X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Mikołaj Wild: dzięki Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu w 2023 roku pojedziemy polską koleją 250 km/h

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 14:53
- Po koniecznych usprawnieniach już od 2023 roku po Centralnej Magistrali Kolejowej pojedziemy 250 km na godzinę - mówił na antenie PolskiegoRadia 24 Mikołaj Wild, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. 
Audio
  • Mikołaj Wild stwierdził, że przy okazji budowy CPK, znacznie rozbudowana zostanie sieć kolejowa (Polskie Radio 24/Temat dnia)
Mikołaj Wild
Mikołaj Wild Foto: Robert Bartosewicz / PR24

W poniedziałek rząd przyjął wykaz linii kolejowych o znaczeniu państwowym. Opracowanie to ma umożliwić m.in. sprawniejszą realizację inwestycji kolejowych w ramach planowanej budowy CPK.

Szczegóły projektu sieci linii kolejowych (planowanych do budowy i istniejących), która ma być szkieletem systemu transportowego kraju, a także zapewnić połączenie 120 miast z CPK i Warszawą w czasie nie dłuższym niż 150 minut, zaprezentowano w poniedziałek na dworcu Łódź Fabryczna.

- Wczorajsza decyzja Rady Ministrów może być bez przesady uznana za decyzję historyczną. Ta decyzja to zobowiązanie się w imieniu Rzeczpospolitej, wobec obywateli Rzeczpospolitej przyjęcia, wybudowania i utrzymywania systemu w skład którego będzie wchodził Centralny Port Komunikacyjny i arterie kolejowe, które będą zasilać ten port. Poprowadzą one we wszystkie regiony Polski, skomunikują regiony Polski ze sobą i oczywiście z Polską centralną, która w wyniku zaszłości historycznych też pozostaje nieskomunikowana - podkreślił Mikołaj Wild.

Prowadzący zwrócił uwagę na kwestię połączeń kolejowych, które zostały wyznaczone jeszcze za czasów zaborów.

- Odziedziczyliśmy jako II Rzeczpospolita ten układ sieci kolejowej z liniami magistralnymi, które wiodły do stolic nieistniejących już dzisiaj imperiów XIX-wiecznych. Następnie w niewielkim stopniu, aczkolwiek z wielkim wysiłkiem rozbudowywaliśmy ten system w II RP, w czasie PRL-u powstała centralna magistrala kolejowa, niedokończona, ponieważ miała być faktycznie poprowadzona aż do morza - stwierdził Wild.

- Warto pamiętać, że centralna magistrala kolejowa jest pierwszą koleją dużych prędkości w całym regionie Europy Środkowej oddana do użytku kilka lat przed francuskim TGV z geometrią, która umożliwiała poruszanie się z prędkością do 300 km na godzinę, ten potencjał nigdy nie został w pełni wykorzystany - zaznaczył gość Polskiego Radia 24.

- Po koniecznych usprawnieniach już od 2023 roku po Centralnej Magistrali Kolejowej pojedziemy 250 km na godzinę - dodał. 

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Antoni Trzmiel. 
PR24/dcz

____________________ 

Data emisji: 30.04.2017

Godzina emisji: 13.09

Zobacz więcej na temat: centralny port komunikacyjny
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z CPK pociągiem do Warszawy w kwadrans. Rząd o wykazie połączeń kolejowych o znaczeniu państwowym

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 14:15
Rząd przyjął przepisy, w myśl których państwo polskie zobowiązało się do realizacji systemu komunikacyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier o programie kolejowym CPK: powstanie 1600 km nowych linii kolejowych

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 17:56
- Centralny Port Komunikacyjny (CPK) może stać się centrum biznesowym i komunikacyjnym Polski - podkreślił w poniedziałek w Łodzi premier Mateusz Morawiecki. W ramach tej inwestycji powstanie 1600 km nowych linii kolejowych, zapewniających szybki dojazd do portu i do Warszawy.
rozwiń zwiń