgiel to mit"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 14:50
- Mitem jest to, że węgiel w Polsce jest tani. Tańszy jest ten z Rosji. Gdyby działać czysto komercyjnie, należałoby zacząć eksportować węgiel z Rosji, co niekoniecznie jest zgodne z polityką bezpieczeństwa energetycznego Polski – powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Krystyna Bobińska, ekspert ds. energetyki (Instytut Sobieskiego). Gościem PR24 był też Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karolina Baca-Pogorzelska o energetyce jądrowej: decyzje powinny zapadać już teraz

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 11:36
- Jeżeli chcemy decydować się na energetykę atomową, decyzje rządowe na najwyższym szczeblu powinny zapadać już teraz - powiedziała w Polskim Radiu 24 Karolina Baca-Pogorzelska z "Dziennika Gazety Prawnej". Publicystka na naszej antenie mówiła o trwającym szczycie COP24 w Katowicach i projekcie strategii "Polityka energetyczna Polski do 2030 roku". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W którym kierunku zmierza polska polityka energetyczna?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 15:46
W jakim kierunku zmierza polityka energetyczna w Polsce, zastanawiali się m.in. goście programu Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata PR24. Eksperci o polityce energetycznej państwa

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 21:00
- Założenia rządu są piekielnie ambitne - ocenił w Polskim Radiu 24 Dawid Piekarz z Instytutu Staszica, odnosząc się do planów polskich władz w kontekście polityki energetycznej. Naszymi gośćmi byli również Wojciech Jakóbik z "BiznesAlert.pl", Bartłomiej Derski z portalu "WysokieNapięcie.pl" i Lidia Grzegorczyk z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Roszkowski: rośnie w Polsce import węgla kamiennego

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 21:02
- W naszym kraju w wytwarzaniu energii cieplnej i elektrycznej dominują podmioty państwowe - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski, szef Instytutu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Marian Szołucha: Polska nie jest zacofana dlatego, że stawia na węgiel. Próbują to nam wmówić unijni eurokraci

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 08:00
- Nieprawdą jest twierdzenie, że Polska jest zacofana, ponieważ stawia na węgiel. Próbują to nam wmówić niektóre media i główny nurt unijnych eurokratów - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marian Szołucha z Uczelni Vistula. Gościem audycji był również Wojciech Jakóbik z portalu Biznesalert.pl.
rozwiń zwiń