Prof. Hrynkiewicz o trzynastej emeryturze: to nie jest rozdawnictwo

2019-02-26, 14:00

Prof. Hrynkiewicz o trzynastej emeryturze: to nie jest rozdawnictwo
Prof. Józefina Hrynkiewicz, UW. Foto: PR24/AK

Emeryci w Polsce dostaną trzynastkę, czyli dodatkowe świadczenie w wysokości 1100 zł. Czeka ich też 1 marca 2019 roku nowa waloryzacja rent i emerytur. - Taka emerytura jest potrzebna. To nie jest rozdawnictwo. To bardzo słuszna i potrzebna decyzja - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Józefina Hrynkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, poseł PiS na Sejm PR. 

Posłuchaj

26.02.2019 prof. Józefina Hrynkiewicz o trzynastej emeryturze
+
Dodaj do playlisty

Na konwencji Prawa i Sprawiedliwości prezes rządzącej partii, Jarosław Kaczyński zapowiedział, że już w maju wszyscy emeryci poza swoim standardowym świadczeniem otrzymają też tzw. trzynastkę. Będzie to jednorazowo wypłacone świadczenie równe najniższej emeryturze, która od 1 marca 2019 roku wyniesie 1100 złotych brutto. 

Profesor Józefina Hrynkiewicz, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego wierzy, że dodatkowe świadczenia emerytalne będą wypłacane raz do roku także w kolejnych latach. - PiS zauważył osoby starsze. Wcześniej też dostrzegał problemy tej grupy, wprowadzając m.in. program Leki Plus - przypomina Hrynkiewicz, która tłumaczyła w PR24, że trzynasta emerytura, to dodatkowe świadczenie bardzo potrzebne najstarszym Polakom. - Tak jak w budżetówce jest trzynasta pensja, tak jak dobrzy pracodawcy myślą o tym, żeby dać swoim pracownikom dodatkowa pensje, tak teraz dodatkowe świadczenie otrzymają nasi emeryci. Ta dodatkowa, trzynasta emerytura jest obecna w europejskich systemach emerytalnych. PiS nie wymyślił koła. Tak jest m.in. w Belgii, Niemczech, Holandii i Francji - wyliczała w PR24 prof. Hrynkiewicz.

Zdaniem uczonej, taka emerytura jest potrzebnabo "niskie emerytury w wysokości do 2 tys. zł. pobiera w Polsce 52 proc. wszystkich emerytów". Profesor Hrynkiewicz zwróciła uwagę na wyjątkowo trudną sytuację finansową kobiet w Polsce.

- Wiele kobiet otrzymuje bardzo niskie emerytury. Kobiety żyją w Polsce przeciętnie 8 lat dłużej niż mężczyźni i samotnie utrzymują, po śmierci męża, z niskiej emerytury, swe gospodarstwa domowe - mówiła Gość PR24.

W audycji także o źródłach finansowania dodatkowej emerytury, genezie likwidacji OFE i trudnej sytuacji finansowej rolników-emerytów.


Rozmawiał Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/tb

--------------------------

Data emisji: 26.02.2019

Godzina emisji: 14:09

Polecane

Wróć do strony głównej