X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Piotr Gontarczyk o publikacji "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski": wielowątkowa mistyfikacja

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 11:48
– Gdy skonfrontowałem akta archiwalne z tym, co napisali autorzy, to miało to dla mnie wymiar wręcz atomowy. Dopuszczenie się manipulacji na taką skalę to coś, co nie mieści się w głowie – powiedział dr Piotr Gontarczyk z Biura Badań Historycznych IPN. Zarzuca on manipulację naukowcom z Centrum Badań nad Zagładą Żydów – Janowi Grabowskiemu i Barbarze Engelking, pod których redakcją powstała książka "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski".
Audio
  • 11.03.19 dr Piotr Gontarczyk: w książce są dziesiątki przypadków, w których to, co napisano, nie ma nic wspólnego z tym, co można odnaleźć w źródłach historycznych.
Dr Piotr Gontarczyk
Dr Piotr GontarczykFoto: PR24

Dr Piotr Gontarczyk, w artykule "Naukowa mistyfikacja", który ukazał się w poniedziałkowym wydaniu tygodnika "Sieci", skupił się m.in. na brutalnej działalności żydowskiej policji w getcie w Bochni. W publikacji "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski" przemianowano ją na policję polską. 

– Sceny, do których tam dochodziło, i to, co wyprawiali funkcjonariusze, było czymś niezwykle drastycznym. Dopuszczali się oni brutalnego rabunku na swoich rodakach, a także rewizji kobiet w miejscach intymnych w poszukiwaniu kosztowności. Następnie wydawali tych ludzi w ręce Niemców, którzy ich rozstrzeliwali. Na koniec policjanci obdzierali zabitych z ubrań. To coś niebywałego. Autorzy książki usunęli informację, że była to policja żydowska, a w jej miejsce wstawili policję polską. Jeżeli to nie jest grubym fałszerstwem, to stawiam pytanie o to, czym ono jest – wskazał historyk.  

Oceniając książkę, dr Piotr Gontarczyk zwrócił uwagę, że jej autorzy "zebrali bardzo specyficzne wydarzenia z bardzo specyficznych regionów kraju, dopisując zbrodnie Polaków, które moim zdaniem, w żadnej mierze zbrodniami Polaków ani ich współuczestnictwem nie były".

– Na polskie konto dopisano setki, a nawet tysiące żydowskich ofiar, z których śmiercią Polacy nie mieli nic wspólnego. Autorzy stworzyli zmistyfikowany obraz i było to zrobione po to, by mechanizmy z tych miejsc przełożyć na historię całej wojny i stosunków polsko-żydowskich. Jest to wielopiętrowa i wielowątkowa pseudonaukowa mistyfikacja. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że to zaplanowana operacja. Wszystkie mistyfikacje są po to, by przypisać Polakom jak najwięcej zbrodni dokonanych przez Niemców, a nawet przez policję żydowską – dodał.

Jak przypomniał dr Piotr Gontarczyk, kilka miesięcy temu napisał artykuł o jednym z sołtysów powiatu bielskiego, który miał duże zasługi w ratowaniu Żydów. Na procesie po zakończeniu II wojny światowej potwierdzali oni jego pomoc. – Nigdy nic złego nikomu nie zrobił i powinien dostać medal Instytutu Yad Vashem. Natomiast w książce pani prof. Engelking napisała, że jest winny śmierci kilkudziesięciu Żydów. Skierowałem zapytanie w sprawie źródeł, na podstawie których oskarżono tego człowieka. Nie otrzymałem jednak żadnej odpowiedzi – wyjaśnił badacz.

Przypadek wspomnianego sołtysa jest jednym z wielu, na jakie natrafił dr Piotr Gontarczyk. Podkreślił, że dziesiątki osób, które zasługują na medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przedstawia się jako zbrodniarzy i donosicieli.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 11.03.2019

Godzina emisji: 10.33

Czytaj także

Archiwum Eissa dowodem bohaterstwa polskich dyplomatów

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 18:00
– W skład tzw. Archwium Eissa wchodzą niesamowite dokumenty – powiedziała Monika Maniewska z Instytutu Pileckiego. W sobotę można było podziwiać je w Belwederze. O tym, co znajduje się w archiwum, jakie miało znaczenie i kto tworzył jego zawartość mówiliśmy w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Gontarczyk zarzuca publikacji Centrum Badań nad Zagładą Żydów "naukową mistyfikację"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 17:44
Historyk Piotr Gontarczyk zarzuca publikacji "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski" wydanej przez Centrum Badań nad Zagładą Żydów "naukową mistyfikację". W rozmowie z PAP mówi, że opisując historię Żydów w Bochni, "zniknęła żydowska policja, wstawili polską". 
rozwiń zwiń