X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Włodzimierz Czarzasty: Okrągły Stół był jednym z największych zwycięstw rozsądku w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 08:02
- Na ostatnie trzydzieści lat i na Okrągły Stół patrzę bardzo dobrze. 1989 rok był jednym z największych zwycięstw rozsądku w Polsce - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Audio
  • 06.02.19 Włodzimierz Czarzasty (SLD) o obradach Okrągłego Stołu
Włodzimierz Czarzasty
Włodzimierz CzarzastyFoto: PR24/AK

W dniach 6 lutego - 5 kwietnia 1989 roku odbywały się obrady Okrągłego Stołu. W wyniku rozmów prowadzonych przez przedstawicieli władz PRL, opozycji i Kościoła rozpoczęła się transformacja ustrojowa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Włodzimierz Czarzasty przypomniał, że "PRL powstał na skutek porozumienia w Jałcie i Teheranie". - Ktoś pozwolił podzielić świat w taki sposób, że Polska znalazła się pod strefą wpływów ZSRR. Pozwoliły na to USA i Wielka Brytania. Ani Bieruta, ani Gomułki, ani Gierka przy tym nie było - podkreślił przewodniczący SLD. Polityk stwierdził, że "do 1989 roku żyliśmy w kraju, który został nam przydzielony w określonej strukturze politycznej".

Czytaj więcej
okragły-stół-663.jpg
Okrągły Stół – przedmiot sporów politycznych

- Podczas Okrągłego Stołu został zawarty szeroki konsensus. Notabene, Sojusz Lewicy Demokratycznej zawsze był zwolennikiem dogadania się i porozumienia, a nie prowadzenia bez przerwy kłótni - zauważył gość programu. Włodzimierz Czarzasty przywołał również inne, mniej pokojowe transformacje ustrojowe. - Na Bałkanach zrobiono to inaczej i zginęło 120 tys. ludzi - dodał.

Polityk ocenił jednak, że po 1989 roku bardzo duża część ludzi została pokrzywdzona. - Plan Balcerowicza praktycznie zapomniał o ludziach "post-PGR-owskich". Stworzył bardzo dużą grupę wykluczonych, o których przez trzydzieści lat wszyscy zapominali. Stąd tak miło został przyjęty chociażby program 500 plus, który został skierowany do ludzi pominiętych - zaznaczył przewodniczący SLD.

W spotkaniach przy Okrągłym Stole brali udział ze strony rządu PRL m.in.: gen. Wojciech Jaruzelski, Władysław Baka, gen. Czesław Kiszczak, Stanisław Ciosek, Aleksander Kwaśniewski; a ze strony NSZZ Solidarność, czyli społecznej: Lech Wałęsa, Zbigniew Bujak, Władysław Frasyniuk, Bronisław Geremek, Lech Kaczyński, Tadeusz Mazowiecki i Andrzej Stelmachowski. Uczestnikami rozmów byli także przedstawiciele Kościoła katolickiego: ks. bp Janusz Narzyński, ks. Bronisław Dembowski oraz ks. Alojzy Orszulik.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Michał Rachoń.

PR24/jp

____________________ 

Data emisji: 06.02.2019

Godzina emisji: 7:10

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Rulewski: nie mógłbym podać ręki Kiszczakowi

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 09:18
W tym roku minie 30 lat od obrad Okrągłego Stołu. - Całkiem po ludzku mam pretensję do tych wszystkich, którym w ramach porozumienia udzielono amnestii. Żaden z tych prześladowców nie zgłosił się, żeby powiedzieć przepraszam – podkreślił w Polskim Radiu 24 senator Jan Rulewski (Platforma Obywatelska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata oksfordzka w Pałacu Prezydenckim. Młodzież o obradach Okrągłego Stołu

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 15:00
- Rozmowy przy Okrągłym Stole spowodowały zmianę ustroju w Polsce. Dzisiaj jesteśmy w Unii Europejskiej i w NATO - podkreślił prezydent Andrzej Duda, w przeddzień 30-lecia inauguracji obrad OS. - Był symbolem nie tylko zmian politycznych, ale także sposobu debatowania - dodał.
rozwiń zwiń