Piotr Woyciechowski: korzystanie z darmowych komunikatorów nie jest bezkarne

2019-03-19, 13:40

Piotr Woyciechowski: korzystanie z darmowych komunikatorów nie jest bezkarne
Piotr Woyciechowski. Foto: PR24

- Korzystając darmowo z aplikacji, dajemy za darmo nasze dane, metadane związane z ruchem naszych rozmów i książki telefonicznej. Są one przechowywane, przetwarzane i udostępnione na zasadach koncernu Facebook sobie wybranym podmiotom zewnętrznym. Na tym tle dochodziło już do stwierdzonych (...) nadużyć - powiedział na antenie PR24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. bezpieczeństwa.

Posłuchaj

19.03.2019 Piotr Woyciechowski: anonimowość w sieci jest jednym z najważniejszych elementów gwarantujących nasze bezpieczeństwo
+
Dodaj do playlisty

Bardzo wielu użytkowników internetu godzi się na udostępnianie pewnych danych w zamian za korzystanie z darmowych komunikatorów, takich jak np. WhatsApp. W przypadku wymiany wrażliwych danych niesie to zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Jak powiedział Piotr Woyciechowski, używanie tego typu komunikatorów "nie jest samo w sobie złe", pojawia się jednak "brak edukacji i świadomości, co do skutków korzystania" z takich aplikacji. - WhatsApp co do zasady oferuje szeroką gamę usług: szyfrowanych rozmów, nie tylko głosowych, ale także SMS-ów, załączników w postaci plików wideo, .jpg czy dokumentów, ale nie szyfruje metadanych, danych osobowych, które się wprowadza, by móc zarejestrować tę usługę - powiedział ekspert.

Dodał, że "zgadzamy się siłą rzeczy, używając komunikatora, na dostęp tej aplikacji do naszych sensytywnych informacji przechowywanych w urządzeniu mobilnym". - Są to chociażby nasze książki telefoniczne - podkreślił. - Godzimy się, klikając ikonkę "zezwalaj", na dostęp do tych kontaktów. Są one następnie synchronizowane i przechowywane w amerykańskich serwerach - mówił Piotr Woyciechowski.

- Problem polega na tym, że my zapominamy o tym, że korzystanie darmowe z tych komunikatorów nie jest bezkarne. Nie jest bezkarne też dla naszych elit politycznych, wojskowych czy parlamentarnych - zaznaczył ekspert ds. bezpieczeństwa. Dodał, że dostawcy tego typu usług "nie gwarantują anonimowości naszego ruchu w sieci". - A anonimowość poruszania się w sieci jest jednym z najważniejszych elementów gwarantujących nasze bezpieczeństwo - powiedział.

Piotr Woyciechowski podkreślił, że nie chodzi tylko o bezpieczeństwo użytkowników i ich rodzin, ale "także państwa, jeżeli za pomocą tych darmowych komunikatorów elita polityczna na przykład komunikuje się i wypracowuje decyzje polityczne".

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/msze

--------------------------

Data emisji: 19.03.19

Godzina emisji: 11.36

Polecane

Wróć do strony głównej