X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Exposé szefa MSZ Jacka Czaputowicza. O kierunkach polskiej polityki zagranicznej. Komentarze ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 13:01
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wygłosił w czwartek w Sejmie exposé o priorytetach polskiej polityki zagranicznej w 2019 roku. Szef dyplomacji podkreślił, że szczególne znaczenie będą miały: wizyty w USA prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, reakcja wobec agresywnej polityki Rosji, pomoc humanitarna ofiarom wojen oraz ochrona praw Polaków za granicą. W Polskim Radiu 24 przemówienie komentowali eksperci i publicyści: dr Marcin Zaborowski (Visegrad Insigh), Andrzej Talaga (WEI), Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego), Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja) i Roman Mańka (Fundacja Fibre).
Audio
  • 14.03.19 Eksperci o expose szefa MSZ Jacka Czaputowicza
  • Exposé ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza
  • Konferencja prezydenta Andrzeja Dudy
  • 14.03.19 Roman Mańka (Fundacja FIBRE) o przemówieniu szefa MSZ
Szef MSZ Jacek Czaputowicz przedstawiał informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2019 r. podczas posiedzenia Sejmu
Szef MSZ Jacek Czaputowicz przedstawiał informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2019 r. podczas posiedzenia SejmuFoto: PAP/Leszek Szymański

"Polityka zagraniczna państwa jest sprawą narodową, a nie partyjną. Rolą ministra spraw zagranicznych jest zdobywanie dla niej ponadpartyjnego poparcia. Ufam, że główne kierunki polskiej dyplomacji - troska o bezpieczeństwo i rozwój państwa, poparcie dla budowy sprawnej, skutecznej i spójnej Unii Europejskiej, posiadającej silny mandat demokratyczny, współpraca regionalna w Europie Środkowej, wsparcie dla niepodległości i integralności terytorialnej naszych sąsiadów - to sprawy, które nas ponadpartyjnie łączą" - stwierdził Jacek Czaputowicz w Sejmie. Szef MSZ podzielił swoje exposé na różne obszary działalności resortu. Podniósł m.in. kwestie naszych relacji z: Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Unią Europejską, Ukrainą, a także państwami Azji i Bliskiego Wschodu.

Czytaj więcej
czaputowicz 1200 pap.jpg
Priorytety polskiej polityki zagranicznej w 2019 roku. Sprawdź, co planuje MSZ

- Szef MSZ podkreślał wagę relacji z państwami regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Bałkanów. Zabrakło jednak informacji o relacjach z Unią Europejską. Tu jest konflikt, który się pogłębia. To przekłada się też na poziom dyplomatycznej obecności - stwierdził dr Marcin Zaborowski. Ekspert zauważył również, że Jacek Czaputowicz w pozytywnym świetle przywołał Konferencję Bliskowschodnią. - Nie można jej jednak przedstawić jako sukces. Liczyliśmy, że w wyniku szczytu w Warszawie zostaną chociaż naprawione relacje z Izraelem. Tak się jednak nie stało - dodał.

Artur Wróblewski ocenił, że w expose ministra spraw zagranicznych zabrakło wątku traktującego o stosunkach polsko-izraelskich i relacjach z Unią Europejską. - Obecna była za to Afryka oraz tematyka Azji i Bliskiego Wschodu. Przywraca się te kierunki aktywności, ponieważ tam są nowe możliwości podpisywania kontraktów. Trzeba szukać miejsc do zarabiania pieniędzy tam, gdzie jeszcze nie ma tłoku - zauważył gość programu.

- W Polsce politykę zagraniczną w pierwszej kolejności prowadzi prezydent i premier, a dopiero później w hierarchii jest minister spraw zagranicznych. Jacek Czaputowicz nie jest też silnie umocowany w strukturze politycznej, więc on w exposé bardziej zrelacjonował działania całego państwa niż swoje osobiste poczynania - ocenił Andrzej Talaga. Publicysta stwierdził także, że szef MSZ w przemówieniu bardzo trafnie zdefiniował zagrożenie ze strony Rosji. - Polska nie powinna robić jako pierwsza radykalnych kroków. Inicjatywa wobec Rosji musi być po stronie większych państw - komentował.

Bartłomiej Radziejewski stwierdził, że kraj, który chce odgrywać większą rolę na arenie międzynarodowej, musi jasno komunikować swoje ambicje. - Nord Stream 2 zaś jest totalną klęską Polski i Europy. Teraz już nie walczymy z samym gazociągiem, tylko chcemy podwyższenia kosztów realizacji całej inwestycji - ocenił.

- Najważniejsze w wystąpieniu szefa MSZ było zwrócenie uwagi na kwestie bezpieczeństwa. Polska polityka jest kreatywna i asertywna. Stawiamy jasno trudne i niewygodne sprawy - podkreślił Roman Mańka. Publicysta dodał, że "Polska musi kierować się własnym interesem bez względu na to, czy podoba się to Stanom Zjednoczonym". - Minister Czaputowicz o tym powiedział. Współpraca m.in. z Chinami jest opłacalna - zauważył gość programu.

Exposé ministra Jacka Czaputowicza skomentował na konferencji prasowej również Andrzej Duda. Prezydent powiedział, że „wystąpienie szefa MSZ w Sejmie pokazało, iż polska polityka zagraniczna jest realizowana w sposób zaplanowany od dawna i ma swoją ciągłość”. - Mieliśmy też możliwość zobaczenia szerszego spektrum polityki - mówił Andrzej Duda.

Czytaj więcej
PAP Andrzej Duda przemówienie 1200.jpg
Andrzej Duda: exposé szefa MSZ pokazało ciągłość polskiej polityki zagranicznej

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Ryszard Gromadzki.

Polskie Radio 24/jp

------------------------

Data emisji: 14.03.2019

Godzina emisji: 11.01

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MSZ o polityce zagranicznej w Sejmie. "Polska stawiana jest innym za przykład"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 17:30
Szef MSZ Jacek Czaputowicz przedstawił w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2019 r. Expose wysłuchali prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, parlamentarzyści, korpus dyplomatyczny w tym ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
rozwiń zwiń