X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Elżbieta Rafalska: rynek pracy się zmienia

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 11:33
- Mamy zupełnie inny rynek pracy niż kilka lat temu, to jest rynek pracownika, konkurujemy o niego. Dobrze, że padła jednoznaczna deklaracja z ust premiera o rezygnacji z testu przedsiębiorcy - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Audio
Elżbieta Rafalska
Elżbieta RafalskaFoto: PR24/AK

Nie będzie tak zwanego testu przedsiębiorcy. Deklarację w tej sprawie złożyła w "Sygnałach dnia" radiowej Jedynki rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Od kilku miesięcy media donosiły o pracach w Ministerstwie Finansów  nad stworzeniem takiego testu. Jego wprowadzenie oznaczałoby wyższe podatki mikroprzedsiębiorców, którzy świadczą usługi tylko dla jednego podmiotu i wystawiają jedną fakturę w miesiącu. Joanna Kopcińska podkreśliła, że doniesienia medialne są nieprawdziwe, a rząd nie pracuje nad nowelizacją przepisów podatkowych w tym zakresie.

Deklarację o tym, że nie będzie testu przedsiębiorcy, złożył dziś na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Jednoznacznie zapewnił, że osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mają się czego obawiać.

Minister rodziny odniosła się także do dyskusji o poziomie płacy minimalnej. - Proszę pamiętać o tym, że jesteśmy na wstępnym etapie przeprowadzenia procedury minimalnego wynagrodzenia. Dzisiaj jest już wiadome, że wzrost minimalnego wynagrodzenia nie będzie mniejszy niż 96 zl. To jest punkt startowy. Znamy propozycje związków zawodowych, natomiast strona rządowa jest na etapie formułowania swojej propozycji, która będzie przedstawiona na Radzie Dialogu Społecznego do 15 czerwca. Jestem przekonana, że będzie ono znacznie odbiegało od minimalnego progu - wyjaśniała Elżbieta Rafalska.

- Cały czas jest dążenie do tego, aby relacja minimalnego do przeciętnego wynagrodzenia rosła i dążyła do oczekiwanych nie tylko przez stronę związkową, 50 proc. Tegoroczne minimalne wynagrodzenie to poziom 47,2 proc. - zaznaczyła minister.

Przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło w Polsce w minionych czterech latach o niemal 700 zł, a w samym tylko 2018 roku o 300 zł - do poziomu 4585 zł. Rosło ono sukcesywnie przez kolejne lata, jednak realny wzrost, o 5,3 proc. w zeszłym roku, był zdecydowanie najwyższy w dekadzie.

W ostatnich latach dynamicznie rosła też płaca minimalna brutto. Wynosi w tym roku 2250 zł, czyli o 500 zł więcej niż w roku 2015. Oznacza to wzrost płacy minimalnej w tym okresie o 28 proc., czyli znacznie więcej niż w poprzednich latach.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Anna Grabowska.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 16.05.2019

Godzina emisji: 10.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elżbieta Rafalska: bardzo się cieszę, że polskie 500+ zachwiało rynkiem zatrudnienia sezonowego w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 12:16
- Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego tak było? Dlatego że nie było możliwości znalezienia zatrudnienia na polskim rynku pracy, dlatego że zarobki były i są dalej wyższe w Niemczech, ale dzisiaj mamy alternatywę - mówiła w Polskim Radiu 24 o kryzysie branży szparagowej w Niemczech minister pracy, rodziny i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Kuźmiuk: polska gospodarka skazana jest na wysoki wzrost

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2019 22:06
– Inwestycje, eksport i konsumpcja. Trzy silniki wzrostu gospodarczego Polski są włączone. Patrząc optymistycznie, polska gospodarka skazana jest na wysoki wzrost – powiedział Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. – Sytuacja polskiej gospodarki i decyzje naszego rządu to dla Komisji Europejskiej bardzo dobry przykład – dodał kandydat PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu Mazowsze.
rozwiń zwiń