X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Barbara Piwnik: prawo pozwala na stosowanie surowych kar

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 10:40
- Sprawiedliwe orzeczenia będą wtedy, gdy rozstrzygnięcie w sądzie i jego uzasadnienie będą powszechnie znane i rozumiane - powiedziała w Polskim Radiu 24 Barbara Piwnik, była minister sprawiedliwości, sędzia.
Audio
  • 14/06.2019 Barbara Piwnik: prawo pozwala na stosowanie surowych kar
Sędzia Barbara Piwnik
Sędzia Barbara PiwnikFoto: PR24

W czwartek przed godz. 23 Sejm przyjął 41 poprawek Senatu do nowelizacji Kodeksu karnego, zaostrzającej kary m.in. za przestępstwa pedofilii. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta. 

Przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowela przewiduje m.in. wprowadzenie elastycznego wymiaru kar. Wyeliminowana zostanie kara 25 lat pozbawienia wolności, stanowiąca odrębny rodzaj kary. Wydłużono natomiast karę terminowego pozbawienia wolności do 30 lat, pozostawiając jako dolną granicę miesiąc. 

Barbara Piwnik, była minister sprawiedliwości, przyznała w Polskim Radiu 24, że "zaostrzenie kary nie odstraszy potencjalnego sprawcy". 

- Sprawiedliwe orzeczenia będą wtedy, gdy rozstrzygnięcie w sądzie i jego uzasadnienie będą powszechnie znane i rozumiane. Dziś umarła instytucja osoby, która przysłuchuje się rozprawie w sądzie. Ludzie przestali przychodzić do sądów. Brutalność sprawców zawsze spotykała się z surową reakcją i prawo pozwala na stosowanie surowych kar. Każdego z nas obowiązuje znajomość prawa, a nieznajomość jego szkodzi - powiedziała sędzia.

Nowelizacja została przyjęta przez Sejm 16 maja. Tydzień później Senat zarekomendował wprowadzenie do ustawy pakietu 42 poprawek wniesionych przez klub PiS i częściowo przez Biuro Legislacyjne Senatu. We wtorek sejmowa komisja ustawodawcza zarekomendowała 41 spośród 42 senackich poprawek. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadziła Magdalena Złotnicka.

Polskie Radio 24/dn/PAP

------------------------------------

Data emisji: 14.06.2019

Godzina emisji: 9.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister sprawiedliwości chce kar surowych i nieuchronnych

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 16:23
- Kara powinna być i nieuchronna w miarę możliwości, i odpowiednio surowa. Nie ma tutaj alternatywy - powiedział w Senacie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zaznaczył też, że w przypadku najcięższych przestępstw kara powinna izolować sprawców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Ziobro: przygotowujemy dodatkowy "prezent" dla bandytów

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 06:38
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro powiedział, że resort pracuje nad zmianami w prawie, które mają doprowadzić do dłuższego pobytu w więzieniach przy najcięższych przestępstwach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji Kodeksu karnego

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 23:42
W czwartek przed godz. 23 Sejm przyjął 41 poprawek Senatu do nowelizacji Kodeksu karnego zaostrzającej kary m.in. za przestępstwa pedofilii. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
rozwiń zwiń