X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Maciej Rosalak: gdyby nie Polacy żaden Żyd nie przeżyłby drugiej wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 15:54
- W czasie drugiej wojny światowej nasz rząd w Londynie i jego podziemna delegatura na terenie Polski robiły bardzo wiele, żeby ratować Żydów. Bez tej pomocy nikt pochodzenia żydowskiego by nie ocalał - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Rosalak, publicysta "Do Rzeczy".
Audio
  • 24.03.19 Maciej Rosalak (Do Rzeczy) o Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
Dzieci w obozie koncentracyjnym. Kadr z filmu sowieckiego dokumentującego wyzwolenie obozu Auschwitz
Dzieci w obozie koncentracyjnym. Kadr z filmu sowieckiego dokumentującego wyzwolenie obozu AuschwitzFoto: CC/Wikimedia Commons

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 r. zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci wraz z ukrywającymi się u nich Żydami. Wielu Polaków pomagało Żydom za co zostali uhonorowani odznaczeniem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Czytaj więcej
Duda 1200 pap.jpg
Prezydent: Polacy, którzy ratowali Żydów, to bohaterowie naszego narodu i całej ludzkości

Maciej Rosalak zauważył, że w ostatnim czasie pojawiło się wiele publikacji, które "malują obraz antysemickiej, krwiożerczej i zbrodniczej polskiej wsi". - Zupełnie nie pasuje to do historii chociażby rodziny Ulmów. Bohaterskich czynów w naszym społeczeństwie było jednak o wiele więcej - zaznaczył publicysta. Gość programu stwierdził, że niektórzy oceniając polskie społeczeństwo nie dostrzegają kontekstu historycznego drugiej wojny światowej i potwornej okupacji niemieckiej. - Polacy codziennie ginęli tysiącami. Za podarowanie Żydom kromki chleba groziła kara śmierci - dodał.

Gość programu przypomniał również, że w ratowaniu Żydów dużą rolę odegrały kościoły i klasztory. - Blisko 50 zgromadzeń zakonnych z 70 istniejących ukrywało Żydów. Oblicza się, że polskie zakonnice uratowały około 1200 dzieci - mówił Maciej Rosalak.

Święto jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy, okazując miłosierdzie i współczucie, pomagali Żydom systematycznie mordowanym przez niemieckich oprawców. Różnie motywowali swe czyny - miłością bliźniego, nauką Kościoła, obywatelskim obowiązkiem czy zwykłą ludzką przyzwoitością. Niezależnie od tego każdy przejaw pomocy świadczonej ukrywającym się Żydom był wyrazem największego heroizmu, zważywszy na grożącą za to karę śmierci, ustanowioną przez Niemców na terenie okupowanej Polski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadziła Maria Furdyna.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 24.03.2019

Godzina emisji: 14.40

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rodzina Ulmów - symbol polskiej pomocy Żydom

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 06:00
24 marca 1944 roku w miejscowości Markowa Niemcy zamordowali ośmioosobową rodzinę Ulmów i ośmiu ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Didnerów, Grunfeldów i Goldmanów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 16:00
24 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. To państwowe święto przypada w rocznicę zamordowania w 1944 r. przez niemieckich żandarmów Józefa i Wiktorii Ulmów, ich dzieci oraz ukrywanych przez tę rodzinę Żydów. Zapraszamy do lektury relacji z obchodów.
rozwiń zwiń