Michał Woś: reforma prawa rodzinnego ma u podstaw dobro dziecka

2019-02-26, 15:20

Michał Woś: reforma prawa rodzinnego ma u podstaw dobro dziecka
Michał Woś, minister ds. pomocy humanitarnej. Foto: PR24/MS

- Ściągalność alimentów w pierwszym roku po zmianie prawa wyniosła 116 proc., a dzisiaj wiemy, że jest to 164 proc. w stosunku do 2015 roku. Z roku na rok jest coraz lepiej - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Woś, szef Centrum Analiz Strategicznych.

Posłuchaj

26.02.19 Michał Woś o reformie prawa rodzinnego
+
Dodaj do playlisty

Rząd przyjął nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, którego podstawowym celem, - jak poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro - jest troska o dobro dziecka. Zmiany w prawie zakładają między innymi wprowadzenie instytucji alimentów natychmiastowych, kary za utrudnianie rodzicowi kontaktu z dzieckiem lub za uchylanie się od orzeczenia sądu nakazującego odebranie dziecka. Projekt wprowadza też rodzinne postępowanie informacyjne, które ma poprzedzać rozwód i separację. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że alimenty natychmiastowe nie zamykają drogi sądowej do ich podwyższenia lub obniżenia.

Powiązany Artykuł

PAP Zbigniew Ziobro 1200.jpg
Zmiany w prawie korzystne dla rodzin. Zbigniew Ziobro: wzrosła ściągalność alimentów

- Cała reforma prawa rodzinnego u swoich podstaw ma dobro dziecka. Rolą państwa jest zabezpieczenie osób najbardziej bezbronnych - przypomniał Michał Woś. Były wiceminister sprawiedliwości podkreślił, że osoby najmłodsze mają prawo do alimentów i kontaktu z obojgiem rodziców. - Nie jest jednak rolą państwa ingerować w konflikt między dwojgiem dorosłych, chyba że sami chcą tej ingerencji - dodał.

Gość programu zauważył, że w ramach reformy prawa rodzinnego jest wprowadzany "pakiet dla ojców". - W kodeksie rodzinnym w końcu wprost pojawia się opieka naprzemienna. Władza przyznawana jest obojgu rodzicom - podkreślił szef Centrum Analiz Strategicznych.

Nowe rozwiązania mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem pakietu regulacji, które powinny wejść w życie po 6 miesiącach od daty ich publikacji (chodzi m.in. o przepisy dotyczące natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych i rodzinnego postępowania informacyjnego).

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/jp

-----------------------------

Data emisji: 26.02.2019

Godzina emisji: 14.35

Polecane

Wróć do strony głównej