more_horiz

Prof. Kazimierz Kik: przyspieszone wybory byłyby korzystne dla PiS

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 13:01
- Widzę dużo potencjalnych korzyści dla Prawa i Sprawiedliwości, wynikających z przedterminowych wyborów - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog. 
Audio
  • 11.01.19 Prof. Kazimierz Kik: przyspieszone wybory byłyby korzystne dla PiS
Prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach
Prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w KielcachFoto: PR24/AK

W ocenie prof. Kazimierza Kika, największą korzyścią dla PiS-u byłoby wykorzystanie nieprzygotowania politycznych przeciwników do przyspieszonych wyborów parlamentarnych. - Opozycja nie jest gotowa zarówno pod względem organizacyjnym, jak i programowym. Dodatkowo, mamy różnego rodzaju "kwasy" wynikające z prób dogadywania się po stronie samej opozycji - wskazywał ekspert. Zdaniem politologa, za przeprowadzeniem wyborów wcześniej niż na jesieni 2019, z perspektywy PiS, przemawiają również argumenty związane z życiem społecznym.

- W tym roku czeka nas wiele wstrząsów. Mamy żądania nauczycieli, różne grupy dążą do podniesienia płac. Wydaje mi się, że postulaty społeczne będą się najbardziej uwidaczniały właśnie po wakacjach, czyli we wrześniu i październiku. To byłoby niebezpieczne dla PiS - komentował prof. Kik, dodając przy tym, że przeciwko przyspieszonym wyborom przemawiają doświadczenia z przeszłości. - To, że PiS nie zdecyduje się na przedterminowe wybory, może być wynikiem urazy z przeszłości. W 2007 roku też wszystko wyglądało bardzo dobrze, a zakończyło się katastrofą - pointował politolog. 

Więcej tematów i komentarzy w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Antoni Trzmiel

Polskie Radio 24/zz

--------------------------

Data emsiji: 11.01.19 

Godzina emisji: 11.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maciej Chudkiewicz: przyspieszone wybory to zbyt duże ryzyko i nie sądzę, że zostanie ono podjęte

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 07:07
– W 2007 roku Jarosław Kaczyński dość mocno "przejechał się" na przyspieszonych wyborach. Dlatego nie sądzę, by zdecydował się na ich przeprowadzenie – ocenił Maciej Chudkiewicz z TVP3. W noworocznej odsłonie audycji "Wróżenie z Faktów" dyskusje o możliwych scenariuszach na polskiej scenie politycznej w 2019 roku. Swoimi przewidywaniami podzielił się również Rafał Ziemkiewicz z tygodnika "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń