X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jan Parys: Jan Olszewski traktował swoją działalność jako misję

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 11:18
- Był człowiekiem, który działalność publiczną traktował jako misję, zadanie moralne, służbę Ojczyźnie. Nie chciał władzy dla władzy, chciał kierować rządem, który coś dobrego dla Polski zrobi - powiedział o Janie Olszewskim Jan Parys, który w rządzie zmarłego polityka pełnił rolę szefa MON.
Audio
  • 8.02.19 Jan Parys: Jan Olszewski traktował swoją działalność jako misję
  • 8.02.19 Adam Lipiński: „Jan Olszewski wykazywał determinację i trwałe przywiązanie do walki o interes Polski (…)”.
Jan Olszewski
Jan OlszewskiFoto: prezydent.pl

W wieku 88 lat zmarł Jan Olszewski. Był działaczem opozycji demokratycznej i obrońcą w procesach politycznych w czasach PRL. Poseł Sejmu I, III i IV kadencji, były premier i doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego do spraw politycznych.

Jan Parys podkreślił w jakich czasach przyszło Janowi Olszewskiemu pełnić rolę premiera. - Za jego czasów zostały zmienione zwrotnice w polityce polskiej. Zmieniliśmy orientację z prowschodniej na prozachodnią, podpisano traktat z Rosją regulujący stosunki w korzystny dla Polski sposób, podpisano umowę o wyprowadzeniu wojsk radzieckich z Polski, nawiązano stosunki z Paktem Północnoatlantyckim, zmieniono też politykę gospodarczą - wymieniał szef MON w gabinecie premiera.

– Chociaż misja gabinetu Jana Olszewskiego nie trwała długo, to jednak zapisał się w historii naszego państwa i jego następcy już nie mogli tak działać jak w okresie rządu Mazowieckiego czy Bieleckiego - dodał Jan Parys, który zaznaczył, że "Jan Olszewski był gotów służyć ojczyźnie zawsze kiedy była taka potrzeba, niezależnie ile miał lat i w jakim był stanie zdrowia". – Angażował się w działalność bardzo trudną, bardzo ważną, ale nie prestiżową – powiedział b. minister obrony narodowej.

Wprowadzenie z dużą mocą do debaty publicznej wątku patriotycznego. Zdaniem Adama Lipińskiego, sekretarza stanu i pełnomocnika rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego, to największa zasługa Jana Olszewskiego.

– Ponadto należy wskazać na heroiczny okres w życiu Jana Olszewskiego, którym była obrona więźniów politycznych, a także czas jego rządu. Wtedy to ważyły się losy różnych kwestii, m.in. wycofania wojsk sowieckich z Polski i pewnego postawienia się Moskwie. Wokół zmarłego w piątek byłego premiera budował się także duży obóz polityczny, z czego my, jako Prawo i Sprawiedliwość, korzystamy do dziś. Zawsze dobrze współpracowaliśmy i ceniliśmy Jana Olszewskiego – wskazał działacz opozycyjny okresu PRL i pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

Więcej w całej rozmowie.

Rozmawiali Antoni Trzmiel i Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/msze/db

-------------------------

Data emisji: 8.02.2019

Godzina emisji: 10.37, 13.09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Karnowski o Janie Olszewskim: żegnamy wielką postać i żarliwego patriotę

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 11:01
- Żegnamy postać nie tylko ostatnich 30 lat, ale także człowieka, którego los jest spleciony z historią Polski już od początków XX wieku – tak Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika "Sieci", specjalnie dla portalu PolskieRadio24.pl, wspomina byłego premiera Jana Olszewskiego, który zmarł w piątek w wieku 88 lat.
rozwiń zwiń