156. rocznica Powstania Styczniowego. "Pierwsza wojna partyzancka w Europie"

2019-01-20, 16:30

156. rocznica Powstania Styczniowego. "Pierwsza wojna partyzancka w Europie"
Prof. Janusz Odziemkowski. Foto: PR24

Powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone manifestem 22 stycznia 1863 roku było największym polskim zrywem narodowym. Swoim  zasięgiem objęło ziemie całego zaboru rosyjskiego, czyli Królestwo Polskie oraz tzw. ziemie utracone. O Powstaniu Styczniowym i obchodach 156. rocznicy jego wybuchu, mówili w Polskim Radiu 24 prof. Janusz Odziemkowski, historyk oraz  Michał Cieślak z Muzeum Niepodległości. 

Posłuchaj

19.01.19 Prof. Janusz Odziemkowski o 156. rocznicy powstania styczniowego
+
Dodaj do playlisty

- Powstanie wybuchło przedwcześnie w sposób nieco improwizowany, wywołane tzw. "branką" do wojska. Była to odpowiedź konspiratorów na to, że młodzież polska mogła zostać wcielona do wojska rosyjskiego. TO było wymuszone. Nie planowano powstania zimą, bo to najgorsza pora do walki. Chciano je rozpocząć wiosną, kiedy panują lepsze warunki - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Odziemkowski.

Po upadku Powstania Styczniowego zniesiono autonomię Królestwa Polskiego, wprowadzono nakaz prowadzenia ksiąg parafialnych w języku rosyjskim, w 1869 zlikwidowano Szkołę Główną Warszawską, a w latach 1869–1870 setkom miast wspierających powstanie odebrano prawa miejskie doprowadzając je tym samym do upadku.

- Stawką tego zrywu była niepodległość państwa. Zdawano sobie sprawę z tego, że droga będzie bardzo trudna. Trudno potępiać rzeszę osób, która poszła do tego powstania, ponieważ chcieli oni wolności. Ten zryw był podszyty wielkimi nadziejami, że nie popełnione zostaną błędy powstania listopadowego. Powstanie styczniowe było pierwszą wojną partyzancką w Europie, kraju którego nie było na mapie - mówił prof. Odziemkowski

Centralne obchody 156. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego rozpoczęły się 18 stycznia. Wydarzenia związane z obchodami odbywały się w piątek w Szydłowcu (Mazowieckie) oraz w sobotę w Bodzentynie i Kierzu Niedźwiedzim (Świętokrzyskie):

- Przed nami główna część obchodów, 22 stycznia w Muzeum Niepodległości. Na terenie naszego muzeum od godz. 11:00 rozpoczniemy obchody złożeniem kwiatów pod pomnikiem Rządu Narodowego. O godz. 12:00 rozpocznie się koncert chóru Zgoda z Białorusi, który zaprezentuje Pieśni Powstania Styczniowego. Następnego dnia, 23 stycznia, o godz. 13:00 zapraszamy na kuratorskie zwiedzanie nowej wystawy stałej, z zupełnie nową częścią poświęconą Powstaniu Styczniowemu - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Cieślak. 

PR24

__________________

Data emisji: 19.01.19; 20.01.19

Godzina emisji: 16:05


Polecane

Wróć do strony głównej