X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Publicyści o restytucji mienia żydowskiego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 15:05
- Gdyby Polska miała realizować zapisy wynikający z ustawy 447 byłoby to skandaliczne. Polska nie otrzymała reparacji od Niemiec za potworne straty II Wojny Światowej. Ktoś gra tą sprawą – mówił Wojciech Reszczyński. O sprawie restytucji mienia żydowskiego dyskutowali także w Polskim Radiu 24 publicyści: Sławomir Jastrzębowski, Mirosław Skowron i Andrzej Rafał Potocki.
Audio
Donald Trump. Waszyngton, 17.04.2019
Donald Trump. Waszyngton, 17.04.2019Foto: PAP/EPA/SHAWN THEW

Prezydent USA Donald Trump podpisał w maju 2018 r. ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu. W grudniu 2017 r. ustawę zarejestrowaną w dzienniku ustaw jako S.447 (ustawa Senatu nr 447) jednomyślnie przyjęła izba wyższa amerykańskiego Kongresu, a pod koniec kwietnia 2018 r. także jednomyślnie, przez aklamację, przyjęła ją Izba Reprezentantów.

Andrzej Rafał Potocki odniósł się do ujawnione notatki ambasadora Polski w Izraelu. - Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Informacja o domniemanej chęci realizacji zapisów ustawy 447  wypłynęła prawdopodobnie ze środowisk Konfederacji, która jest blisko progu wyborczego. Pytanie, czy informacja o notatce jest prawdziwa, czy też jest to element kampanii wyborczej – dociekał publicysta Tygodnika Sieci.

Sławomir Jastrzębowski apelował, by nie lekceważyć ustawy 447. - To jest konsekwentnie realizowana przez amerykańskie środowiska żydowskie polityka wywierania nacisku na Polskę. W tej chwili polskie prawo nie przewiduje żadnych legalnych rozwiązań, które mogłyby doprowadzić do realizacji zapisów tej ustawy. Ktoś zobaczył możliwości działalności "przedsiębiorstwa Holokaust" w Polsce – komentował.

Mirosław Skowron przypominał, że żądania restytucji mienia żydowskiego w Polsce nie są nowe. – Sprawa pojawiła się już w 1991 r. Od tego czasu były w Polsce rządy bardziej spolegliwe w spełnianiu tego typu oczekiwań, jednak nigdy nie udało się tego przegłosować – zaznaczył gość audycji.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Tadeusz Płużański.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 20.04.2019

Godzina emisji: 14:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zbigniew Kuźmiuk: nie ma w naszym systemie mienia bezspadkowego. Wszystkie roszczenie zostały załatwione

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 22:08
- Platforma Obywatelska postawiła nas w bardzo trudnej sytuacji. Premier Donald Tusk i prezydent Bronisław Komorowski bardzo wyraźnie deklarowali Amerykanom, że Polska zapłaci reparacje za majątek żydowski. Mówili nawet w jaki sposób to sfinansują - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk, eurodeputowany PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa S.447. Jak wobec dokumentu dotyczącego zwrotu mienia żydowskiego odnosi się amerykańska Polonia?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 22:06
– Polonia często zwracała uwagę rodakom mieszkającym w Polsce na to, co niesie ze sobą ustawa S.447 – powiedziała Lidia Józkowicz mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. W audycji "W gruncie rzeczy" rozmowa o znaczeniu dokumentu dotyczącego zwrotu mienia żydowskiego, pozbawionego spadkobierców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Macierewicz: sprawa restytucji mienia żydowskiego jest zamknięta

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 14:52
- Nie ma zgody polskiego rządu na jakiekolwiek żądania tego typu. W notatce jest ujawniona rozmowa, w której strona amerykańska naciska na Jacka Chodorowicza, żeby zacząć rozmowy ze środowiskiem żydowskim. Polska nie będzie takich rozmów prowadziła. Ta sprawa jest już zamknięta - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceprezes PiS Antoni Macierewicz, odnosząc się do kwestii odzyskiwania majątków żydowskich przez organizacje zrzeszające ofiary Holokaustu.
rozwiń zwiń